Van-e akadálya nyáron a lézeres szemműtétnek?

Ha valaki már korábban elhatározta, hogy a végleges, “lézeres” megoldást választja a látásproblémáira, akkor ez a nyár sem tarthatja vissza, sőt! Mutatjuk, mire kell figyelnie annak, aki a legmelegebb évszakban végezteti el a lézeres szemműtétet, és hogy miért nem okoz ilyenkor sem gondot a lézeres látásjavítás.

A szemüveg vagy a kontaktlencse a legmelegebb évszakban is nagyon zavaró. Az emberek nemigen mennek vízbe szemüvegben, mert attól félnek, hogy elveszítik, sérül a lencse vagy a keret, és hát ha vizes lesz, nem is látnak benne túl sokat. Emellett állandóan törölgetni, tisztítani kell(ene).

A kontaktlencse sem a legszerencsésebb választás strandszezon idején, mert a klóros és a sós víz alapvetően irritálhatja a szemet, a kontaktlencse pedig tovább ronthatja a helyzetet, és akár gyulladást is okozhat.

Tehát ha abból indulunk ki, hogy a nem tökéletes látású embereknek alapvetően kényelmetlenségeket okoz a nyári szemüveg vagy kontaktlencseviselés, akkor már nem is tűnik olyan vad ötletnek a nyári lézeres szemműtét.

A műtétet követő gyógyulási időszakot tekintve egyébként sincs különbség abban, hogy nyáron vagy télen történik-e a beavatkozás.

Az UV-védelemre minden esetben nagyon oda kell figyelni, de ezt nyáron amúgy is megtesszük, hiszen a szabadban szinte mindig napszemüvegben vagyunk. A műtét típusától függően 2-6 hónapon át nagyon szigorú UV-védelmi szabályokat kell betartani, azaz megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüveget kell állandóan hordani.

Ide kapcsolódik, hogy a lézeres szemműtétet követő 6 hétben nem szabad a víz alá bukni, ami azt jelenti, hogy tengerparti nyaralások a műtét nyarán a háttérbe szorulnak.

Ugyanakkor a túrázós, sétálós, városfelfedezős, gasztroközpontú kirándulások a szemműtét szempontjából előnyösek, hiszen az ilyen nyaralások során senkit sem fog gátolni a látásjavítás.

Jó hír, hogy a páciens szemműtét után akár már másnap repülőre ülhet, utazhat, ebben a tekintetben ugyanis nincs semmilyen korlátozás, bár a kontrollokon való részvétel az első héten kifejezetten ajánlott.

Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy ha még valaki a tanulmányait végzi, akkor mennyivel könnyebb lehet az újabb szemeszter kezdése egy nyáron “megszerzett” élesebb látással. Gondoljunk bele, végre nem kellene az első padba ülni, mert messzebbről is jól láthatjuk a táblát vagy a kivetítőt. Na és persze az sem utolsó szempont, hogy nem fog annyira elfáradni a szem a tanulástól, mint korábban a szemüveggel vagy lencsével.

Hogy megéri-e nyáron bevállalni a lézeres látásjavítást, azt mindenkinek önállóan kell eldönteni, de a fenti információk birtokában már biztosan kevesebbet kell majd töprengeni.