Lélegzetelállító geotúrák az országban: 5 földtani kincs, ami ámulatba ejt

Hazánk geológiai formakincsekben gazdag vidékei lélegzetelállító látvánnyal várnak minden kalandort. A földtani látványosságok sorát megszámolni is lehetetlen kihívás, így hát szemezgessetek a teljesség igénye nélkül készült, ámde a legszebbek említésére törekvő listánkból. 

Kőcsúszda és andezitömlés, Bér 

A Cserhát déli vonulatának apró, idilli zsákfalujától 2,5 km-re rejlik a Nagy-hegy, ahol 13–15 millió évvel ezelőtt még izzó kőzetolvadékokat pöfékelő hasadékvulkánok uralták a területet. Ennek, illetve a későbbi kőbányászati tevékenységeknek köszönhetően láthatjuk ma az egykori vulkán gyomrában megszilárdult kőzeteket, amelyek nemhogy Európában, hanem világviszonylatban is egyedülállónak számítanak.  

Fotó: GÖDi Majdán-A Kalandor

A lenyűgöző földtani kincseket Bér központjából, a zöld+ jelzéstől startolva, majd a hegy lábától a zöld sáv jelzést követve fedezhetjük fel. Először a bámulatos, természet formálta andezitcsúszda látványát zárhatjuk emlékeink közé. Majd az andezitömlést magunk mögött hagyva a Nagy-hegy tetejére törünk fel, miközben mohával fedett, szürke kőtenger vesz le újra a lábunkról. Végül túránk csúcspontján, a Nagy-hegy bércén festővászonra illő látvány jár ajándékul kitartásunkért. 

Fotó: GÖDi Majdán-A Kalandor

Úrkúti őskarszt, Ajka 

A Bakony lankáinak ölelésében, Ajkától alig 10 km-re tárul szemeink elé a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló geológiai ritkaság, az Úrkúti őskarszt. Az óriások világát megidéző sziklakatlan 100 millió éves falai dinoszauruszok korát elevenítik meg. Sajátos mikroklímájának köszönhetően pedig számos árnyéktűrő növényfajra ténylegesen is rátalálhatunk a több Celsius fokkal hidegebb környezetben. A vadregényes dzsungelbe a monumentális földtani képződmény körül 1 km hosszan kanyargó, Csárda-hegyi tanösvényen ereszkedhetünk le. 

Fotó: Györkő Zsombor

Jakab-hegy, Mecsek 

Nem mindennapi kultúrtörténeti és geológiai csodákat őriz a Jakab-hegyen futó túraútvonal, amely méltán vált a Mecsek legszebbikévé. A mennyek világára hajazó Éger-völgy varázslatos vidékéről induló zöld turistajelzésről startolva fedezhetjük fel a hegy értékeik. Utunk során pedig a piros háromszög, majd a kék jelzés lesz a segítségünkre a tájékozódásban.  

Jakab-hegyi kalandjainkat először a mendemondákkal övezett Babás-szerkövek fűszerezik meg. A mese szerint kővé vált családot magunk mögött hagyva pedig egy hajdani földvár sáncaira is rálelhetünk. Mígnem elérjük a szerelmével mélybe vágtázó Zsombor emlékét őrző Zsongor-követ. Itt érdemes egy pillanatra megállni, és csak élvezni mi szemünk elé tárul, mielőtt visszaereszkednénk a szintén lélegzetelállító Éger-völgybe.

Babás szerkövek. Fotó: Györkő Zsombor

Bazaltorgonák-tanösvény, Szent György-hegy 

A Tapolcai-medence vulkanizmusának köszönhetjük, hogy napjainkban 30 méter magasra törő, akár másfél méter széles bazaltorgonák sora ékesíti a Szent György-hegy mélyét. A lenyűgöző természeti kincseket a Raposkai bányaudvartól induló, 4 km hosszú tanösvényen ejthetjük útba.

A múltba repítő vulkántúránk során magyar tengerünk kéklő víztükre és a közeli tanúhegyek lankái ejtenek bűvkörükbe, miközben a vadregényes erdei ösvényeket, meredek kaptatókat megmászva megérkezünk a Szent György-hegy geológiai csodájához. A kirándulás végeztével pedig vétek lenne megtagadni magunktól a további élvezeteket, így a Lengyel-kápolnát és a Szászi Birtokot mindenképp érdemes útba ejteni.  

Fotó: László Orsolya

Tündér-szikla, Budapest  

Fővárosunk feletti terület hegyvonulatai több millió évvel ezelőtt, a miocén kor alatt fejlődtek ki, miközben változatos formakincsű sziklaalakzatok jöttek létre az eróziós folyamatoknak köszönhetően. Ezen földtani változások egyik legszebb kincse a Tündér-szikla, amelyet egy kis kitérővel, a Normafa hangulatos erdőrengetegéből is megközelíthetünk.

A szikla vidéke egykoron kőfejtőként működött, 1977 óta természetvédelmi terület, ma pedig felejthetetlen kilátást nyújtó, 383 méter magas dolomitszikla szerepében tündököl. A Tündér-szikla, valamint a környék kivételes állat- és növényvilága a Széll Kálmán tértől a 22-es busszal érhető el a legkönnyebben, a Normafától 2 km-re, a Libegő zugligeti állomásától pedig 10 perc sétára helyezkedik el.  

Fotó: Aktív Kalandor

Fedezzetek fel még több lenyűgöző vulkanikus kincset hazánkban: