Összegyűjtöttük nektek 2020 legjobb igaz történeten alapuló filmjei közül az életrajzi mozikat. Sok tanulságos történet, melyekből inspirációt nyerhetünk, vagy megláthatjuk, hogy nem érdemes csinálni.
A legjobb filmek 2020-ból – korábbi tematikus ajánlóink:
- 8 karácsonyi film a téli ünnepi hangulathoz
- 12+1 romantikus film összebújós estékre
- 10 vígjáték a tökéletes kikapcsolódáshoz
- 12+1 animációs mesefilm az egész családnak
- 7 vérfagyasztó horror, ha borzongásra vágysz
- 10+3 kőkemény dráma, mely a lelkünkbe hatol
- 10 izgalmas thriller a félelem öröméért
- 12 családi mozi, hogy közös legyen az élmény
Mank (IMDB: 7,3)
Herman J. Mankiewicz (Gary Oldman), a cinikus társadalomkritikus és alkoholista forgatókönyvíró új megvilágításba helyezi az 1930-as évek Hollywoodját, miközben igyekszik befejezni Orson Welles (Tom Burke) Aranypolgárának forgatókönyvét. (Netflix)
Egy kivételes barát (IMDB: 7,3)
Fred Rogers népszerű tévés műsorvezető, aki a legendássá vált kardigánjában több mint harminc éve készíti kisgyerekek számára a bábos-zenés műsorát. Generációk sora nőtt föl a közvetlen, szeretetet és megértést sugárzó műsorain. Egy nap jelentkezik nála Lloyd Vogel, akinek portrét kell készítenie róla. A sikeres, cinikus újságíró magánéletét beárnyékolja az apjával való rossz kapcsolata. A stúdióban azután váratlan fordulatot vesz az interjú. A beszélgetés hatására Vogel átértékeli az életét. (HBO)
Az évszázad rablása (IMDB: 7,2)
1994-ben egy tolvajbanda nagyszabású rablásra készül: milliókat akarnak ellopni a Kolumbiai Nemzeti Bankból. A film megtörtént események alapján készült. (Netflix)
Judy (IMDB: 6,8)
A negyvenes éveiben járó Judy Garlandnak, az Óz, a csodák csodája Dorothyjának magánélete kész csődtömeg. A házasságai nem sikerültek, anyagi és drogproblémákkal küzd. A két kisebb gyermekének eltartása érdekében elvállal egy londoni varietéturnét. Bár a népszerűsége Amerikában megkopott, csillaga Európában még fényesen ragyog, amikor 1969 telén megérkezik Londonba. Ám a fellépéseit botrányok kísérik, Judy állandó harcban áll önmagával, a közönséggel, a menedzsereivel, és az új szerelmével. (HBO)
Vidéki ballada az amerikai álomról (IMDB: 6,6)
J.D. Vance (Gabriel Basso), az Ohio állam déli részéről származó egykori tengerészgyalogos jogot tanul a Yale Egyetemen, és közel áll álmai munkájához, amikor egy családi válság haza szólítja szülővárosába, a helyre, amelyet minden erejével próbált elfelejteni. J.D.-nek szembe kell néznie azokkal az összetett problémákkal, amelyeket munkásosztálybeli családja jelent számára, például az édesanyjához, Bevhez (Amy Adams) fűződő változékony kapcsolatával. Miközben felszínre törnek emlékei a nagymamájáról (Glenn Close), a talpraesett és éles eszű nőről, aki felnevelte őt, J.D. megtanulja elfogadni, hogy családja kitörölhetetlen nyomot hagyott saját életútján. (Netflix)
Ammonite (IMDB: 6,4)
Az 1840-es évek Angliájában járunk, ahol Mary, egy paleontológus hölgy és a gondjaira bízott Charlotte eleinte viszályoktól terhes, majd pedig egyre szorosabbá váló kapcsolatának alakulását követhetjük nyomon. A románc és a kötődés pedig egy olyan korban születik, ahol sem a nők, sem pedig a saját nemük iránt vonzódók hangja nem volt elég hangos a társadalomban.
Még mindig hiszek (IMDB: 6,5)
Egy gyönyörű romantikus film a szerelemről, a sosem szűnő reményről, és a hit erejéről. A megtörtént eseményeket feldolgozó, szívhez szóló alkotásban a Riverdale sztárja, KJ Apa maga énekeli a történet főszereplője, Jeremy Camp csodálatos dalait, köztük az „I still believe” című számot, amit a zenész feleségének, Melissának írt. (Freeman Film)
A legjobb magyar életrajzi filmek 2020-ból
A feltaláló (IMDB: 7,1)
Gyöngyössy Bence életrajzi drámája dinamikus képsorokban mutatja Dr. Béres József drámai sorsát, a hatalommal vívott küzdelmét a hatvanas évek derekától a hetvenes évek közepéig. Érzelmekben gazdag, izgalmas jelenetekben követi nyomon a Béres Csepp születésének történetét és a kutató folyamatos harcát, s ezen keresztül objektív látleletet is nyújt a hatvanas–hetvenes évek Magyarországáról, a (nem)működő szocializmusról, az akkori társadalom egészét átható hazugságokról, intrikákról. Béres Józsefet Gáspár Tibor Jászai Mari-díjas színész alakítja, feleségét Huszárik Katalin, a további főbb szerepekben olyan kiváló színművészek láthatók, mint Székely B. Miklós, Hatházi András, Seress Zoltán, Für Anikó, Lukács Sándor, Trokán Péter, Bede-Fazekas Szabolcs, Oberfrank Pál és Trill Zsolt.
Magdolna
A független magyar játékfilm az 1945-ben, 23 éves korában vértanúhalált halt Bódi Mária Magdolnának állít emléket. A Magdolna című játékfilm egy veszprémi kötődésű történelmi személy, a fiatalon elhunyt Bódi Mária Magdolna életét idézi meg, életútjának néhány sorsfordító napját bemutatva. Bódi Mária Magdolna 23 éves korában, 1945. március 23-án, Litéren halt vértanúhalált. Boldoggá avatását kérelmezve a veszprémi egyházmegyei küldöttség 2017. március 10-én nyújtotta be a dokumentumot a vatikáni Szenttéavatási Kongregációban. Emlékét mindeddig nem őrzi fikciós film, játékfilmes mozgókép-idézet. (Szeretfilm Egyesület)