Különleges égi jelenségre lehetünk figyelmesek ezen a hétvégén

Január 17. és 19. között gyönyörű jelenségnek lehetünk szemtanúi napnyugta után az alkonyati égen. A Vénusz – ismertebb nevén az Esthajnalcsillag – szabad szemmel is jól látható együttállásba kerül a gyűrűs Szaturnusszal.

Fotó: Shutterstock

Az égi páros három este is látványos élményt nyújt mindenkinek, aki feltekint a délnyugati, sötétedő égre. Az együttállás január 18-án lesz a legszorosabb, ekkor bő két fokra lesz a két bolygó egymástól. A fehéren ragyogó Vénusz, és a halvány, narancssárga Szaturnusz párosa garantáltan rabul ejti az eget kémlelők szívét.

Két bolygó, egy tánclépés – Mi történik pontosan?

Az Esthajnalcsillag, azaz a Vénusz, a legfényesebb égitest a Nap és a Hold után, egyúttal a legfényesebb csillagszerű objektum az egész égen. Január 12-én került dichotómiába, azaz félvénusz fázisba, a hónap derekán pedig közelít az égen a Szaturnuszhoz, Naprendszerünk gyűrűs bolygójához. A két égitest látszólagos közelsége nem túl gyakori égi esemény, amely azonban most szabad szemmel is kiválóan megfigyelhető az esti égbolton.

A fényesen vakító Vénusz, valamint a narancsos színű Szaturnusz csodálatos látványt nyújt majd az esti égen, érdemes tehát kihasználni ezt a lehetőséget, és felnézni az égre!

További információkat a jelenségről a Svábhegyi Csillagvizsgáló weboldalán olvashattok.

Fedezzétek fel hazánk különleges csillagvizsgálóit: