Országunk nagyszerű múzeumai és látogatóközpontjai számos izgalmas, nem mindennapi, akár interaktív kiállításnak adnak otthont, így most ezek közül hoztunk el számotokra néhány igazán különleges helyszínt.
Bükki Csillagda, Répáshuta
A 2017-ben a Csillagos Égbolt Park címet elnyerő, valamint Közép-Kelet-Európa egyik legmodernebb csillagászati bemutatóhelyeként ismert Bükki Csillagda lenyűgöző kiállításokon keresztül kalauzol el minket a világűr rejtelmeibe. Az egyik kiállításon, a kiterjesztett valóság segítségével a Nap és megannyi más csillagtípus világában veszhetünk el. De a látogatóközpont páratlan meteoritgyűjteménye között a Holdról és a Marsról érkező meteoritok csodájára is járhatunk. Ezenfelül a csillagda planetáriuma, obszervatóriuma, VR-játékai és bolygótúra tanösvénye is bepillantást enged az univerzum titkaiba, sőt, rendszeresen hirdetnek meg éjszakai távcsöves csillagászati bemutatókat is.
3559 Répáshuta külterület, hrsz. 016/5 | Weboldal | Facebook
Ipolytarnóci ősmaradványok
Egy 17 millió évvel ezelőtti, vulkáni katasztrófa következtében tovatűnt ősvilág lenyűgözően gazdag ősmaradvány-lelőhelyén járhatunk Ipolytarnócon. A természetvédelmi területen cápafogakat, kövesedett fákat, levéllenyomatokat, ősállati lábnyomokat és egy 8 millió éves hatalmas ősfenyőtörzset fedezhetünk fel. A látogatóközpont világszínvonalú kiállítása és 4D szimulációs terme a terület 20 millió évvel ezelőtti élővilágát fedi fel előttünk. Ezenfelül geológiai tanösvény, kőzetparki kősziklaösvény, miocén erdő, illetve lombkoronasétány teszi felejthetetlenné az Ipolytarnócon tett látogatásunkat.
3138 Ipolytarnóc, Külterület 039 hrsz. | Weboldal | Facebook
Lámpamúzeum, Zsámbék
Borus Ferenc a hatvanas években saját „bormúzeumába” keresett megfelelő világítási eszközöket, így szépen lassan szebbnél szebb lámpák gyűjteményét halmozta fel. Az egyre nagyobb érdeklődésnek köszönhetően pedig 1970-ben megnyitotta a helyi Művelődési Házban a lámpakiállítását, ahol 250 tárgyat sorakoztatott fel. Az azóta további szerzeményekkel gyarapodott kiállítás híre az évek során világszinten is elterjedt, eközben 1979-ben egy zsámbéki parasztházba költözött át, mígnem 1995-ben bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe. Jelenleg 1000–1100 db különleges lámpa várja az érdeklődőket a múzeumban.
2072 Zsámbék, Magyar u. 18. | Weboldal | Facebook
Zsolnay Múzeum, Pécs
Pécs legrégebbi, már 1324-ben is álló épületében lelhetünk rá a Zsolnay Múzeumra, amelyet még Zsolnay Miklós születésének 100. évfordulójára hoztak létre 1928-ban. A nem mindennapi kerámiagyáras család alkotásait kronológiai sorrendben tárja fel előttünk a múzeum hat helyiségen keresztül. Többek között megismerhetjük Zsolnay Vilmos legjelentősebb találmányait, a porcelánfajanszt és az eozin technikát, de az általa Perzsiából és Egyiptomból hozott kerámiákat is megcsodálhatjuk. Az emeleti lenyűgöző díszkerámia-gyűjtemény mellett pedig egy emlékszobában a Zsolnay család életébe is bepillantást nyerhetünk a család berendezési és dísztárgyai között járva.
7621 Pécs, Káptalan u. 2. | Weboldal
Fedezzétek fel hazánk legszebb Zsolnay-kerámiával díszített épületeit:
Időalagút, Eger
Izgalmas kalandoknak ad helyet az Eger alatt futó pincerendszer, ahol a helyi kultúrát és történelmet hozzák közelebb az idelátogatókhoz. A „Város A Város Alatt” kiállítás érdekességeit rejti a pincerendszer, míg az épület emeleti része az „Élet a szocializmusban” retró tárlatnak ad otthont. Ezenfelül az időalagútban egy stand up comedy repít minket vissza Eger múltjába, ahol a város meghökkentő történelmi eseményeit és titkait ismerhetjük meg. E programokon a standard túrákra váltott jegyünkkel vehetünk részt. A múzeumi látogatást pedig olyan aktív programokkal is kiegészíthetjük, mint például a lézercsata, csapatépítő játékok, valamint születésnapi és céges rendezvények.
3300 Eger, Városfal u. 1. | Weboldal | Facebook
Korda Filmpark, Etyek
A filmipar egyik fellegvárába nyerhetünk betekintést Etyeken, ahol a felejthetetlen vezetett túrákon a filmkészítés titkait vihetjük haza magunkkal. Az életnagyságú díszletvárosokban járva interaktívan ismerhetjük meg, hogy miképp dolgozik akár 15 000 stábtag a nemzetközi és magyar produkciókon. Az élménytúrán felül az iskolai csoportok a filmek és a filmkészítés inspirálta játékokon is részt vehetnek, a családok és a baráti társaságok akár egy filmforgatást is kipróbálhatnak, de a céges csapatépítők számára is kiváló helyszín a filmpark számtalan programja. Az élménytúrára és a külön programokra is egyaránt előzetes időpontfoglalás szükséges.
2091 Etyek, Korda út 1572 hrsz. | Weboldal | Facebook
Orfűi Malmok
Eredeti, illetve korhűen felépített, ma is működőképes malmok között kalauzolnak végig minket a Malommúzeum idegenvezetői Orfűn, ahol a malmok működését és történeteit is egyaránt megismerhetjük. A száraz-, papír- és vízimalom közül az utóbbi kettő azonban nem csupán egy kiállítótér, hanem grafikai és cukrászműhelyként is szolgál. Az itteni tevékeny életbe pedig mi is belekóstolhatunk a különböző foglalkozásokon keresztül, míg a Malom Pincében és a Pajtapékségben különböző finomságok várnak ránk.
7677 Orfű, Füzes Antal sétány 3. | Weboldal | Facebook
Mátra Múzeum, Gyöngyös
Az Orczy-kastély 1957 óta ad otthont az ország második leggazdagabb természetrajzi gyűjteményével büszkélkedő Mátra Múzeumnak, ahol egy 50 ezer éves gyapjasmamut-csontvázat, illetve egy vadásztörténeti és egy helytörténeti kiállítást is megtekinthetünk. A kastély kertjében egy modern pavilonban találhatunk rá a múzeum természetrajzi kiállítására, amelynek az emeletei a gyökér-, cserje- és lombkoronaszint állat- és növényvilágát sorakoztatják fel előttünk. Mindezek mellett egy 300 négyzetméteren elterülő pálmaház trópusi és szubtrópusi növényeit, illetve a madárröpte, az akváriumok és a terráriumok állatait is megcsodálhatjuk.
3200 Gyöngyös, Kossuth Lajos u. 40. | Weboldal | Facebook
Modern Kortárs és Művészeti Központ, Debrecen
A kortárs művészet iránt érdeklődők számára az egyik legjobb választás lehet a debreceni MODEM, amely a XX. század legjelentősebb hazai és nemzetközi alkotásait, valamint a kortárs képzőművészet itthoni és külföldi képviselőinek műveit mutatja be. Jelenlegi kiállításaikat mind-mind február 11-ig tekinthetjük meg. Ezek között szerepel Fátyol Zoltán képzőművész és Tamus István grafikus „Határkor” című tárlata, amely Fátyol és Tamus műveit rendszerezi. Illetve a „Feltűnő tárgyak” című kiállítás is, amely a MODEM és a Ferenczy Múzeumi Centrum együttműködésében jött létre, és (mű)tárgyai a debreceniség kulturális ás személyes mintázatai közé szerveződnek.
4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1. | Weboldal | Facebook