Mennyibe kerül a faktorálás, avagy a faktoring díja

Sok cégvezető elzárkózik a faktorálás igénybevételétől, annak ellenére, hogy hallott már erről a vállalkozásfinanszírozási lehetőségről, de nincs tisztában a költségeivel, a faktorálás díjával, mivel úgy gondolja, az irreálisan magas lehet.

A faktoring az ügyletben résztvevő felek mindegyike számára előnyös, az eladónak azért, mert a számlakövetelések eladásával azonnal pénzhez és piaci előnyhöz jut, a faktornak meg azért, mert profitot realizál. De mennyi az az annyi? Erre adunk választ cikkünkben.

Mit jelent a faktorálás?

A pénzügyi stabilitás minden vállalkozás működésének és növekedésének alapja. Amennyiben egy váratlan gazdasági helyzet kibillenti a céget, és likviditási nehézségeket okoz, mielőbb orvosolni szükséges a problémát a működés érdekében.

A faktoring erre ad gyors és rugalmas lehetőséget a vállalkozások számára. A követelések faktorra engedményezésével ugyanis az eladó azonnali pénzhez jut, amelyet szabadon használhat fel igényei szerint. A faktorcég a számla ellenértékének 80-90%-át fizeti ki 24 órán belül a számlakövetelés átengedésekor. A maradék összeget az ügylet díjával csökkentve a számla vevő általi kifizetésekor utalja az eladó számlájára.

Amennyiben további hasznos információkról, esettanulmányokról olvasnál a faktoring, digitális faktoring témakörében, böngészd a FlexiBill blogját.

Mennyibe kerül a faktorálás?

Amikor a faktorálás díjának mértéke kerül szóba, nem árt szem előtt tartani, hogy ezt nemcsak azért fizeted a faktornak, mert pénzhez juttat, hanem egy komplett szolgáltatáscsomagot veszel igénybe, amely a szerződés alapján követelésnyilvántartást, követelésmenedzsmentet, esetleg behajtást, valamint a vevő nemfizetése esetére biztosítási szolgáltatást is jelenthet.

A faktorálás díja átlagosan a bruttó számlaösszeg 0,5-2,5%-a között mozog, attól függően, hogy az egyedi konstrukció milyen tényezőket tartalmaz.

Amennyiben faktorálási igényeddel felkeresed a faktorházat, szakértőik cégminősítést végeznek, majd személyre szabott ajánlatot, finanszírozási keretet kapsz. Ez mindkét fél számára előnyös megoldást kínál a hosszú távú együttműködés reményében.

A faktoring díj kialakításának szempontjai

A díj 4 tényezőtől függ:

  • iparági jellemzők
  • a faktoráltatni kívánt számlák hozzávetőleges összege – minél magasabb, a díj annál alacsonyabb lesz.
  • kockázati tényezők: A faktor a vevők fizetési hajlandóságát vizsgálja, így azok bonitását veszi alapul a díjszámításnál.
  • a portfólió változatossága: Kevés vevő nagyobb összegű számlával kockázatosabbnak minősül, mint több vevő akár kisebb összegű számlákkal.

Ezeken alapján a számlák összegének figyelembevételével egy százalékos árat számít a faktor pénzügyi algoritmus segítségével. Nincsenek rejtett költségek, így nem érhet majd meglepetés.

Válaszd a számlafaktorálást, ha kiegyensúlyozott likviditást szeretnél elérni cégednél, hogy a fejlesztések és beruházások pontosan tervezhetők legyenek, és a lényegre szeretnél koncentrálni.