Budapest ismert és közkedvelt múzeumain kívül alternatív kiállítóhelyekkel is büszkélkedhet a főváros, melyek szerény méretük ellenére izgalmas kiállítási anyagokkal és jóval kedvezményesebb belépőárakkal várják a látogatókat.
Rendőrmúzeum
1908-ban nyitotta meg kapuit a főváros Rendőrmúzeuma, amely folyamatosan gyarapodó gyűjteménnyel büszkélkedhet. Jelenleg négy, ingyenesen látogatható állandó kiállítással, A magyar rendőrség története 1848-tól napjainkig, Kriminalisztikai (bűnügyi) kiállítással, Terror: Merényletek, túszdrámák és terrorelhárítás Magyarországon című időszaki tárlattal, valamint „Múlt és jelen” fotókiállítással várják a bűnügyi esetek iránt érdeklődőket a VIII. kerületben. A múzeum hétfő és vasárnap kivételével a hét minden napján 9 órától 17 óráig tart nyitva.
1087 Budapest, Mosonyi utca 5. | Weboldal
Postamúzeum
A Benczúr utcai Postamúzeum második emeletén található, szerény méretű múzeumtérben sokféle páratlan kiállítási tárgy segít visszarepülni a boldog békeidők korába, megcsodálhatunk például régi postai járműveket. A bérpalotában berendezett állandó kiállítás részeként 2024 végéig megtekinthetjük a „Postáskisasszonyok egykor és ma” nevet viselő időszaki tárlatot, amely a magyar posta történetében fontos szerepet játszó postásnők előtt tiszteleg. A posta szolgálatában dolgozó nők egyéni sorsának megismerése mellett érdemes felfedezni az épület titkait is.
1068 Budapest, Benczúr utca 27. | Weboldal
Mika Tivadar Titkos Múzeuma
Ha kíváncsiak vagytok hazánk első titkos múzeumára, akkor keressétek a Hotel Mikát, ahol a koktélbár mögötti rejtett pincelépcsőn keresztül ismerhetitek meg azt a helyet, ahol egykor rézműhely működött, a második világháború idején pedig menedéket nyújtott a nácik elől. A titkos múzeumban nemcsak a Mika Tivadar által épített, napjainkban szállodaként üzemelő épület történetét ismerhetitek meg, hanem a kiállítótér 140 méteres körzetében található házak lenyűgöző múltját is. Felfedezhetitek Európa leghíresebb éjszakai klubját, a Kék Macskát, és megtudhatjátok, hogy mi az összefüggés Sylvester Stallone és Arnold Schwarzenegger, valamint egy Kazinczy utcai ház között.
1075 Budapest, Kazinczy utca 47. | Weboldal
Bajor Gizi Színészmúzeum
A Bajor Gizi Színészmúzeum Gobbi Hilda kezdeményezésére jött létre 1952-ben, ma az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelye. A neobarokk házba Bajor Gizi 1933-ban költözött be, az épület pedig hamar a budapesti művészvilág kedvelt találkozóhelyévé vált, ahol számos híresség megfordult. A színésznő halálának első évfordulóján itt nyílt meg az első budapesti színészmúzeum, ami eredetileg csak egy teremből állt, az évek során azonban folyamatosan bővült. A „Szép ház, nagy park közepén…” című állandó kiállítás a ház egykori tulajdonosának, Bajor Gizinek és a múzeumot alapító Gobbi Hildának állít emléket, a Kulisszák között című kiállítás pedig a színházi alkotófolyamatot mutatja be.
1124 Budapest, Stromfeld Aurél utca 16. | Facebook
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum
A budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeum nem csupán egy múzeum, hanem időutazás az orvostudomány világába. Az épület egykor Semmelweis Ignác szülőháza volt, ma pedig a gyógyítás történetének kincseit rejti. A látogatók megtekinthetik a régi orvosi eszközöket, megismerhetik a középkori gyógymódokat és tanúi lehetnek a modern orvostudomány születésének. A múzeum amellett, hogy tiszteleg a „magyar anyák megmentője” előtt, bemutatja, hogy a tudomány és az emberi elhivatottság hogyan formálta a világot, amelyben ma élünk. A múzeum keddtől vasárnapig várja az érdeklődőket a Várkert Bazár szomszédságában.
1013 Budapest, Apród utca 1-3. | Weboldal