Mikor lehet szükség endokrinológus segítségére?

Az endokrinológiai problémák sokféle panaszt okozhatnak. Milyen tünetek jelentkezhetnek? Mikor érdemes szakorvoshoz fordulni? Hogyan deríthető ki, hogy mi okozza a tüneteket? Megszüntethetőek a kellemetlen panaszok? Mutatjuk a válaszokat.

A hormonrendszerhez kapcsolódó problémák általában hatással vannak a testsúlyra. Ha egészséges táplálkozás mellett nő a testsúly, vagy pedig indokolatlan testtömegvesztés jelentkezik, mindenképpen érdemes endokrinológushoz fordulni. Ugyanis előfordulhat, hogy mellékvese-probléma vagy pedig pajzsmirigyzavar okozza a tüneteket. A panaszok jelentkezése esetén érdemes felkeresni a Belvárosi Orvosi Centrum endokrinológusait.

A legtöbb esetben életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel orvosolható

A menstruációs zavarok hátterében is állhat endokrinológiai probléma, ami akár meddőséget is eredményezhet. Szerencsére a legtöbb esetben életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel orvosolható a probléma, de folyamatos szakorvosi kontrollra mindig szükség van.

Az említettek mellett a gyakori fáradékonyság és aluszékonyság is jelezhet hormonzavart, például pajzsmirigy-alulműködést vagy Cushing-szindrómát. Továbbá a mellékvese-fáradtság okozhat depressziót. Gyakori aluszékonyság és fáradékonyság esetén mindenképpen érdemes laborvizsgálatot kérni, hiszen csak így deríthető ki, hogy mi okozza a panaszokat.

Gyakran hormonzavar miatt alakul ki problémás bőr

Ha köröm-, haj- vagy bőrprobléma jelentkezik, nem biztos, hogy az egyéni adottságok vagy a vitaminhiány okozzák ezeket. Gyakran hormonzavar váltja ki a problémás bőrt, illetve a hajhullást és a körmök töredezettségét. Az említett tüneteket okozhatja például pajzsmirigyzavar, inzulinrezisztencia és mellékvese-probléma is. Érdemes szakorvos segítségével kideríteni, hogy mi áll a háttérben.

Ha nemcsak a kánikulában, hanem a hűvösebb napokon is jelentkezik fokozott izzadás vagy hőhullám, állhat hormonzavar a háttérben. Például pajzsmirigyzavar, de az említett tünetek a menopauza esetében is előfordulhatnak. Mindemellett a csökkent hidegtűrés is jelezhet endokrinológiai problémát.

A panaszok jelentkezése esetén érdemes minél hamarabb szakorvoshoz fordulni

Hogyan deríthető ki, hogy mi okozza a tüneteket? A szakorvos elsősorban laborvizsgálatot kér, amit később kiegészíthet különböző képalkotó vizsgálatokkal. Ellenőrzi többek között a mellékvese és a pajzsmirigy funkcióit, a cukorszintet, a nemi hormonok mennyiségét és az inzulinszintet.

Hogyan érhető el a gyógyulás hormonzavar esetén? Szerencsére a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással elérhető a gyógyulás és a tünetek megszüntetése. Műtétre nagyon ritkán van szükség.

Az említett panaszok jelentkezése esetén érdemes minél hamarabb szakorvoshoz fordulni, hogy még időben elkezdődhessen a megfelelő kezelés.