Hidegburkolási kisokos

Otthonunk felújítása, építése során talán az egyik legizgalmasabb kihívás a hidegburkolás. A járólap és a csempe kiválasztásán túl figyelmet kell fordítani a szakszerű tervezésre és kivitelezésre is.

Különösen nagy odafigyelést igényel az úgynevezett vizes helyiségek burkolása. Az adott területnek megfelelő modern technológiák és minőségi anyagok alkalmazásával azonban hibátlan lesz a végeredmény, akár egy medence esetében is.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Minden az alapoknál kezdődik. A körültekintően, nagy szakértelemmel megválasztott alapanyagok, a megfelelő rétegrend és a szakszerű kivitelezés meghatározó tényezők a burkolat élettartama szempontjából. Az anyagok és technológiák kiválasztásában nagy segítségünkre lehet a Cemix hidegburkolás tudástár.

Hidegburkolás lépésről lépésre

Az első lépés természetesen az előkészítés. Felújításnál ennek része a visszabontás és a hibák kijavítása. Elengedhetetlen a felület megtisztítása, mivel a poros, esetleg zsíros helyre ragasztott hidegburkolat nagy valószínűséggel hamar leválik.

Jöhet az aljzatkiegyenlítés, hogy a ragasztó és a lapok sík felületre kerüljenek. Fontos a megfelelően tapadó fogadófelület biztosítása. Úgynevezett tapadóhíd alkalmazása javasolt, ha csempére vagy betonra kerül a hidegburkolat.

A második, és szinte a legfontosabb fázis a vízszigetelés. Ha például a terasz szigetelése nem megfelelő, a pára és csapadék könnyen bejut a szerkezetbe. Ezután már csak szerencse kérdése, hogy a tél folyamán megfagyott víz mekkora kárt okoz a felület alatt. A fürdőben pedig az átázástól és a dohosodástól kell megvédenünk a rétegeket.

Következhet a ragasztás és ezzel együtt egy jó tanács: ne itt akarjuk megspórolni a hidegburkolási munkálatok költségeit! Válasszunk prémium termékeket! A silány minőségű ragasztók például rosszul tolerálják a padlófűtés által okozott hőingadozást. Azzal sem árt tisztában lennünk, hogy a népszerű, nagyméretű burkolólapok alá létfontosságú a magas műszaki tartalmú ragasztóanyag használata.

Ha költséghatékonyak akarunk lenni, határozzuk meg pontosan a szükséges technikai- és anyagigényt, így elkerülhetjük a plusz kiadásokat. Ebben segítségünkre lehetnek a Cemix kalkulátorai.

A befejező fázis a fugázás. Itt sem lehet elégszer hangsúlyozni a minőségi anyagok fontosságát. A vizes helyiségekbe ajánlott a vízlepergető tulajdonságokkal rendelkező fugázó, de ha biztosra akarunk menni, vásároljunk antibakteriális és penészedésgátló hatású anyagot.

Tippek, ötletek hidegburkoláshoz

Sokan nem tudják, de gyors kötésű anyagok (betonjavító, aljzatkiegyenlítő, burkolatragasztó) használatával a hidegburkolási munka akár napokkal is megrövidülhet.

Szintén rengeteg időt spórolhatunk, ha meglévő burkolatra burkolunk. Itt azonban nem árt szem előtt tartani, hogy a visszabontás és a takarítás költségein ugyan nyerünk, de helyiségünk hasznosítható teréből veszítünk.