Napjainkban már megannyi cukrászdába betévedhetünk, ha egy kis finomságra vágyunk, viszont az akár több száz éves múltra visszatekintő helyek még mindig fel tudják venni a versenyt modern társaikkal. Ismerjétek meg ti is az ország legnagyobb múltra visszatekintő cukrászdáinak rövid történetét.
Caflisch Cukrászda, Pécs
Pécsen, a Király utca 32-es szám alatt már 1789 óta cukrászok sürögtek-forogtak a vendégek körül, ám ekkor még hírben sem volt névadója. A svájci származású Catflisch Kristóf csupán 1869-től bérelte a helyet, amelyet később megvásárolt, majd korai halálát követően felesége, a pécsiek „Cukros Ómamája” virágoztatta fel az üzletet. Ma az ikonikus hely számos felújítás után, a régi báját megőrizve, legendákkal teli falai közé várja az édesszájú betérőket.
7621 Pécs, Király utca 32. | Weboldal
Ruszwurm Cukrászda, Budapest
A Budai Várnegyed Ruszwurm Cukrászdája a főváros legnagyobb múltra visszatekintő desszertüzlete, ahol 1827 óta készítik serényen a süteményeket. A 19. században a főnemesek akár hetente kétszer is megrendelték a legfinomabb portékákat a Ruszwurmból, sőt, még a királyi családnak is innen vittek cukorkát. A történelem viharos századait túlélő, családias hangulatú, patinás kis helyen napjainkban az eredeti, biedermeier hangulatú bútorok között élvezhetjük a főváros legfinomabb krémesének minden egyes rétegét.
1014 Budapest, Szentháromság utca 7. | Weboldal
Budapest bővelkedik még bájos cukrászdákban:
Százéves Cukrászda, Gyula
Gyula Százéves cukrászdáját 1840-ben alapította Salis András cukrászmester, ezt követően sok éven keresztül családtagok, segédek keze között járt a hely, mígnem 1984-ben az önkormányzat tulajdonába került. Ha ma belépünk a cukrászdába, több mint 200 éves sípos géporgonája, régi edényeket őrző vitrines pultja, 6–7 fős asztalai mind-mind a régi korokat idézik fel. Miután elvarázsoltak minket a sütemények, az egykori cukrászműhelyben kialakított cukrászmúzeumba is beleshetünk.
5700 Gyula, Erkel Ferenc tér 1. | Weboldal
Gerbeaud Cukrászda, Budapest
Kugler Henrik 1858-ban alapította a mára már legendássá vált Gerbeaud-t, amely 1870 óta áll mai székhelyén, a Vörösmarty téren. A cukrászda habos csokoládés kávéja, különleges likőrjei, cukorbonbonjai már a kezdetektől emberek sokaságát csábították be az utcákról. 1882-től Gerbeaud Émile svájci cukrász vette át a stafétát, meghonosította itthon a macskanyelvet és a konyakmeggyet, mindeközben pedig nemzetközi hírnévre, elismertségre tett szert. Ma a Gerbeaud Gasztronómia Kft. vezeti a híres cukrászdát, amely a régi minőség mellett új ízekkel, textúrákkal várja az ínyencségekre fogékonyakat.
1051 Budapest, Vörösmarty tér 7-8. | Weboldal
Auguszt Cukrászda, Budapest
Auguszt Elek 1870-ben egy pici, tabáni házban nyitotta meg cukrászdáját, amellyel kezdetét vette a család több mint 150 éve tartó története, hiszen cukrászüzleteik a kezdetektől a család tulajdonában állnak. Napjainkban a Múzeumkertben, a Fény utcai, belvárosi cukrászdáikban, valamint a Farkasréti Auguszt Pavilonban élvezhetjük legfinomabb süteményeiket a hamisíthatatlan Auguszt-minőség jegyében.
Több helyszínen Budapesten | Weboldal
Virág Cukrászda, Szeged
Szeged legidősebb cukrászdája 1874-ben még Allemann és társa néven fogadta legelső vendégeit. Virágh Géza temesvári cukrász és testvérei 1922-ben vásárolták meg a helyet, amely innentől kezdve egyre híresebbé vált, az 1928-as Párizsi Világkiállításon még egy aranyérmet is szereztek cukrászkülönlegességeikkel. Ha ma betérünk a József Attila által is szívesen látogatott cukrászdába, az 1920-as évek hangulatát őrző berendezések, sütemények között kapcsolódhatunk ki.
6720 Szeged, Klauzál tér 1. | Weboldal
Hauer Cukrászda, Budapest
A Hauer Cukrászda és Kávézóban 1890-től Kasselik Nándor felügyelete alatt munkálkodtak. Halála után, 1896-ban özvegye hozzáment Hauer Rezsőhöz, s így ismerhetjük ma már Hauerként a helyet. Az új tulajdonos ideje alatt a cukrászda egyre csak fejlődött, itt épült az ország első cukrászgőzkemencéje, majd egy csokoládé- és bonbonüzemmel is gazdagabb lett. Fénykorában a Hauer-krémes, illetve az ananász-, valamint marcipánízesítésű tejszínes sütemények arattak igazi sikert.
1088 Budapest, Rákóczi út 47-49. | Weboldal
Daubner Cukrászda, Budapest
Daubner Béla 1901-ben, Orosházán alapította első cukrászdáját, majd miután azt államosították, felköltöztek Pestre, s ekkor egy új fejezet kezdődött a család életében. A Szépvölgyi úton nyitották meg második üzletüket, amelyet ma az unoka, Daubner György vezet. „A jó bornak nem kell cégér” – vallja a jelenlegi tulajdonos, aki soha nem reklámozta az üzletét, eleinte még névtáblát sem tett ki. Mindezek ellenére mégis hosszú sorokban várakoznak náluk az emberek, hogy elvitelre kikérjék a cukrászda remekeit.
1025 Budapest, Szépvölgyi út 50. | Weboldal
Kedvenc cukrászdáink a főváros környékéről:
Lefi Cukrászda, Budapest
Lefkovics Gyula az 1934-es évek végén nyitotta meg üzletét a Román utcában, ahol először még csak cukorkát és fagylaltot árult. Egy kis idő múlva a cukorkarészt megszüntette, és nyitott egy kis cukrászdát, ahol már krémessel és fagyival várta a betérőket. Az államosítás kálváriája után 70 éves volt, amikor a mai Állomás utcai cukrászdája először kitárta az ajtaját a vendégek előtt. Bár Lefi bácsi már nincs ott, a krémest, a vanília- és citromfagyit azóta is az ő receptjei alapján készítik, unokahúga irányítása alatt.
1102 Budapest, Állomás u. 16. | Weboldal
Szamos Cukrászda
Szamos Mátyás az 1930-as években egy híres dán cukrászmestertől leste el a marcipánkészítés fortélyait, és alapította meg az ország egyik legismertebb családi vállalkozását. Itt azonban nem állt meg, az évek alatt nagy lelkesedéssel bővítette a cukrászati termékpalettáját is. Mindeközben a 90-es években Budapesten megnyitotta az első Szamos Kávéházat. A családi vállalkozás tovább bővült, így ennek köszönhetően mára már 20 Szamos Kávéházban élvezhetjük a generációról generációra szálló titkos receptek gyümölcsét.
Országszerte több helyszínen | Weboldal