6 varázslatos úti cél Bakonybélben és környékén téli barangolásokhoz

A Bakony szívében, hegyekkel ölelt völgykatlanban fekvő község nemcsak az év melegebb időszakában páratlan úti cél, hanem a leghidegebb hónapokban is számtalan látnivalóval kecsegtet. A túraútvonalakban és kulturális látnivalókban egyaránt bővelkedő Bakonybél remek úti cél, ha a természet ölelésében töltenétek el egy kis időt távol a város zajától.

Szent Mauríciusz Monostor

Az 1018-ban Szent István király által alapított monostor történetében számos kiemelkedő esemény követi egymást, többek között itt volt remete 7 éven át az egyik leghíresebb magyar szent, Szent Gellért is. A ma álló templom felszentelésére 1754-ben került sor, ám egy végzetes tűzvész miatt az épület nagy része megsemmisült, az akkori újjáépítést pedig számos kisebb felújítás követte. A jelenleg 8 bencés szerzetes otthonaként szolgáló monostor mára fontos kulturális és közigazgatási központ lett, ahol különböző programokkal várják az érdeklődőket: a felhozatalban szerepelnek workshopok, beszélgetések és koncertek, amikről a honlapon tudtok tájékozódni, februárban a farsang és a házasságok ünnepe lesz fókuszban.

8427 Bakonybél, Szent Gellért tér 1. | Weboldal

Fotó: Szent Mauríciusz Monostor

Erdők háza

A zirci apátság egykori gazdasági épületegyüttesének felújításakor, az egykori magtárban jött létre a természetvédelmi és erdészeti gyűjtemény, ami széles tárlaton keresztül mutatja be a Bakony élővilágát, a hegység sajátosságait és a környékre jellemző természeti érdekességeket. A földszinti teremben mindent megtudhattok a vidék földtörténeti múltjáról, kőzeteiről és érdekes földtani jelenségeiről, az emeleten pedig megismerhetitek az erdész, a vadász és a faműves mesterségek fortélyait és egyben felmelegedhettek, ha kirándulás közben zárt téri programra vágytok.

Az Erdők háza csak csoportokban (10+ fő) tekinthető meg, előzetes bejelentkezés után.

8427 Bakonybél, Szent Gellért tér 9. | Weboldal

Fotó: Balaton-felvidéki Nemzeti Park

Hubertlaki-tó

Az erdélyi Gyilkos-tó különleges látványát megidéző Hubertlaki-tó a legtöbb turisztikai képen mindig őszi pompájában tündököl, ám a tél közepén is érdemes útba ejteni, hiszen ilyenkor egy egészen más oldalát mutatja. Az 1980-as évek közepén mesterségesen felduzzasztott tavat a területen élő vadak itatására hozták létre, sima víztükrét pedig több helyen is megtörik a kivágott fák csonkjai. Ennek oka, hogy a tó helyén korábban égerliget terült el, ennek köszönhető a vadregényes környezet.

blank
Fotó: Kerekes Norbert

Szent-kút

A Szent-kút, más néven Borostyán-kút a mai napig két, Bakonybél történelmében fontos szerepet betöltő szent emlékét őrzi: a legenda szerint ugyanis Szent Günther és Szent Gellért is a nem messze található monostorban töltött el néhány évet remeteként. A község tagjai először 1826-ban emeltek kápolnát a tiszteletükre a kedvenc pihenőhelyükön, ezt váltotta fel a ma is látható, az angol romantika stílusjegyeit viselő épület a 19. században. A kápolna előtt három forrás fakad, amik az itt található mesés kis tavat táplálják, ezeket pedig összeköti a kőből készült kút. A kis épület mellett egy Lourdes-i Mária-szobor őrizte sziklahasadék látható, mely egykor vélhetően a remeteség helye volt, a kápolna mögött pedig egy 14 képből álló stáció és egy kálvária várja a zarándokokat.

blank
Fotó: Shutterstock

Pannon Csillagda

400 négyzetméteren elterülő csillagászattörténeti kiállításával, az ország legmodernebb planetáriumával, valamint izgalmas távcsőparkkal kecsegtet a Bakonybélben található Pannon Csillagda, ami garantáltan nem csak a csillagászat iránt érdeklődők számára izgalmas úti cél. Az előzetes bejelentkezést igénylő éjszakai programok során lehetőség nyílik a lézeres csillagképbemutatón túl a kupolában található távcsővel is szemügyre venni az eget, napközben pedig a csillagászati és űrkutatási kiállítás, a planetárium filmjei, a 3D-s moziteremben vetített Mars-útikalauz stopposoknak című film, valamint az obszervatórium négy különleges távcsöve vár ránk.

8427 Bakonybél, Szt. Gellért tér 9. | Facebook

blank
Fotó: Pannon Csillagda

Cuha-szurdok

Ha egy nagyobb túrát tennétek a környéken, fedezzétek fel a Cuha-szurdok varázslatos vidékét, a körtúrát a Vinye vasúti megállótól nem messze kezdhetitek, amely kezdetén, a Cuha-patak túlpartjára átérve azonnal egy szép pihenőhely vár. A patak mentén haladva az utat sziklafalban megbújó barlangok és a gyönyörű vonalvezetésű vasút viaduktja, alagutak színesítik. Az út legnehezebb része a Kopasz-hegyre vezető meredek kaptató, azonban a kemény munkáért cserébe a hegy tetején tisztásokon és mezőkön keresztül gyönyörködhettek a kilátásban.

blank
Fotó: Pleszinger László

Fedezzétek fel a közeli Pápa látnivalóit is: