3 mesés épület Budapesten Hild József születésének 235. évfordulójára

December 8-án ünnepeljük Hild József, a magyar klasszicizmus kiemelkedő alakjának 235. születésnapját. Ebből az alkalomból, és a karácsonyi időszakra való tekintettel, összegyűjtöttünk néhány, a mester kézjegyét magán viselő budapesti épületet, amely ünnepi hangulattal várja a látogatókat.

Szent István-bazilika

A hazai templomépítészetben az Esztergomi bazilikával már elévülhetetlen érdemeket szerző Hild József 61 éves volt, mikor 1851-ben kezdetét vette a Szent István-bazilika építkezése. A klasszicista stílusban megálmodott épület munkálatai Hild 1867-es haláláig viszonylag zökkenőmentesen folytak, de a projekt csakhamar a hibás kivitelezés és a rossz minőségű alapanyag-használat áldozata lett. 1868-ban a már felfalazott kupola megadta magát a pillérek egyenlőtlen süllyedése miatt, és beomlott. Az újonnan felkért építésvezető, Ybl Miklós ezután neoreneszánsz ízlés szerint dolgozta át a terveket, a többi meg már történelem. Kevesen tudják, hogy a Bazilikánál megrendezett hatalmas adventi vásár mellett különleges hangulatú orgonakoncertekért is érdemes errefelé venni az irányt. Az ünnepi időszakban kiváló orgonaművészek szólaltatják meg a Bazilika műemlék Angster-orgonáját, aminek köszönhetően fantasztikus előadásokat élvezhetünk december mind a négy péntekén, pontban este 8 órától.

1051 Budapest, Szent István tér 1. | Weboldal

Fotó: Advent Bazilika

Deák téri evangélikus templom

A város egyik legnépszerűbb gyülekezőhelyét határoló evangélikus templom Pollack Mihály tervei alapján épült meg 1799 és 1808 között, bár felszentelésére csak 1811 pünkösdjén került sor (a köztes időben katonai ruharaktárként hasznosították az épületet). Az 1848-49-es szabadságharcban, Pest lövetésekor megrongálódott épület főhomlokzatát Hild József terveztette át 1856-ban: nagyjából ezidőtájt alakult ki a templom mai, dór falpillérekkel tagolt, timpanonos képe, bár a főbejárat feletti, az eredeti terv részét képező klasszicista harangtornyot csak jóval később, 1875-ben bontották el, statikai okokra hivatkozva. A budapesti egyházzenei élet megkerülhetetlen helyszíneként a Deák téri templomba is érdemes lesz majd ellátogatni egy-egy ünnepi koncert alkalmával, vasárnaponként pedig az udvarban megrendezett adventi vásárok teremtenek karácsonyi hangulatot.

1052 Budapest, Deák Ferenc tér 4. | Weboldal

Fotó: Egy jó kép az utazásról

Gerbeaud-ház

A belváros világhírű cukrászdájának története azért érdekes, mert elődjét is Hild József tervezte. Az 1830-ban épült Harmincadhivatal helyén 1860-62-ben felhúzott, egységes képet mutató épület valójában két házat rejt magában: az egyik eredetileg bankháznak, a másik pedig bérháznak épült, de fontos volt, hogy homlokzatuk megegyezzen. A két házrész 1892-ben került egyesítésre, mikor az épület keleti felének tulajdonosa, a macskanyelvet és a konyakmeggyet meghonosító Gerbeaud Emil svájci származású cukrász megvásárolta a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank szomszédos székházát is. Az ekkor még háromemeletes, klasszicista szobrokkal és korinthoszi pilaszterekkel díszített épület 1912-ben egy negyedik emelettel gazdagodott, amelyet az építész Fellner Sándor a kor divatos irányzata, a szecesszió szellemében álmodott meg. A Gerbeaud ma az ínyencek igazi Mekkája, ahol a fényűző elegancia és klasszikus ízek mennyei összhangban egyesülnek. Az ünnep alkalmából karácsonyi díszekbe öltöztetett cukrászda tökéletes búvóhely minden, a Vörösmarty téri vásár forgatagától megszédült édesszájúnak.

1051 Budapest, Vörösmarty tér 7-8. | Weboldal

blank
Fotó: Gerbeaud Café

Ismerjétek meg a gyönyörű Királyi Bérpalota történetét: