A középkor hosszan elnyúló századai nem múltak el nyom nélkül kis hazánkban sem, s ma is megannyi ponton állítanak emléket a zivataros századoknak. Templomok, kolostorok, várak romjai mesélnek ezekről az időkről; ismerjetek meg most néhány egészen kivételest.
Boldogasszony templomrom, Dörgicse
A templomokban és romokban bővelkedő, korábban három településből álló Dörgicse legnagyobbjának és leglátványosabbjának számít a Boldogasszony templomrom, amelyet a XIII. században emeltek. Ekkor még valószínűleg sátortető fedte 20–22 méter magas tornyát, és bár ez mára tovatűnt, a falak mérete ma is impozáns látványt nyújt.
A monumentális méretek mellett két eredeti és egy rekonstruált román kori ikerablak is ámulatba ejt minket erre járva. A Gernye-hegy domboldalán álló középkori emlék mellett pedig sütögetésre kialakított helyeket is találhatunk, így hát érdemes piknikkosárral érkezni Dörgicsére.

Cikói templomrom
Az ezer lelket számláló Cikó község határában lelhetünk rá arra a II. Géza uralkodásának éveiben épült templomromra, melynek eredete vitatott. A román stílusban emelt szakrális épületet a művészettörténészek először a ciszterciekhez kapcsolták, ám nagyobb bizonyossággal mondhatjuk, hogy a johanniták birtokában volt hajdanán.
Egy biztos, már 1280-ban említik a krónikák a templomot, ahol egykoron a hívek háláját jelző táblák százai fedték a falakat és imakönyvek sokasága őrizte a helyi családok történeteit. Sajnos a kéttornyos és háromhajós templomnak ma már csak a szentélye áll, ám a hely varázsa így is kézzelfogható. Nem véletlen hát, hogy Vörösmarty Mihály, Náray Antal és Illyés Gyula műveiben is szerepet kapott a zarándokhely.

Salföldi pálos kolostorrom
A Balaton-felvidék egyik legbájosabb falvának erdejében bukkanhatunk rá az egyik legépebb állapotban fennmaradt középkori romra. Bár megépültének pontos dátumát nem tudjuk, az biztos, hogy a pálosok anno egy korábban itt álló román kori templomot bővítettek ki és építettek újjá. Mint ahogyan az is, hogy már egy 1307-es oklevélben is szerepelt Salföld mára híressé vált kolostora, akkor még köveskútiként.
A Mária Magdolna tiszteletére emelt épületegyüttesen ma is felfedezhetjük a gótikus, íves ablakokat, boltíveket, valamint a kolostori kerengő közepén álló kőkutat is. Ha pedig megcsodáltuk a régmúlt rejtélyes darabkáját, akkor Salföld romantikus utcácskái hívnak minket egy hangulatos andalgásra.

Drégely vára
Tinódi Lantos Sebestyén, Kölcsey Ferenc és Arany János is megénekelte már Drégely várának történetét, így minden bizonnyal nem árulunk el nagy titkot, hogy történelmünk egyik legdrámaibb küzdelme zajlott itt több száz évvel ezelőtt. A Szondi György hősiességéről elhíresült drégelyi vár a Börzsöny északi részén, egy 444 méter magas sziklacsúcson emelkedik a magasba.
Első okleveles említése 1285-ből származik, majd 1663-ig rendszeresen ki-be járkáltak a törökök az erőd életében. A sokáig elhagyatottan álló várromot végül 1991-ben kezdték el feltárni a Drégelyvár Alapítvány segítségével, valamint megkezdték az állagmegóvó helyreállításokat is.
2646 Drégelypalánk, Drégely vára | Weboldal | Facebook

Hilton Hotel kerengő
Ha a középkor szellemében szeretnénk fürdőzni, akkor ezt Budapesten is könnyedén megtehetjük, amennyiben a Várnegyedben teszünk egy hangulatos sétát. A középkori alapokra épülő házak mellett pedig érdemes egy kitérőt tenni a Hilton Hotelbe is, ugyanis az impozáns épület több évszázaddal ezelőtti épületmaradványokat őriz.
A hotelt egy XIII. században emelt domonkos rendi templom és kolostor romjaira húzták fel, miközben a modern falak közé beékelték a kolostor tornyát is, így az épület már külsejében ötvözi a múltat a jelennel. Ám betérve is találkozhatunk a régmúlt időkkel, hisz a középkori kerengő, illetve az ott kiállított egyéb kőfaragványok, sírkőtöredékek a mai napig a szálló részei.
1014 Budapest, Hess András tér 1-3.
