A Bükk csodavilága: 9 bakancslistás úti cél a vadregényes, őszi hegységben

A vadregényes Bükk minden évszakban rabul ejti a kirándulókat, ősszel viszont egy aranyló színekbe burkolózott ékszerdobozzá válik. Összeválogattuk az évszak legszebb látnivalóit az elvarázsolt hegységben.

Bükk-fennsík

A Magas-Bükk központi részén húzódik Magyarország legmagasabb földrajzi kistája. A hullámos Bükk-fennsíkot átszelő könnyű túraútvonal vadregényes erdőkön, őszi színeket öltött borókásokon és magashegyi réteken kalauzolja végig a kirándulókat. Legszebb attrakciói a Zsidó-rét, a Huta-rét és a Három-kő, ahonnan elképesztő panoráma nyílik a hegy belsejére. A hepehupás vidék szegélyén sorakoznak a hegység leghíresebb kövei; Istállós-kő, Tar-kő, Pes-kő, Bálványos és a Bél-kő is, amelyek mind egy-egy újabb felejthetetlen kalandot ígérnek.

Legszebb kilátópontok a Bükkben >>

Fotó: Pleszinger László

Bél-kői kilátó, Bélapátfalva

Bámulatos sziklavilágot fedezhetünk fel a Bélapátfalva határából induló kanyargós szerpentinen. Túránk a hat kilométernyi, könnyű menetelés után a 815 méter magasan fekvő Bél-kői kilátónál csúcsosodik ki. A Bél-kő formáját nem a természet, hanem emberi kéz alkotta, és lebilincselő kilátást kínál a Bükk hegyeire és a Mátra gerincére. A népszerű, nagyjából három óra alatt teljesíthető erdei séta hét állomásra van felfűzve, melyek segítségével megismerkedhetünk a Bükk földtörténetével és a környék ritka állat- és növényfajaival is.

Bél-kő, Bükk
Fotó: Feiler Ferenc

Udvar-kő-barlang

Dante poklának is hívják a Bükk beszakadt tetejű víznyelőjét, melynek barlangterme bakancslistás természeti látnivaló. Az Udvar-kő-barlang egy mohos sziklákkal körbevett sziklatorok, melynek csarnokra emlékeztető terméből üregek futnak a falban. A látványos sziklaboltívek alatt áthaladva lejuthatunk az alsó szintre, ahonnan a barlang száján keresztül kémlelhetjük az aranysárga lombokat. Az egyedülálló természeti kincset a Lillafüredi Pisztrángteleptől közelíthetjük meg legegyszerűbben, ahonnan körülbelül három kilométer gyaloglás után, a piros kereszt turistaúton érkezünk el a Bükk vadregényes barlangjához.

Udvar-kői-barlang, Bükk kirándulás
Fotó: Farkas Ferenc / Nekem szülőhazám

Szinva-vízesés, Lillafüred

Az őszi kirándulások egyik legszebb belföldi úti célja kétségkívül Lillafüred, melynek mesébe illő látképe a Palotaszállóval és a Hámori-tóval mindenkit levesz a lábáról. A szállótól nem messze található Szinva-vízesés a maga 20 méteres magasságával az ország legnagyobb függőleges vízzuhataga, melyet a közeli parkolóból néhány perces sétával megközelíthetünk. Fontos tudnivaló, hogy a táv ugyan rövid, az útvonal mégsem akadálymentesített. Érdemes esőzés után ellátogatni a vízeséshez, ami ilyenkor ősszel a leggyönyörűbb.

Szinva vízesés, Lillafüred ősz, Miskolc
Fotó: Shutterstock

Hámori-tó, Lillafüred

Az ikonikus Palotaszálló körül fekvő, 9 méter mély, mesterségesen megnagyobbított Hámori-tó Lillafüred egyik legjellegzetesebb látványossága, aminek ugyan elsődleges szerepe a vízellátás és a vízingadozás mérséklése, búvárkodásra és csónakázásra is alkalmas. Utóbbit bárki kipróbálhatja a csónakkölcsönző jóvoltából, így egy egészen más szemszögből fedezhetjük fel a környéket.

Miskolc káprázatos kirándulóhelyei >>

Hámori-tó, Lillafüred
Fotó: Berencsi Photo

Köpüs-kő

A Köpüs-kő a Bükk-hegység egyik legszebb kilátásával bíró, vadregényes természeti mészkőképződménye. A déli fekvésű, hatalmas, ágaskodó sziklafalai a Bükki Nemzeti Park fokozottan védett területén találhatók. A Magos-kő szomszédságában magasló szikla Szentlélekről, a piros jelzést követne hódítható meg, ahonnan egyedülálló panoráma tárul elénk a környező hegycsúcsokra.

Köpüs-kő, Bükk
Fotó: Hatvani Anikó

Sipovics-tengerszem

A Felső-tónak is nevezett Sipovics-tengerszem vidéke és a tó kristálytiszta vize a kirándulók minden várakozását és képzeletét képes felülmúlni, hiszen minden évszakban más-más arcát mutatja. A Szalajka-patak több helyen való felduzzasztásával létrejövő tó ősszel különösen bájos látványt nyújt, hiszen a színpompás fákkal körülölelt kék víz páratlan hangulatot varázsol.

Mesés őszi séta Szilvásváradon >>

Sipovics tengerszem
Fotó: Pozsgai József Jocó

Kalica-tető, Upponyi-hegység

Az Uppony fölött található a Kalica-tető, amelynek legtetejére felérve lenyűgöző, szinte 360 fokos panorámában lehet részünk. Látni lehet innen az Upponyi-hegység gyönyörű vonulatait, a Lázbérci-víztároló partjának erdős részét, a távolban pedig még a Bükk-fennsík is fel-feltűnik. A túra során érdemes érinteni a sziklatető oldalában álló Herkó Páter-keresztet is, amely a hagyomány szerint a reformáció és a katolicizmus határát jelölte.

Még több látnivaló a festői Upponyi-hegységben >>

Lázbérci-víztérozó, Bükk, Upponyi-hegység
A Lázbérci-víztároló látképe a Kalica-tetőről | Fotó: Feiler Ferenc

Ördögtorony-tanösvény, Cserépfalu

Kulturális nevezetességek, földtani, biológiai és őstörténeti értékek mentén vezet minket végig a több mint 10 km hosszú, 20 állomásos tanösvény. Vagyis ezen útvonalon közelebbről megismerhetjük az egykori barlanglakásokat, a Bükkalját felépítő riolittufa keletkezését és különleges felszínformáit, az Ördögtorony kaptárkövet, illetve a fás legelők, hegyi rétek, a Kőporos-szurdok vadregényes világát. Sőt, Közép-Európa egyik legrégibb ősemberleletének lelőhelyét, a nemrégiben megújult Suba-lyuk barlangot is láthatjuk.

Kőporos-szurdok, Cserépfalu
Kőporos-szurdok | Borítókép és fotó: László Orsolya

Az Év Turistaháza verseny győztese is a hegységben bújik meg: