Sokan továbbra is megkérdőjelezik az elektromos járművek létjogosultságát, vagy nem teljesen értik, mégis miért annyira korszakalkotó a technológia. Néhányan még azzal sem értenek egyet, hogy környezetbarát, pedig jelenleg ez a legjobb megoldás, ami a piacon elérhető. Tudni kell, hogy még mindig gyerekcipőben jár a technológia, a benne rejlő potenciál hatalmas.
Tényleg szennyezi a környezetet?
Az egyik legnagyobb ellenérv és részigazság, hogy az akkumulátorok gyártása nem környezetbarát. Ez részben igaz, de egyrészt az akkumulátorok 99%-a (!) újrahasznosítható vagy felhasználható, valamint a benzin kitermelése, finomítása, szállítása és végül az elégetése sokkal jobban szennyezi környezetünket.
Az elektromos autók ökobaráttá tételéhez rengeteg kiegészítőt találunk, mint például a hordozható töltők. Az “üzemanyagot” vizsgálva láthatjuk, hogy az e-autóval történő közlekedés zéró káros anyagot termel, de maga az áram előállítása még sok esetben nem eléggé zöld. Már egyre jobban terjednek olyan megoldások, amivel az energiatermelés is 100%-ban környezetbarát. Ilyen például a napelemes rendszer, amit magánemberek is könnyedén, kisebb befektetéssel és állami támogatásokkal kiépíttethetnek saját otthonukban.
A károsanyag-kibocsátásról bővebben
Az energiaválság is megmutatja, hogy összességében globálisan elmondható, hogy a fosszilis energiahordozók használata még mindig túlsúlyban van. Az olaj- és gázkitermelés még mindig meghaladja az évi 6,2 millió tonna égési gázkibocsátást. Ehhez még hozzájön maga a felhasználás, ami egy átlagos, hagyományos jármű esetében 150 g/km kibocsátott szén-dioxidot jelent.
Ezzel szemben egy akkumulátor előállítása ugyan 3 650 kg szén-dioxidot termel, de ez 24 300 kilométer megtétele után már előnyösebb egy benzines járműhöz képest. Ekkora távolságot pedig minden autó megtesz “élete során”, sőt, ennek többszörösét is.
Az innováció az elektromos járművek mellett szól
A benzines autókról már mindent tudunk, mind az üzemeltetés, mind a gyártása a lehető legkörnyezetbarátabb, de az látható, hogy ez nem elég. Soha nem lesz a károsanyag-kibocsátásuk nulla. Szerencsére az e-autókról ez már elmondható, sőt, a technológia még mindig rohamosan fejlődik. Az akkumulátorok újrahasznosíthatóak, néhány esetben teljesen újra fel is lehet használni őket. Az energiaellátás teljesen tisztán megoldható például egy napelem rendszer kiépítésével és rácsatlakozásával. Ez még nem minden!
A jövőben elérhető lesz egy úgynevezett smart grid rendszer, amivel akár azt is megtehetjük, hogy az elektromos autónkkal töltsük otthonunk egyes részeit, eszközeit. Így létrejön a teljes, környezetbarát körforgás, amivel az energiaszektor súlyos problémáit oldhatjuk meg. A mai modellek képesek például a fékezés során energiát visszanyerni, ami a töltöttséget is képes szinten tartani.