Elmondhatjuk, hogy a kémia érettségit nem a legegyszerűbb megugrani. Az emelt szintű feladatok megoldásához pedig már magas szintű tantárgyi ismeret szükséges. A csapadékok kémiája az egyik olyan eleme a tárgynak, amiről átfogó ismeretekkel kell rendelkezned.
Érettségire készülve
Szerencsére a kémia nem főként magoláson alapuló tárgy, hanem inkább az összefüggések megértése szükséges a sikeres érettségi vizsga letételéhez. Azonban vannak olyan tételek, melyekben a lexikális tudásod felhasználására is nagy szükség lesz. Az emelt érettségi vizsgára való felkészülés bizony megterhelő a tanulók számára. Ha nem vagy biztos tudásodban, érdemes elgondolkodni egy kémia felkészítő tanfolyamon való részvételen.
A Lvlmeup.hu oktatói már évek óta vezetnek hasonló felkészítéseket online formában, melyen többek között a csapadékok kémiájának témakörével is foglalkoznak. Az általunk oktatott tananyag alapján néhány fontos tudnivalót állítottunk össze a témára vonatkozóan.
Csapadék meghatározása
A csapadék olyan kémiai reakció, amikor egy oldatban található ionok közül az egyik kation egy anionnal vízben rosszul oldódó vegyületet alkot, és ezáltal az oldatból csapadék formájában, azaz szilárd anyagként “lecsapódik”.
Most, hogy túl vagyunk a száraz definíción, nézzük milyen típusú érettségi feladatok során találkozhatunk a témával!
- Egyszerű választásos kérdések
- Kísérlet elemzések formájában
- Számítási feladatoknál
Előfordulhat, hogy néhány kémiai információt adnak meg a feladatoknál, melyekből magatoknak kell rájönni, vajon milyen típusú csapadékra gondolhatott a kérdés összeállítója. Ennek jó példája az a kérdés, amelyre a választ tudnotok kell fejből. Milyen kémiai összetételű az a csapadék, ami a csapvíz forralásakor keletkezik? A válasz egyszerű: kalcium-karbonát (CaCO3) és magnézium-karbonát (MgCO3) keveréke.
Néhány esetben nem elegendő a pontos kémiai kifejezést tudnotok, hanem a hétköznapi, átlagemberek által használt nevét is kérdezik a vizsgáztatók. Emellett kíváncsiak lehetnek a kicsapódó folyadék nevére is, mely a fenti kérdésre vonatkozóan a fehér színű vízkő.
Érdemes magolni?
Szerencsére nem kell fejből tudnotok az összes ionvegyület oldhatóságát, viszont a függvénytáblában lévő adatokat képesnek kell lennetek megtalálni és értelmezni. A fehér színű, négyjegyű függvénytábla a kémia érettségin is használható úgy, ahogyan a matematikai feladatok megoldásánál.
A könyv 317. oldalán például ABC-sorrendben felsorolva megtalálhatjátok elég sok szervetlen vegyület oldhatóságának hőmérsékletfüggését. Ezeknél az adatoknál, ha nagyon kicsi szám látható, akkor csapadékról beszélhetünk. A csapadékok színe a függvénytáblában nem található meg, ezért ezeket jó, ha megjegyzitek.
Végül szeretnénk egy jó tanácsot adni a kémia érettségire készülőknek. Ha nem emlékeztek a vizsgán az adott csapadék színére, akkor válaszként a fehéret adjátok meg, hiszen a legtöbb csapadék színe az!