Ideális esetben mennyi idő a lakásvásárlás menete?

Természetesen erre nincs teljesen egzakt válasz. Azonban általános vélekedés, hogy ha időszenzitív a lakásvásárlás – például bővül a család –, akkor célszerű minél hamarabb elindítani a folyamatot. Ilyenkor ha szerencsénk van, nem is telik olyan sok időbe, mire birtokba vehetjük új otthonunkat.

Cikkünkben megmutatjuk, hogy mire érdemes odafigyelni, ha szeretnénk felgyorsítani a lakásvásárlás folyamatát!

A lakásvásárlás lépései

Miután felmértük online az ingatlanpiacot, esetleg ingatlanos szakember segítségét is kértük, elkezdődhet az ingatlanok személyes megtekintése. Az ideális ház megtalálása után következhet az ajánlattétel, és érdemes egy vételi szándéknyilatkozatot is aláírnunk, ebben már szerepel a foglaló összege, tehát a szóbeli alkudozáson ilyenkorra már túl vagyunk. Ha minden rendben megy, akkor a következhet az adásvételi szerződés aláírása ügyvéd előtt, és a vételár kiegyenlítése – ha ez hitelből történik, akkor még várni kell a bank folyamataira. Végül nincs más hátra, mint a birtokbavétel, a kulcsátadás és elkezdhetjük belakni álmaink otthonát.

Mennyi időbe telik mindez?

A folyamat egy része rajtunk múlik, de vannak fix időkorlátok is, melyeknek meg kell felelni. A korai időszakban a megtekintett ingatlanok szelektálása, a ráérésünk és rugalmasságunk is sokat befolyásol, hiszen akár hónapokig is eltarthat a nézelődés. Ezután pedig a felek közötti egyeztetés, alkudozás tud elhúzódni – ezeket szintén tudjuk befolyásolni.

Az ügyvédi és egyéb hivatalos határidőket azonban már nem. Az ügyvédnek például harminc napon belül kell jelentkeznie a földhivatalnál az ingatlan tulajdonjogának a változásával kapcsolatban, míg a közműveket tizenöt napon belül kell átvenni a saját nevünkre. A vételi szándéknyilatkozat pedig általában 30 napig érvényes, így ha addig nem történik meg az adásvételi szerződés aláírása, akkor szándékunk ismét visszaminősül egy szóbeli ígéretnek. Ekkor pedig a tulaj bárki másnak eladhatja az ingatlant – ezeket a határidőket mindig tartsuk szem előtt!

Felgyorsítanánk a folyamatot?

Az alábbiakban azt mutatjuk meg, milyen praktikákkal tudjuk rövidíteni ezt az időt, ha éppen arra van szükségünk – vagy ha már alig várjuk, hogy költözhessük.

Válogassunk okosan!

A megfelelő ház megtalálásáig rögös lehet az út, észre sem vesszük és máris elszaladtak a hónapok. Hogy ez ne történjen így, kérhetjük ingatlanos szakember segítségét, aki az elképzeléseinknek megfelelő ingatlanokat mutatja csak meg nekünk. Érdemes listát írni a fő kritériumokról! Ha pedig hitelt is vennénk fel, akkor nézzük meg, hogy annak milyen feltételei vannak az ingatlanra vonatkozóan, már ezzel is szűkül a kör. Ha tudatosan keresgélünk, és igyekszünk a megtekintési időpontokat is sürgetni, akkor sok időt megspórolhatunk magunknak.

Egyezkedjünk gyorsan!

Amikor megvan a kiszemelt ingatlan, akkor minél hamarabb egyezzünk meg a vételárról és a foglaló mértékéről, hogy elkészülhessen a vételi szándéknyilatkozat – ez véd minket attól, hogy a hivatalos intézkedések ideje alatt is biztosítva legyünk arról, hogy az ingatlant az eladó nekünk szeretné eladni. Az alkudozás folyamatát felgyorsíthatja, ha segítségünkre van egy ingatlanos szakember, aki kommunikál a két fél között, ismerteti az ajánlatokat és ellenajánlatokat.

Az ügyvéd

Vevőként általában nekünk kell ingatlanos ügyletekben is jártas ügyvédet keresni, aki segítségünkre lesz a folyamat hivatalos részében. Ajánlatos már az új lakás megvásárlásának a gondolatakor körbenézni, hogy ki lenne számunkra alkalmas. Ha ingatlaniroda is szerepel a folyamatban, akkor ők biztosan tudnak szerződött partnert ajánlani, aki gyorsan intézkedik, ha élesedik a vásárlási szándék.

A birtokbavételig eltelt idő

Ha az eladó rugalmas és nem kell neki hosszú idő a kiköltözéshez, akkor az adásvételi szerződésbe foglaljuk bele a minimálisan elvárt kiköltözési időt – ezzel is értékes napokat takaríthatunk meg. A céldátumhoz közeledve pedig szervezzük meg a költöztetést, esetleg készüljünk előre a felújítási munkák kapcsán és a közművek átírását is minél hamarabb ejtsük meg!

Időmenedzsment

Az ingatlanvásárlás folyamata bizony jócskán elhúzódhat, ha nem menedzseljük szigorúan a történéseket. Fontos, hogy legyen elképzelésünk, milyen házat keresünk és kérjünk szakszerű segítséget, ha nem igazodunk ki a részfolyamatokban. Motiváljon minket az, hogy a gyors hivatalos ügyintézés után milyen jó élmény lesz birtokba venni és a magunk ízlésére formálni új otthonunkat!