Naplóírás: jó ötlet, vagy vigyázni kell vele?

A naplók írásának komoly hagyománya van, mind irodalmi, mind lélektani szempontból kifejezetten jelentésteli és fontos tevékenység, ugyanakkor rengeteg energiát és időt is igényel, ezért felmerül a kérdés, hogy érdemes-e nekünk is belevágni, s ha igen, akkor mit nyerhetünk ezzel a technikával. Találja meg velünk együtt a válaszokat cikkünk segítségével!

Sokan vagyunk, akik újra és újra belefogunk, de mindig belebukunk. Vajon érdemes lenne kitartani?

Mit mond a pszichológia?

Az Onlinepszichológus.net pszichológus válaszol rovatában konkrét kérdéseinket is feltehetjük a témával kapcsolatban, de az általános ismeretek is nagyon hasznosak lehetnek.

A narratív pszichológia például úgy tartja, hogy emlékeinket és történeteinket bizonyos meglévő narratívák köré építjük, amelyeket elsősorban az adott társadalom határoz meg. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a valóság sohasem objektív a számunkra, hanen egy adott, nagyrészt örökölt szűrőn keresztül látjuk.

De vajon hogyan kapcsolódik mindehhez a naplóírás? Úgy, hogy az valójában nem más, mint egy történet elmesélése, azaz narratívája, saját magunkról. Ebből pedig rengeteget tanulhatunk, hiszen gyakorlatilag megelevenednek a saját vonásaink és szerepeink az általunk teleírt lapokon.

Tudta?

Amikor beszélünk és amikor írunk, az agyunkban teljesen más területek aktivizálódnak. Ez pedig egyértelműen azt is jelenti egyben, hogy más formában hasznosulnak az egyes módokon megszerzett információk. Írás közben ugyanis sokkal több terület aktív, mint gyermekkorban.

A vizsgálatok szerint csökkenti a stressz mértékét

Egyes kutatásokban azt találták, hogy a saját, erős érzelmi és tapasztalati vihart megélt események kapcsán például hatékonyan mérséklődtek a stressztünetek a naplóírást követően, vagyis a történtek írásban való feldolgozása hatékonyan segített megküzdeni a kardiovaszkuláris tünetekkel, amelyek a stresszhez kapcsolódtak.

Nemcsak a nehéz helyzetekben segít, de azokban nagyon!

Számos olyan szituáció van, amikor önmagában a naplóírás is komoly segítséget képvisel. Ilyen a depresszió szerű állapot, a traumatikus eseményt követő stressz, bizonyos függőségi állapotok, valamint kényszerbetegség esetén is hatékony lehet.

Fontos megérteni, hogy ez a tevékenység a pszichológiai segítséggel párhuzamosan kifejezetten támogatja a kliensek megküzdését az adott helyzettel kapcsolatban.

Mi minden történik naplóírás közben?

Elengedhetjük a negatív gondolatokat, megnyugtathatjuk elménket, miközben olyan érzések is kifejezésre kerülhetnek, amikre korábban nem volt lehetőség. Mivel általa csökken a feszültség, ezért életünk több részére, területére is pozitív hatással lehet.

A naplóírás hatására erősebbnek, tudatosabbnak érezhetjük magunkat. Használjuk ki a pozitív hatásokat, és fogalmazzuk meg életünk nehézségeit, hogy végre jobban érezhessük magunkat!