A Dunakanyar, a Visegrádi-hegység és a Pilis már önmagában is varázslatos, de a három tájegység találkozásánál rejlik hazánk talán legváltozatosabb kirándulóparadicsoma. Fedezzétek fel velünk a környék rabul ejtő kincseit, a vadregényes erdei útvonalaktól, a titkos kilátópontokon át, egészen a fenséges panorámaösvényekig!
Fenséges panoráma: Prédikálószék, Dömös
Sokak szerint a Dunakanyar legszebb panorámájával büszkélkedhet a Prédikálószék kilátója, melyet több irányból, eltérő nehézségi szintű útvonalakon is megközelíthetünk. A 639 méter magas csúcs a Visegrádi-hegység harmadik legmagasabb pontja, melyet Dömösről indulva is elérhetünk. A klasszikus útvonal a Vadálló-köveken keresztül vezet, ezesetben viszont egy izzasztó kaptatókkal teli, 3 órás túrára kell számítani. A hegytetőn elénk táruló páratlan panoráma azonban kárpótol a fáradalmakért, melyet az ingyenesen látogatható, 12 méter magas fakilátóból élvezhetünk.

Egyedülálló sziklaformáció: Vadálló-kövek, Dömös
Dömösről közelíthetjük meg a Prédikálószék gerincén a magasba nyújtózó Vadálló-kövek elképesztő sziklavilágát, melynek vulkáni törmelékes kőzetből álló sziklái különféle fantázianeveket tudhatnak magukénak: Nagytuskó, Széles-torony, Bunkó, Függőkő, Felkiáltójel és Árpád trónja. Az 5-600 méteres tengerszint feletti magasságban található, különleges alakú sziklák ritka növényfajoknak adnak otthont, mégis inkább a meseszép látvány az, ami miatt hatalmas népszerűségre tett szert a kirándulóhely. A túra egy erdei sétával veszi kezdetét, majd egyre meredekebb kaptatókon találjuk magunkat, és végül a Vadálló-gerincen is fel kell másznunk, hogy elérjük az egyedülálló sziklákat.

Titkos kilátópont: Hubertus-kunyhó, Dömös
A Prédikálószéktől alig 500 méterre, a Pilisszentlászló felé vezető, piros háromszög jelzésű úton találjuk a Hubertus-kunyhóhoz vezető elágazást, amelyen pár perc alatt elérhetjük a terméskövekkel kirakott épületet. A kunyhó ugyan nem látogatható, az előtte kialakított panorámateraszról azonban ámulatba ejtő panoráma tárul elénk a sziklás Szent Mihály-hegyre. Ez a kilátópont a Prédikálószéknél jóval kevésbé népszerűbb, így itt nyugodt környezetben, kirándulók hada nélkül gyönyörködhetünk a csodálatos tájban.

Kulturális kikapcs: Visegrádi vár
Akik legalább egyszer látták már tudják, hogy páratlan élmény és látvány a várhegy tetején álló Visegrádi Fellegvárból letekinteni a Dunára és kanyarulatára. A város felett magasodó erődítmény a XIII. században épült, két részből áll, a már említett Fellegvárból és az alsóvárként ismert Salamon-toronyból. Bár közelről és távolról, még a Duna túlpartjáról is impozáns látványt nyújt a vár, nem szabad megfeledkezni a falai közt található állandó kiállításokról, melyek részleteibe menően kalauzolják a múltba az érdeklődő látogatókat.

Árnyas ösvényen: Bertényi Miklós Füvészkert, Visegrád
Kevésbé ismert úti cél a visegrádi Bertényi Miklós Füvészkert, pedig érdemes felkutatnunk ezt a csodálatos, eldugott kincset. A füvészkert története az 1960-as évekig nyúlik vissza, amikor egy lelkes erdőmérnök hallgató, Eőry Gyula a diplomamunkája részeként a területen erdei- és vörösfenyő, valamint luc- és duglasz-állományokat telepített kísérleti jelleggel az itt honos fafajok szomszédságába, amely később hivatalosan is arborétummá nőtte ki magát. A nemzetközi szinten is elismert füvészkert tökéletes úti cél, ha egy hűsítő sétálva töltődnétek fel, akár négylábú családtagotok társaságában.

Pazar kilátóterasz: Rezső kilátó, Dobogókő
Tirts Rezső egykori erdőtanácsos a hazai turistamozgalom igencsak tevékeny alakja volt, nagy szerepet játszott a Pilisi Parkerdő feltérképezésében, illetve ő készítette Dobogókő első turistajelzését, ahonnan mára már számos, különböző nehézségű és hosszúságú turistaútvonal indul. A róla elnevezett, Dobogókő melletti kilátó méltán őrzi emlékét, hisz innen nyílik a legszélesebb, s talán az egyik legszebb panoráma a festői Dunakanyarra. A széles kilátóteraszon állva a Prédikálószék gerince, valamint a Mátra, a Visegrádi-hegység, a Börzsöny és a Selmeci-hegység hegyeinek vonulatai hullámoznak a horizonton.

Vadregényes kaland: Rám-szakadék, Dömös
A Rám-szakadék mesebeli szurdokvölgye a Visegrádi-hegység egyedülálló természeti szépsége, ahová minden évben több, mint 60 ezer ember látogat el. Hazánk egyik leghíresebb kirándulóhelyét néhol akár 35 méter magas sziklafalak ölelik körbe, és helyenként 3-4 méter szűk vájatokban barangolhatunk. A több helyen csúszós túraútvonal mentén létrák és kapaszkodók könnyítik meg a haladást, és teszik izgalmassá az erdei kirándulást. A zúgókban és vízesésekben gazdag szurdokot csak egy irányból, Dömös felől Dobogókő felé lehet megközelíteni.

+1 Páratlan szálláshely: DunaTwinhouse, Dömös
Dömös határában, a Prédikálószék lábánál megbújó DunaTwinhouse faházak modern berendezéssel, egyedi tervezésű fenyőbútorokkal, gondosan felszerelt konyhával és privát jakuzzival biztosítják a maximális kényelmet számotokra.
A lombok fölé emelt vendégházak hatalmas panorámaablakai szinte összekötik az épületeket az azt körbeölelő erdővel, így a természet közepén érezhetitek magatokat, a folyóra néző teraszról pedig akár pezsgőfürdőzés közben is élvezhetitek a csodálatos Dunakanyar látványát.

A kétszemélyes, hegyoldalba épült lombházakban ébredés után személyre szabott, bőséges reggeli vár rátok, hogy kizárólag kettesben, egymásra hangolódva indíthassátok a napot és a finomságok elfogyasztása közben gyönyörködhessetek a háborítatlan természetben.

A kutyabarát apartmanok elhelyezkedése tökéletes a környéket felfedező kirándulásokhoz, hiszen a Rám-szakadék és a Dunakanyar legszebb útvonalai sétatávolságra helyezkednek el. Érdemes akár biciklire pattanni és két keréken bebarangolni a vidéket, még szerencse, hogy a szálláshelyen elektromos kerékpárbérlésre is van lehetőség, így még több látnivalót pipálhattok ki bakancslistátokról.
A kiadós túrák után nincs is jólesőbb érzés, mint a felfűtött jakuzziban belefeledkezni a naplementés panorámába vagy éppen a csillagos égboltot kémlelni egy balzsamos nyári éjszakán.
2027 Dömös, Komlós utca 4. | Weboldal, Instagram

Idén is kihagyhatatlan élményekkel vár a Dunakanyar sokszínű fesztiválja:
