Akármerre utazunk az országban, az utak mellett rengeteg régi téglaépítésű csarnokot látunk, amely mellett egyre jobban elterjednek a sátor és ponyvacsarnokok is. A 21. században ez a szegmens is óriási fejlődésen ment keresztül.
A jelen és a jövő
Mennyivel egyszerűbbek már az építési folyamatok, akár 15-20 évvel ezelőtthöz képest is! Nincs ez máshogy a csarnoképítés területén sem, hiszen a hosszadalmas téglaépítést felváltották a környezet és főképp költségbarát megoldások.
Az új időtálló szerkezetek könnyedén szét és újra összerakhatóak, de ettől függetlenül nemcsak szezonális megoldásként tekinthetünk rájuk, hanem hosszútávon is kiváló befektetés.
Könnyűszerkezetes raktárcsarnok
Sokszor félünk a szótól, azonban ezek a könnyűszerkezetes csarnokok megbízható, stabil építmények és rendkívül gyorsan elkészülnek.
Több területen is kiválóan igénybe vehető a sportcsarnoktól a mezőgazdasági csarnokokig, ám jelenleg leginkább raktározási célokra építik.
A technikával jelentős méretben tudnak tartóoszlopok nélkül építeni, így a hely kihasználás közel 100%-os.
A csarnok bármilyen típusú vállalkozásban szerepet játszhat, mint fő vagy támogató épület.
A ponyvacsarnokok egész évben használtóak és a komolyabb talajmenti fagyos időszakot leszámítva bármikor fel is építhető. Rengeteg kiegészítővel, hűtés/fűtés, szellőztető, tolóajtók, biztonsági kapuk stb. tovább fejleszthető az épület. Az épület hosszútávú működését a korrózió elleni védelemmel ellátott acél elemek biztosítják a szél, hó, csapadék és hőálló ponyvák mellett.
Sátorcsarnok műhelyként
Ha befektetési céllal építünk sátorcsarnokot, akkor a műhelycsarnokok, több szempontból is jó döntésnek minősülnek. Könnyedén formálhatók, belső elrendezésüknek pedig mivel nincsenek tartóoszlopok a végtelenségig variálhatóak, csak a fantázia szabhat határt.
Nincs szükség képzett csapatra, ami jelentősen csökkenti a költségeket.
A téglaépületek masszívitása egyben egyik hátránya is, hisz költözés esetén egy moduláris ponyvacsarnok könnyedén felépíthető egy másik helyszínen.
Sportsátrak
A könnyűszerkezetes csarnokok, mint említettük nem csak raktározási célra alkalmasak. Szintén a tartóoszlopok mellőzésének köszönhető, hogy könnyű nagy, sportolásra alkalmas felületeket létrehozni, így a nagyobb magasságot igénylő sportágak, mint a foci, kosárlabda vagy röplabda otthonra találhatnak egy ilyen, egyébként rendkívül gyorsan felépíthető könnyűszerkezetes sportcsarnokban.
Ezek az épületek kívülről nehezen különböztethetőek meg egy téglaépülettől. További előnyük, hogy a fűtés-hűtés-szellőzés miatt télen-nyáron komfortos az épület, elhelyezhető benne vizesblokk, öltöző, lelátó és különböző padlók (szőnyeg, műfű, akril, salak).
Ezek az univerzális épületeket is könnyű megváltoztatni így akár teniszpályából hamar lehet röplabda vagy kosárpálya. Ez az egyik főok arra, hogy egyre több cég, önkormányzat épít multifunkciós csarnokokat sportolási célból.
Vásári sátorcsarnokok
A logisztika és a sport mellett egy örök klasszikus közösségi helyszínnél is feltűnnek az csarnoképületek, mégpedig új, modern piacépületként. A fedett épületeknek hála az árusok és vevőik, na és persze áruk télen és nyáron is egyaránt védettek.
Másik népszerű városi funkciója a rendezvény helyszín, hisz akár szakmai találkozóknak és koncenternek is teret biztosít az épület. Könnyen elszeparálható belülről, így akár egyszerre több különböző rendezvény megtartására is alkalmas párhuzamosan.
Ipari könnyűszerkezetes sátrak
Gyártási helyszínként is zseniális a csarnoképület. A már többször említett belső tartóoszlopokat nélkülöző megoldásnak hála a teret különböző nagyméretű gyártógépekkel és gyártósorokkal is feloszthatjuk így a különböző falak nem akadályozzák a termelést.
Hogyan készül?
Tekintse meg a legutóbb Lajosmizsén épült több, mint 3000 nm-es halnevelő telep csarnokainak elkészülését!