Alig egy órányira Budapesttől pazar, őszi színekbe öltözött arborétum fogadja a kirándulókat, természetbarátokat és mindazokat, akik szívesen töltődnének fel a friss levegőn egy kellemes, őszi séta alkalmával.
Nincs olyan évszak, mikor ne csodálkoznánk rá a természet szépségeire, mindig más-más arcára. Nem kivétel ez alól az Alcsútdobozon található 40 hektáron elterülő természetvédelmi terület, az Alcsúti Arborétum sem, mely immár magára öltötte őszi pompáját.
Az ösvényeket szegélyező színpompás fák alatt, madárcsicsergéssel kísérve kimondottan érdemes ilyenkor sétát tenni és egyúttal bejárni az ugyancsak színekbe öltözött egykori főhercegi kertet.
De ne siessünk ennyire előre, utunk előbb az arborétum egy színpompás szigetéhez és vele együtt a Klotild-öbölhöz vezet. Megsokszorozódott őszi élmény ide megérkezni, hiszen a csillogó víztükörben tükröződő színes lombkoronák csak fokozzák az élményt.
A vízen átívelő hídon magát a Klotild-szigetet is felfedezhetjük, innen rápillantani az öbölre, a lágyan hullámzó víztükörre és az arborétum fáira páratlan élmény.
Utunk innen a Gloriette-hez vezet, mely egyike azoknak az épen maradt műemlékeknek, melyek egykor József nádor klasszicista kastélyának és a hozzá tartozó parknak a részét képezték.
A megszámlálhatatlan féle szín mellett lassanként előbukkannak az eddig levelekkel és lombkoronákkal takart természeti kincsek, akárcsak a természet ragyogását megőrző örökzöldek.
A csakugyan épen maradt Babaház és Medveház után, szebbnél szebb fák és növények mentén elérkezünk az ország egyik legrégibb angolpark-jellegű kertjéhez, mely legalább annyi kincset rejt, mint az arborétum maga.
Az egyik ilyen igen impozáns látványosság a Pollach Mihály tervezte klasszicista kastély, melynek egykori pompájára már csak megmaradt főhomlokzata emlékeztet.
Ezzel szemben azonban a neoromán stílusban, istállóból kialakított kápolna mind a mai napig teljes pompájában tündököl, ősszel kiváltképpen.
Hazánk egyik legértékesebb élőfagyűjteménye, mely a XIX. századi növénytelepítés eredményeként 540 fajt számlál, mai napig egyedülálló.
Az arborétum a növényritkaságok mellett igen idős példányoknak is otthonául szolgál, köztük platánoknak, vasfáknak, mocsárciprusoknak, de említésre méltó a 24 törzset nevelő óriástuja, a zuhatagos bükk és a héttörzsű török mogyoró is.
Ha kedvet kaptatok az őszi pompájában tündöklő arborétum bebarangolásához, érvényes belépőjeggyel csütörtöktől vasárnapig 10 és 16 óra között tudjátok megtekinteni. Részleteket az arborétum weboldalán, aktualitásokat Facebook-oldalukon találtok.