A rohanó hétköznapokon gyakran szembesülünk azzal, hogy egyik feladat jön a másik után, így alig jut időnk saját magunkra. A jó hír az, hogy néhány apró változtatással sokkal könnyedebbé és élvezetesebbé tehetjük a mindennapokat – úgy, hogy a változásnak a teljesítményünk se lássa kárát. Nem kell óriási reformokra gondolni – sokszor a legkisebb szokásoknak is óriási hatása lehet. Lássuk, hogyan érhetjük el, hogy napjaink kevésbé stresszesen, kiegyensúlyozottabban teljenek.
1. Reggeli rutin kialakítása
Az ébredés és azt ezt követő rövid időszak alapvetően meghatározza az egész napunk hangulatát. Ha kapkodva, sietve kezdünk bele, az könnyen feszültséghez vezethet, ami a teljesítményünkre és a hangulatunkra is negatívan hat majd. Egy jól kialakított reggeli rutin viszont segíthet abban, hogy a napunk nyugodtan induljon, és visszaszerezzük tetteink felett az elveszített kontrollt. Keljünk fel fél órával korábban, végezzünk el néhány nyújtó gyakorlatot, reggelizzünk meg kényelmesen, esetleg olvassunk el egy fejezetet az aktuális könyvünkből – a lényeg az, hogy olyasmivel kezdjük a napot, ami segít ráhangolódni a teendőinkre.
2. Napirend és listák
A túlterheltség érzése gyakran abból fakad, hogy rengeteg elvégzendő feladat áll előttünk, melyeket egyáltalán nem látunk át, így abban sem vagyunk biztosak, mivel érdemes kezdeni a napunkat. Ezt egyszerűen orvosolhatjuk: akár a telefonunkba, akár egy füzetbe készítsünk napi, heti és havi listákat, melyeken feltüntetjük valamennyi teendőnket. Ez a megoldás nemcsak rendszert visz a napjainkba, de az elvégzett feladatok kipipálása rendkívül motiváló hatású is lehet: ha látjuk, hogy milyen jól haladunk, nagyobb energiával vetjük bele magunkat a következő teendőbe is.
3. Rendszeres testmozgás
Hetente legalább 2-3 alkalommal mindenkinek érdemes beiktatni életébe a sportolást. Ha most egy különösen sűrű időszakot élünk, és kevesebb időnk van a mozgásra, akkor egy kis kreativitásra lehet szükségünk: reggelente a tömegközlekedés helyett (vagy mellett) sétáljunk, esetleg pattanjunk biciklire, de már az is jó megoldás, ha a lift helyett a lépcsőt választjuk.
Ha van néhány szabad óránk, érdemes alaposan átmozgatni az egész testünket: kocogjunk egyet, menjünk el a konditerembe vagy iratkozzunk be egy boxedzésre, így a feszültséget is levezethetjük, ráadásul az alakunkat is formálhatjuk. Ilyenkor persze az edzés utáni regenerálódás is fontos: a nyújtás soha ne maradjon el, de a hazaúton jó ötlet lehet egy protein por elfogyasztása is, mellyel az izomtömegünk fenntartásához is hozzájárulhatunk.
4. Elegendő pihenés
A pihenés nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Ezt hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, és a feladataink elvégzése érdekében néhány órával később ágyba bújni, hosszú távon azonban ez a gyakorlat sokkal többet árt, mint amennyit használ. Ha ugyanis nem pihenjük ki magunkat, nem tudunk megfelelően teljesíteni akkor sem, ha erre egy kicsit több időnk van: aludjunk minden nap 7-8 órát és meglátjuk, a hatékonyságunk azonnal javulni fog.
5. Tudatos étkezések
Ha szoros a napirend, nem könnyű odafigyelni az étkezésünkre: a reggeli gyakran kimarad, ebédre bekapunk valamilyen péksüteményt, este pedig farkaséhesen mindent megeszünk, amit a hűtőben találunk. Ezzel azonban csak a saját életünket nehezítjük meg, hiszen sem üres gyomorral, sem egy hatalmas adag étel elfogyasztása után nem tudunk megfelelően koncentrálni.
Szerencsére csak egy kis szervezés kell ahhoz, hogy kiküszöböljük ezt a problémát: ha nincs időnk minden nap főzni, nevezzünk ki hetente három napot, amikor előre elkészítjük az ebédünket, amit magunkkal vihetünk az irodába is. A reggeli se maradjon el: ha ilyenkor még nem vagyunk igazán éhesek, egy protein por is tökéletes lehet ahhoz, hogy megtöltsük, de ne terheljük meg túlságosan a gyomrunkat.
Csak néhány apró változtatás kell
Mindannyian szeretnénk egy kicsit könnyebben venni a mindennapi akadályokat, ez azonban sokszor lehetetlennek tűnik. Szerencsére ez hatalmas tévedés, hiszen csak néhány apró szokásunkat kell átgondolni és tudatosan megváltoztatni, és az eredményt máris tapasztalni fogjuk. Fontoljuk meg a fenti tanácsok megfogadását, de azt se felejtsük el, hogy olykor önmagunkra is időt kell szánnunk – végső soron ez a legfontosabb projekt, amin dolgozhatunk.