A rágcsálók és rovarok tönkretehetik otthoni életünket, ezért nem szabad kesztyűs kézzel bánni velük. Mindent meg kell tenni azért, hogy kiszorítsuk őket otthonunk teljes területéről. Alábbi cikkünkben 5 kifejezetten kellemetlen vendéget mutatunk be, konkrét védekezési tanácsokkal egybekötve. Tarts velünk, mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
1. Poloska
Sajnos az elmúlt években valóságos poloskainvázióval szembesülhetünk hazánkban is. Ezek a trópusi éghajlatról érkező ízeltlábúak pedig még a -15 fokos hőmérsékletet is kibírják, ezért igazán makacs, szívós rovarokról beszélhetünk. Habár a poloska nem harap, és nem terjeszt fertőzéses betegségeket, az általuk kieresztett bűz még órákig az orrunkban maradhat, ha megpróbálunk megfogni egyet.
A poloska elleni védekezés első lépése a hiányos szigetelések helyrehozása és a szúnyoghálók felszerelése. Ezután jöhet a házi permetezőszer készítése: fél literhez vízhez adjunk 1 teáskanál szódabikarbónát és kb. fél teáskanál ecetet, majd egy szórófejes permetezővel fújjuk le az otthonunkba merészkedő kártevőket. Emellett elektromos rovarcsapdákat is használhatunk, amelyek UV fénycsövekkel csalogatják magukhoz áldozataikat, majd nagyfeszültségű rácsaikkal meg is szabadítanak tőlük.
2. Patkány
A patkányok rendkívül könnyen szaporodnak, és nemcsak ijesztő látványuk okoz gondot, hanem óriási anyagi károk felelősei is lehetnek. Ugyanis a patkányok előszeretettel rágcsálják meg az elektromos berendezéseket, illetve az autók alkatrészeit is teljesen tönkretehetik. Ha pedig mindez nem lenne elég, még fertőzéseket is terjeszthetnek, amelynek akár kórház is lehet a vége.
Mindent meg kell tenni, hogy ne találjanak kisebb-nagyobb zugokat az otthon területén. Célszerű hetente legalább egyszer átmozgatni a faburkolatokkal védett részeket, és ellenőrizni az álmennyezetet is, hogy nem-e ott bújtak meg a kártevők. A patkányok – a többi rágcsálóhoz hasonlóan – a meleg helyeket kedvelik, ezért a lomokkal teli sufnikat és tárolókat, például a garázst is érdemes rendszeres ellenőrizni. Ha biztosra szeretnénk menni, tanácsos patkányirtó segítségével védekezni ellenük.
3. Egér
Az őszi-téli hónapok beköszöntével egyre gyakrabban láthatunk egereket otthonunk környékén, hiszen ezek a kártevők is meleg környezetben szeretnék átvészelni a zimankós hónapokat. Az egerek – kisebb tertemüknek köszönhetően – még könnyebben bejutnak a házba, mint a patkányok, ezért nagyon fontos tüzetesen átvizsgálni otthonunkat és a garázst is, hogy befoltozandó repedéseket keressünk.
Hogyan védekezhetünk az egerekkel szemben? A hagyományos egérfogó még mindig az egyik legjobb választás, de ha már egy komplett egércsalád ólálkodik a házunk körül, sajnos nem elég. Az egérfogó mellé mindenképpen ajánlott egérfogó ragasztót is beszerezni, hogy még több fronton tartsuk ellenük a harcot. Sőt, egy házi cirmos is rengeteget segíthet, aki ösztönszerűen vadássza le a betolakodó rágcsálókat. Persze a legfontosabb ebben az esetben is a prevenció, ezért a ház tisztán tartása és a repedések megfelelő szigetelése a nulladik lépés az egerek távoltartásához.
4. Csótány
Sokakat már a csótány szó hallatán is kiráz a hideg, hiszen ezek a kellemetlen rovarok igencsak gyomorforgatók – ráadásul rendkívül ciki is a látványuk, főleg ha vendégeink szúrják ki a padlón és a falakon mászkáló egyedeket. A csótányok télen a kinti hideg, nyáron pedig a hőség miatt keresnek menedéket otthonunkban.
Fontos megjegyezni, hogy ha már csótányt látunk otthonunkban, sajnos valószínűleg több is van belőlük. Azonban minél nagyobb a csótány, annál kisebb erre az esély, ezért leginkább a kisméretű példányok miatt kell aggódni, akik minden bizonnyal a közelmúltban keltek ki a petékből. Csótányirtó csapdával, géllel és teljes tisztasággal, azaz mindennapos rendteremtéssel lehet ellenük csak védekezni.
A csótányok imádják az ételmaradékokat, ezért mindig azonnal mosogassunk el, és hetente legalább 2-3 alkalommal porszívózzunk ki minden helyiséget. Emellett ellenőrizzük a szigetelések állapotát is, illetve még csak poharakat se hagyjunk az asztalon, mivel a nedvességre is özönlenek.
5. Légy
Kevés szemtelenebb állat létezik a legyeknél. Folyamatosan ránk szállnak, és addig nem hagynak békén, amíg nagy nehezen ki nem tessékeljük őket a házból, vagy más módon szabadulunk meg tőlük. Apró méretük ellenére ajánlott komolyan venni őket, hiszen nyálukkal és ürülékükkel meg is fertőzhetnek minket, ezért korántsem csak az idegesítő stílusuk jelenthet problémát. Elektromos rovarcsapda, légycsapó, résmentes szigetelés és lehúzott szúnyogháló – ezek a legjobb védekezési módszerek a legyekkel szemben.
Szerencsére a fenti betolakodók mindegyike kiszorítható egy kis odafigyeléssel. A patkányirtó és rovarirtó szerek a legkifizetődőbb választások, de otthonunk tisztasága és a szigeteléseken található rések tömítése is legalább ugyanilyen fontos. Ha sem rágcsálókat, sem rovarokat és bogarakat nem szeretnénk otthonunkban viszontlátni, még ma vegyük fel a harcot velük szemben!