Májusban sem alszanak Budapest múzeumai, galériái! Ha egy kis kulturális feltöltődésre vágytok, válasszatok egy izgalmas kiállítást az alábbiak közül!
Experimentum. Nagy Pál és tanítványai // Műcsarnok (2025. június 15-ig)
A kiállítás az 1970-es, ’80-as és ’90-es évek erdélyi kísérleti művészetébe nyújt betekintést 27 alkotó és mesterük, a marosvásárhelyi képzőművész és művészetpedagógus, Nagy Pál munkáin és művészetpedagógiai módszerein keresztül. A kiállításon szereplő, Nagy Pál alkotói műhelyéhez kötődő erdélyi magyar alkotók az elnyomás és a társadalmi korlátok ellenére, mesterük szemléletének szellemében a szabad kifejezés és a művészeti diskurzus új formáit keresték. A tárlaton grafikai és festészeti kísérleteken túl akciók és performanszok fotódokumentumai, kísérleti fotók, mail art munkák, videó, animáció és installációk szerepelnek.

Királyi palota // Koreai Kulturális Központ (2025. július 3-ig)
A koreai hagyományos hímzés művészetével ismerkedhetnek meg a látogatók a budapesti Koreai Kulturális Központ új, ingyenes kiállításán. A tárlat Lee Jungsook (Í Dzsongszuk) dél-koreai iparművész több mint négy évtizedes pályafutásába enged bepillantást, amely során a hagyományos koreai hímzés finom művészetét modern esztétikával ötvözte. Önálló kiállítása nem csupán egy különleges tradicionális mesterségbe enged betekintést, hanem a Csoszon-kori társadalmi viszonyokat is közelebb hozza a látogatókhoz. A koreai királyi udvar eleganciája és a hagyományos hímzés művészete elevenedik meg az érdeklődők előtt három hónapon át.

Színek szonátái // Bibliamúzeum (2025. július 12-ig)
A Bibliamúzeum (Ráday u. 28.) időszaki kiállításán izgalmas válogatást láthatunk Kontraszty László (1906–1994) alkotásaiból. A tárlat Kontraszty pályája utolsó időszakának letisztult, sajátos alkotói módszerét tükröző alkotásait mutatja be, amelyek jellemzője az ellentétek megteremtése, a feszültség képi megjelenítése, majd feloldása, ellentétes színű háttér előtt lebegő organikus formákkal, kalligrafikus alakzatokkal.

Sylvia Plachy – Ajándékok a XX. századból és azon túl // Capa Központ (2025. augusztus 31-ig)
A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ legújabb kiállítása lenyűgöző utazásra hívja a látogatókat a neves fotográfus hat évtizedet átölelő munkásságán keresztül. Plachy, aki André Kertész mentoráltjaként vált a humanista fotográfia egyik meghatározó alakjává, képein keresztül az emberi lét esendőségét és a pillanatok mögötti történeteket tárja elénk. A kiállítás különlegessége, hogy Plachy érzékeny, lírai képei személyes történetfoszlányokkal és finom társadalmi reflexiókkal szövik át a huszadik század lenyomatait.

Az élet művészete. Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon // Magyar Nemzeti Galéria (2025. október 5-ig)
A kiállítás a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be, amely a 19. és 20. század fordulóján a szecessziós stílus jegyében bontakozott ki. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében nyílt tárlat a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika remekművei mellett megidézi a korszak szecessziós tárgykultúráját is, könyveket, folyóiratokat, illetve iparművészeti tárgyakat, kerámiákat és bútorokat, összesen több mint 200 műtárgyat bemutatva. A tárlaton olyan neves festők plakátjait láthatja a közönség, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly.
