Persze mindannyian tudjuk, hogy mi a napelem. Látjuk a háztetőkre szerelt paneleket és azt is tudjuk, hogy ezzel a rendszerrel energiát nyerünk a napfényből. Tudjuk, hogy egy környezettudatos megoldás, mellyel kíméljük a bolygónkat, hogy ingyen van a napenergia és ezzel spórolni tudunk. De mi van a paneleken túl?
Egy rendszer, mely a napenergiát hasznosítja, innen ered a másik elnevezése: fotovoltaikus rendszer. Egy rendszer, mely egy tartószerkezetre szerelt félvezető panelekből, inverterből, kábelekből és kapcsolókból tevődik össze. Elengedhetetlen része a baleseti és tűzvédelmi rendszer.
A rendszer célja, hogy a napenergiát hasznosítva lásson el háztartásokat, de akár ipari, kereskedelmi, szolgáltató szektorokat is, energiával.
Működésének alapjai
Országunkban a fő megújuló energiaforrások a szél-, víz- és napenergia, a geotermális energia és a biomassza. Ezek közül a bárhol elérhető és legkönnyebben kiaknázható forrás a nap energiája.
Ezzel az energiával működtethetjük az összes elektromos áramot használó berendezésünket, de fűthetünk is vele, sőt elektromos autónkat is tölthetjük vele.
Hogyan hasznosítsuk a napenergiát háztartásunkban?
Ahhoz, hogy eldöntsük, milyen és mekkora a számunkra tökéletes napelemes rendszer, gondos tervezésre van szükség. Ehhez mindenképp vegyük igénybe szakember segítségét, aki helyszíni szemle után fogja megtervezni a számunkra legmegfelelőbbet. A napelemes rendszerek 100%-ban megtérülő befektetések lehetnek, ha valóban gondosan tervezzük meg.
Fotovoltaikus rendszer
Ami a köznyelvben csak napelemként vagy napelemes rendszerként honosodott meg. A nap fényét napelem panelek gyűjtik össze, majd ez az összegyűlt energia egyenáram formában, vezetékeken át jut az inverterbe. Az inverter feladata, hogy ezt az egyenáramot az elektromos eszközeink számára használható váltóárammá alakítsa. Az inverteren keresztül rendszerünk az elektromos hálózatra kötődik, hogy a pluszban termelt áramot feltölthessük oda.
Az áramtermelés lépeseiről és a napelem működéséről bővebben olvashatsz a Solarzone weboldalán.
A nagyobb jobb?
Ha a napelemes rendszerek hatásfokát vizsgáljuk, ez az elv nem feltétlenül érvényesül. A napelemekben rejlő lehetőségeket egy déli tájolású tetőnél, 35 fokos dőlésszögben elhelyezett panelekkel, árnyékoló tényezők nélkül tudjuk a legjobban kihasználni. Emellett figyelembe kell vegyük az éghajlati és időjárási tényezőket. Nem biztos, hogy a néhány százaléknyi többletteljesítmény arányban áll a többletberuházással, ha a kisebb hatásfokú rendszer is kiszolgálja akár a jövőbeni igényeket is.
Ma már olyan modern napelemes panelek is elérhetőek számunkra, amikkel enyhíthetők az esetleges negatív adottságok is, hogy bárhol megvalósíthassuk a leggazdaságosabb napelemes rendszereket.