10 izgalmas kulturális program Budapesten, ami felpezsdíti az őszi szezont

Fedezzétek fel Budapest őszi kulturális sokszínűségét! Cikkünkben 9 izgalmas programot gyűjtöttünk össze, amelyek garantáltan különleges élményekkel gazdagítanak majd titeket, hiszen idén ősszel is pezseg a főváros.

A Duna balladái – Táncok és imák a Duna mentén // Nemzeti Táncszínház (2024. november 3.)

A Duna Művészegyüttes a 65 éves jubileumi évének zárásaként mutatta be A Duna balladái – Táncok és imák a Duna mentén című előadását, melyben a Szent Efrém közreműködésével a Duna-menti népek táncaiból és zenéiből merítkezve éneklik, illetve táncolják el a dunai ember életérzéseit, a nagy folyamhoz kötődő rítusokat. A produkció tánc- és látványbéli gazdagsága, valamint a színpadkép is különleges élményt nyújt, hiszen a Duna-menti tájegységek táncai, illetve a hatalmas folyamot és az aköré épülő szokásrendszereket egyedülálló tánc- és díszletelemekkel jelenítik meg a Nemzeti Táncszínház színpadán, legközelebb november 3-án.

Jegyvásárlás >>

Fotó: Végh Tamás

SOOJIN SUH COLORIS TRIO // Jedermann Café (2024. november 9.)

November 9-én 21 órától a Jedermann jazzkávézó színpadán, Soojin Suh koreai kreatív zenész és dobos vezetésével bemutatkozik a SOOJIN SUH COLORIS TRIO. Az alapító Korea egyik legígéretesebb dobosa, sidemanként több mint húsz felvételen működött közre, emellett három lemezt adott ki zenekarvezetőként: The Moon In Your Hand (2014), Strange Liberation (2018) és Colorist (2020). Tagja a Baum Sae együttesnek és a Near East Quartetnek, amelynek 2018-as, azonos című albumát az ECM records adta ki. Chordless Quartetje 2021-ben hivatalosan is bemutatkozott a Jazzaheaden. A zenekar Colorist című albumán Soojin kompozíciói számos markáns pillanatnak és újonnan felfedezett zenei textúrának szolgálnak platformként, amelyek az egyedülálló koreai esztétikából gyökereznek. Mindegyik zenész szerepe túlmutat a hagyományos zongoratrió formán és kompozíciókon.

Facebook-esemény >>

Fotó: Koreai Kulturális Központ

BANDO // Koreai Kulturális Központ (2024. november 10.)

Miből is született a hagyományos koreai zene? A BANDO kortárs zenei projekt erre a kérdésre ad választ november 10-én 18:00-tól a Koreai Kulturális Központ színháztermében. A formáció tagjait, Hwang Jinaht (koreai citera), Lee Simoont (gitár), Kim Sung-want (szaxofon) és Kim Sujunt (dob) is ennek a témának a közös feldolgozása hozta össze. A koreai zene identitását erősen befolyásolta az ország félsziget (koreaiul: bando) mivolta. A félszigeten a síkvidéket járva hegyekkel találkozhatunk, a hegyeken átkelve pedig tenger tárul a szemünk elé. Itt nőttek fel a BANDO projekt muzsikusai is, repertoárjukban szülőhazájuk földrajzi jellegzetességei elevenednek meg, így a tenger, folyó, rizsföld vagy éppen az út.

Weboldal >>

blank
Fotó: Koreai Kulturális Központ

Fénykiállítások, amiket kár lenne kihagyni az őszi szezonban:

Vuk // Magyar Zene Háza (2024. november 16.)

November 16-án mesél a hegedű, a brácsa, a trombita, a fuvola és a MÁV Szimfonikus Zenekar többi hangszere! Fülep Márk zeneszerző Fekete István Vuk című regénye alapján írt darabot, amely a zene nyelvén mondja el a magyarok kedvenc rókájának kalandjait a Magyar Zene Házában.

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Magyar Zene Háza

Puccini x Soul // MOMkult (2024. november 23., 16:00 és 20:00)

A dal az dal, akkor is, ha popsztár, operaénekes vagy magányos zuhanyhős adja elő. Ráadásul a legtöbb dal – stílustól függetlenül – ugyanazokat a témákat járja körbe: fáj a szív / örül a szív, szép az élet / az élet elviselhetetlen. A közös témák mellett vannak rokon műfajok is – például Puccini és a klasszikus soulzene egyaránt jelentős előadóegyéniséget és kimagasló énektechnikát követelnek. Így adott a párhuzamba állítás: hogyan dalolja el egy soulkirálynő és egy operadíva ugyanazt az ősi érzést, van-e átjárhatóság Cserháti és Puccini között? November 23-án két időpontban két igazi díva segít eldönteni ezt a nem túl nehéz kérdést. Közreműködik: Tóth Vera és Ádám Zsuzsanna, Hámori Máté művészeti karmester közreműködésével. A koncert után egy pohár pezsgővel és szimfonikus karaokéval várják a nézőket!

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Németh Kriszti – Egy jó kép rólad

Simon Márton-est // MÜPA (2024. november 28.)

Sokszínű, pörgős műsorral invitál a Müpába november 28-án Simon Márton, a kortárs magyar irodalom egyik izgalmas szerzője. Négy, széles körben olvasott verseskötete után idén magánkiadásban jelenik meg legújabb műve, a Hideg pizza. Friss verseken túl zenei aláfestés és slam poetry is színesíti az estét.

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Müpa Budapest

Naruhiko Kawaguchi // Haydneum (2024. november 29.)

Ha november végén a városban jársz, november 29-én irány a Zeneakadémia, ahol Naruhiko Kawaguchi lép színpadra, hogy fortepianón adjon koncertet! A mindössze 35 éves japán zongoraművész az elmúlt évtizedben a romantikus zene virtuózaként szerzett magának nemzetközi hírnevet. A Zeneakadémia Solti-termében fortepiano játékával új életet lehel a 19. századi kompozíciókba, a Schumann-házaspár, Mendelssohn, Schubert és a kevésbé ismert spanyol zeneszerző, Santiago de Masarnau művei hangzanak el.

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Haydneum

Shrek 2 filmvetítés élő szimfonikus zenével // Papp László Aréna (2024. november 29.)

A Shrek 2 megjelenésének 20. évfordulója alkalmából egy igazán különleges programmal örvendeztetik meg a magyar rajongókat. A szimfonikus zenével kísért filmvetítés először kerül megrendezésre Európában, november 29-én a Papp László Arénában. A Shrek 2 a népszerű animációs filmsorozat legsikeresebb filmje, amelyben többek között Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy és Antonio Banderas énekesi tehetségükkel, valamint az elismert zeneszerző, Harry Gregson-Williams varázslatos zenekari zenéjével találkozhatunk. A film magyar nyelvű szinkronnal és angol felirattal kerül vetítésre, jegyek pedig még kaphatók!

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Iventer

Fordulj, kedves lovam – Válogatás Kallós Zoltán gyűjtéseiből // Fonó (2024. november 29.)

A Duna Művészegyüttes zenekara, a Göncöl zenekar önálló koncertje a kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, Kallós Zoltán népzenei gyűjtéseiből válogat. A Fordulj, kedves lovam – Válogatás Kallós Zoltán gyűjtéseiből című album és koncert célja, hogy Kallós Zoltán életét, kiemelkedő személyiségét legfontosabb népzenei gyűjtéseiből válogatva mutassa be. A zenei anyagban is kimagasló szerepet játszik Kallós szűkebb szülőföldje, a Kis-Szamos menti Válaszút és Bonchida, illetve Mezőség számos falujának (Feketelak, Buza, Vajdakamarás, Magyarszovát, Szék) hangszeres és vokális népzenéje, de Kallós Zoltán moldvai, gyimesi, kalotaszegi és nagysajói gyűjtéseiből is válogatnak.

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Duna Művészegyüttes

Bélamese 2.0 // Budapest Music Center (2024. november 30.)

Ki is volt ez a szuperhős – mesemondó, aki bejárta a világot, elvitte a hírünket Amerikába, és azóta is a leghíresebb magyar? Aki imádta a természetet, szeretett mindenfélét gyűjteni – állatokat, hangokat, dallamokat? Aki számára mindig fontos volt a barátság? Aki a testvériséget hirdette és persze az örömöt, ami a zene egyik lényege? Most megtudhatjuk egy interaktív, zenés délelőttön a Budapest Music Centerben, november 30-án!

Jegyvásárlás >>

blank
Fotó: Danubia Zenekar

Fedezzétek fel Liszt Ferenc Budapestjét: