Az év első hónapjaiban sem maradunk lebilincselő kiállítások nélkül Budapesten. Számos várva várt időszaki tárlat csábít be a főváros kiállítótereibe és múzeumaiba, és hív egyedülálló kulturális élményre.
Vendégünk a hintaló // Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (2025. március 2-ig)
Tudatos szakmai- és gyűjtőmunkával építette fel többezer darabos „Hintalóvilág” nevű gyűjteményét dr. Ladó Mária és dr. Tóth Ferenc Imre. Az elmúlt másfél évtizedben 17 tárlaton mutatták be a hintalovak változatos világát, mindig speciálisan válogatott műtárgyakkal, amelyek közös installációkba rendezve karakteres üzeneteket hordoztak. A gyűjtők nagy hangsúlyt helyeznek hintalovas ismereteik, kutatási eredményeik megosztására, amelyekkel a hintalovak társadalmi és gazdasági szerepére, műszaki sajátosságaira, nemzetközi összefüggéseire, irodalmi lenyomataira hívják fel a látogatók figyelmét.
Bolyongások – Ország Lili Kiscellben // Fővárosi Képtár (2025. április 6-ig)
A Kiscelli Múzeum nagy múltú, 18. századi templomcsarnoka ad otthont Ország Lili Bolyongások című kiállításának. A kiállítótér emellett szimbolikusan is kapcsolódik a művész életművéhez, melyben különös hangsúly került a történelem és az emlékezés viszonyára, az egyéni és a kulturális emlékezet folyamataira. A tárlat sajátos nézőpontból tekint az életműre: egy-két kivételt leszámítva a Fővárosi Képtár gyűjteményében található Ország Lili-műveket tekinthetjük meg, melyek az építést és pusztítást, szakrális és profán egymásba játszását, a múltnak egymásra rakódó rétegeit járják körül.
Folk Fashion – Divat a folklór // Hagyományok Háza (2025. február 13. – október 30.)
A Hagyományok Háza új, Folk Fashion – Divat a folklór című időszaki kiállítása bepillantást enged a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatába. A tárlat bemutatja, hogyan inspirálta a népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkáját a 20. század elejétől napjainkig. A kiállítás középpontjában a Hagyományok Háza gazdag textilkollekciói, valamint magángyűjtők és múzeumok ruhái és személyes történetei állnak. Az érdeklődők olyan ikonikus történetekkel találkozhatnak, mint az izraeli Holon Design Múzeum Lea Gottlieb fürdőruha-kollekciója, vagy a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruhái.
LISTEN. – Zenei utazás a világ körül // Magyar Zene Háza (2025. márciustól)
A Magyar Zene Háza hamarosan nyíló új időszaki kiállítása egy egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat, hogy fedezzék fel bolygónk élő, különleges zenei hagyományait Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és messze tovább. Az augusztusig nyitva tartó tárlat egy egyedülálló kísérlet arra, hogyan formálható egy film izgalmas kiállítássá. A több mint 30 országban, több mint 100 előadóval forgatott filmek intim módon mutatják meg az élő zenét, miközben bejárjuk a Föld csodálatos helyeit, kultúráit. A vetítések mellett nagy hangsúlyt kapnak a többérzékszervi élményt támogató eszközök, installációk is. Jegyek már kaphatók.
Peter Lindbergh – a Budapest Fotófesztivál nyitókiállítása // Műcsarnok (2025. március 29. – június 22.)
Idén a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh (1944-2019) kiállításával nyílik meg a Budapest Fotófesztivál a Műcsarnokban. Peter Lindbergh az 1980-as évek óta a divatfotó egyik legtöbbet emlegetett képviselője. A fotográfiában úttörőként, minimalista eszközökkel kívánta megragadni az időtlen karaktert, egyéni látásmódjával újraértelmezte a szépség fogalmát. A kiállítás több mint 50 fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük a nemzetközi ismertséget hozó 1988-as felvétel az amerikai Vogue számára, melyen hat fotómodell látható önfeledten, egyszerű fehér ingben a tengerparton.