Kényelmes, hasznos, hangulatos: a fényerő-szabályozás előnyei

A világítástechnika fejlődésének köszönhetően napjainkban már számtalan fényforrás és világítóeszköz közül választhatsz. Felhasználóbarát megoldásokból sincs hiány: ilyen a fényerő-szabályozás is, ami kényelmessé és hangulatossá teheti az életedet.

Mik azok a dimmerek?

Nem kell megijedned – ezek olyan kompakt eszközök, amelyeket a világítóberendezések be- és kikapcsolására és/vagy a teljesítményének beállítására használnak. Azaz fényerő-szabályzók, amelyeket egyre többen használnak kényelmi megfontolásból.

A túl sok és a túl kevés fény egyaránt zavaró lehet. Az erős fények meggátolnak a pihenésben, megzavarhatják az alvási ciklust, míg a fényhiány lehetetlenné teszi az olvasást, tanulást, koncentrációt. Ezért érdemes testre szabott, kényelmes megoldást keresned, és az igényeidnek megfelelő fényt használni. Erre szolgál a fényerő-szabályozó, amellyel könnyen, gyorsan változtathatod az adott helyiség megvilágítását a napszak vagy a tevékenység függvényében.

A fényerő-szabályozók típusai

A fényerő-szabályozóknak többféle típusa létezik. Legismertebbek azok, amelyek úgy működnek, mint a távirányítók, gombokkal vannak felszerelve, de ma már érintőképernyős változatban is elérhetőek. Léteznek falba süllyesztett fényerőszabályzós kapcsolók, amelyekkel több lámpa fénye is beállítható.

Ma már ezek az eszközök is “okosodnak”, például vannak olyan modellek, amelyek automatikus időzítéssel vagy hangvezérléssel működnek. A hangvezérlés nagyon kényelmes, hiszen nem kell a távirányítót keresgélni, vagy a kapcsolóig elmenni ahhoz, hogy a fényerőt tompítsd vagy éppen magasabbra állítsd.

A fényerő-szabályozás előnyei

Az Alkonylámpa szerint a fényerő szabályozása és a dimmelhető LED izzók alkalmazása sok olyan előnnyel jár, amit neked is érdemes kihasználnod:

  • A lámpák és fényforrások mindig 100%-os hatékonysággal égnek, amire nem is lenne mindig szükség. Ha csökkented a fényerőt, akkor jelentős mennyiségű energiát spórolhatsz meg, ami megmutatkozik a villanyszámlán is. Öt darab 60 W hagyományos izzó fényerejének felére csökkentésével, napi 3 órán át használva éves szinten több tízezer forintot hagy a családi kasszában (akár 20%-ot is megspórolhatsz).
  • A fényerő csökkentése jó hatással van a különböző fényforrások élettartamára is, amelyek így fokozatosan kapcsolhatók ki és be. Elkerülhető, hogy a magas indítóáram tönkretegye a fényforrást.
  • Ha automatikus időzítésre állítod be őket, akkor is működésbe lépnek, ha éppen senki sem tartózkodik otthon. A felkapcsolódó fény távol tarthatja az illetékteleneket.
  • Optimális munkakörnyezetet tudsz kialakítani a segítségével: ott, akkor és annyira erős fényt állítasz be, ahol, amikor, amennyire neked szükséges.
  • Kellemes hangulatot teremthetsz pillanatok alatt, éjszaka sem kell a vakító fény hatásaival szembesülnöd.

A fényerő-szabályzó kiválasztásakor feltétlenül figyelj a helyes teljesítményre, hiszen egy 300 W-os szabályzóval csak 5 darab 60 W-os izzót tudsz szabályozni.