Három évig tartó felújítási munkálatokat követően a Balaton déli partján fekvő Szántódpusztai Majorság mostantól kulturális központként és közösségi térként, izgalmas tárlatokkal várja a közelről és távolról érkezőket.
A Balaton déli partján, a Tihanyi-félszigettel szemben fekvő Szántód egészen 1997-ig Zamárdi része volt. Az itt található Szántódpuszta fénykorát a török hódoltságot követően élte, miután Grassó Vilibald tihanyi apát elrendelte a teljesen kifosztott, felégetett majorság újjáépítését.
A nemrégiben újjászülető Szántód-Szántódpuszta a magyar műemlékek kiemelkedő, egyedülállóan egyben maradt példája. Annak érdekében, hogy ez a páratlan kulturális örökség az utókor számára még sokáig fennmaradjon, 2021 és 2023 között felújítási munkálatok folytak a területen.
A három éven át tartó munkálatoknak köszönhetően a Szántódpusztai Majorság mostantól tartalmas kikapcsolódási lehetőségként, különleges programokkal várja a dél-balatoni térségbe érkezőket.
A mintegy 20 hektáron elterülő birtokon 13 épület és építmény újult meg és gazdagodott különböző szolgáltatásokkal azért, hogy az eredeti helyszínén mutassák be a régebbi korok gazdálkodásának és életmódjának emlékeit.
A látogatók bejárhatják többek között a Kiskastély épületét, aszaló- és kenyérsütő kemencéket fedezhetnek fel, de bepillanthatnak ló- és póniistállók falai közé is.
Interaktív kiállításokon elevenedik meg a múlt
A Szántódpusztára érkező látogatók mostantól megtapasztalhatják egy működő, 19. századi „élő majorság” egykori mindennapjait. A kiállításon két interaktív tárlat is megtekinthető.
Az egyik Szántódpuszta életét mutatja be, a helyi emberek összefonódásait és a helyi értékeket tárja a látogatók elé. A Magtárban látható tárlat ugyanakkor egy kétszintes kiállításon mutatja be a búza útját.
Mindezeken túl a Majorságban egy babamúzeum is nyílt, de a látogatók bepillantást nyerhetnek a Szántódpuszta és Balatonendrédi Csipke történetébe is.
Tartalmas kikapcsolódás a család aprajának-nagyjának
A birtokon létrejött új állatsimogatónak, tematikus játszótérnek, mezítlábas parknak, teázókertnek, baba-mama szobának és gyógynövénykertnek hála a Majorság nemcsak a turisták, de a helyi közösségek és a környékbeli kisgyermekes családok számára is jelentőssé vált.
A Ménescsárda épületében ajándékbolt, míg az Öregcsárdában kávézó került kialakításra. A helyszíni adottságok – az istállók, karámok és a lovaspálya – révén a Majorság a lovaskultúra kiemelkedő jelentőségű központjává vált.
A birtokon lehetőség nyílik továbbá túrázásra is, ahol a látogatók felfedezhetik a Szent Kristóf-kápolnát és a kápolna mellől a Balaton egy szeletére nyíló mesés kilátást.
A Szántódpusztai Majorság újjáéledése továbbá azért is különleges, mert ezáltal a valódi vidéki élet visszaköltözhet a felújított tájházakba, különféle közösségi programok, például termelői piac, látványműhely és népi mesterségek formájában.