Kifejezetten sok izgalmas kiállítás nyílt idén ősszel a fővárosban, így biztosan nem maradtok parlagon, ha minőségi kultúrát szeretnétek csempészni a novemberi nyüzsgésbe.
Női kvóta 01 // Ludwig Múzeum (2025. január 5-ig)
Az alapításának 35. évfordulóját ünneplő Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum első alkalommal mutat be kizárólag női alkotók műveiből álló válogatást a gyűjteményéből. A kétrészes kiállítás első fejezete elsősorban a női szerepekkel, illetve nők művészeti (ön)reprezentációjával foglalkozik, míg a második részben a nők által választott műfajokat, témákat, illetve a nők művészeti teljesítményét és eredményeit mutatják be az elmúlt fél évszázadban, a múzeumban őrzött műveiken keresztül.
A sarkvidéki éjszaka csillagai // Capa Központ (2024. január 31-ig)
Esther Horvath fotográfusként a sarkvidéki éghajlatkutatás dokumentálására fókuszál, 2015 óta. 25 sarkköri kutatóexpedíciót fotózott már. Öt éve követi nyomon a norvégiai Svalbard szigeteken, a világ legészakibb pontján található településen, Ny-Ålesundon működő, tíz országot tömörítő nemzetközi tudományos kutatóbázis munkáját. Svalbard a globális felmelegedés epicentruma, ahol a téli átlaghőmérséklet 1991 óta 6-8 °C-kal emelkedett; ez a növekedés sokkal gyorsabb, mint bárhol máshol a bolygón. Itt az év több mint négy hónapját a sarkvidéki tél sötétsége uralja. A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítás történetei és képsorai a sarki éjszakában zajló mindennapi életet és tudományos kutatómunkát mutatják be.
Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon // Magyar Nemzeti Galéria (2025. február 9-ig)
Biedermeier mindennapok címmel új időszaki kiállítás várja az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Galériában. A főként magyar és osztrák festményeket, grafikákat, bútorokat, viseleteket és egyéb használati tárgyakat felsorakoztató tárlat összművészeti szemlélettel mutatja be a 19. század első évtizedeinek meghatározó stílusirányzatát. A kiállítás a hazai biedermeier festészet ikonikus ábrázolásai mellett a korabeli bécsi művészeti élet legnagyobb mestereinek alkotásaival is megismerteti a közönséget. A legjelentősebb magyar alkotók – Borsos József és Barabás Miklós – mellett Friedrich von Amerling, Ferdinand Georg Waldmüller, Josef Danhauser és a legnagyobb osztrák festők alkotásai jelennek meg az összesen több mint 300 műtárgyat felvonultató nagyszabású kiállításon.
Több szálon. Textilművek a Kádár-korból // Kiscelli Múzeum (2025. március 31-ig)
A kiállítás öt, a gyűjteményben őrzött, de elfeledett művön keresztül az alkotók művészi, társadalmi és eszmei pozícióját vizsgálja, valamint bepillantást enged a korszak kultúrpolitikai elvárásrendszerébe és a hatvanas-hetvenes évek textilművészetének gazdasági hátterébe is. A bemutatott mikrotörténetek kiegészítik, árnyalják, néhol módosítják a korról alkotott képünket. A Ki a raktárból! sorozat harmadik darabjaként bemutatott tárlat esettanulmányokon keresztül, különböző szempontok mentén jár körbe egy-egy műtárgyat, elősegítve azok mélyebb megértését.
Ragyogj! – Ékszerek ideje // Magyar Nemzeti Múzeum (2025. április 13-ig)
A kiállítás a 222 éves Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményének legkülönlegesebb ékszereit mutatja be. A tárlatban a 40 ezer éves őskori ékszerektől, hun, avar, középkori, és barokk alkotásokon keresztül jutunk el egészen napjainkig, ismerhetjük meg a hozzájuk kapcsolódó jelentésrétegeket. A kiállításban korszakokon átívelve mutatják be a kurátorok, hogy az ékszerek azon túl, hogy kiemelkedő esztétikai értéket képviselnek, milyen mélyebb jelentéseket hordoznak. Az ékszerek esszenciájához mindenki könnyen kapcsolódhat, így ismét egy népszerű és látványos tárlat kápráztatja el a látogatókat.