7 bakancslistás élmény hazánkban természetbarátoknak májusra és júniusra

Így vagy úgy, de szép lassan virágba borul az egész ország. Tavaszi-nyári útmutatónkból kiderül, merre kell elindulnotok, hogy színpompás mezők és felejthetetlen jelenségek szemet gyönyörködtető látványában lehessen részetek.

Rododendronvirágzás, Jeli Arborétum

Szombathelytől mintegy 25 kilométerre, a bájos Vas vármegyei község, Kám vonzáskörzetében fekszik a varázslatos Jeli Arborétum. A botanikus kert legismertebb látnivalója a bársonyos szirmú rododendron csúcsvirágzása, amelyre idén április végétől május elejéig lehet számítani. Ebben az időszakban több ezer bokor pompázik különböző színekben. Egyszerre ontja telt virágait az illatos, lombhullató rododendron (más néven azálea), valamint a havasszépeként is ismert növény nagy virágú, örökzöld fajtája. Olyan szépség tárul elétek, ami azonnal rabul ejt!

Weboldal >>

Fotó: Szekeres Anikó

Szentjánosbogár-rajzás, Alcsúti Arborétum

A Vértes hegység lábánál, 40 hektáron elterülő Alcsúti Arborétum méltán híres – semmihez sem fogható hangulata mellett – a szentjánosbogár-rajzásról, amelyet a látogatók ebben az évben várhatóan június közepétől figyelhetnek meg az ország legeredetibb és egyben legrégibb angolpark jellegű kertjében. Az érdeklődők esti sétákon lehetnek szemtanúi, ahogy sok-sok apró, pislákoló fény töri meg a sötétséget, és a botanikus kert mesebeli erdővé változik. A nyár egyik legszebb pillanata vár rátok Budapesttől alig 40 kilométerre, ne maradjatok le róla!

8087 Alcsútdoboz, Kastély út 2. | Weboldal

Fotó: Alcsúti Arborétum

Tiszavirágzás

A világ minden tájáról csodájára járnak az egyedülálló tiszavirágzásnak, ami nyaranta megismétlődik második legnagyobb folyónk, a Tisza felszínén. A főszereplők a kérész nevű, különleges szárnyas rovarok, amelyek június végén vagy július elején kezdenek körülbelül 10 napig tartó, tömeges rajzásba, azt a látszatot keltve, mintha virágözön borítaná a folyót. A rövid életű „tiszavirág” nem mindennapi násztáncának időpontját több körülmény befolyásolja, ezért érdemes előzetesen tájékozódni a rovarok várható megjelenéséről. Azután irány a folyópart!

Weboldal >>

Fotó: Habarics Béla, Természetvédelmi Őrszolgálat Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

Cziráky Margit Rózsakert, Fertőd

Az Esterházy-kastély impozáns rózsakertje eredetileg 1908-ban került kialakításra, majd 2015-ben korabeli leírások és fényképek alapján éledt újra. A kertet IV. Esterházy Miklós herceg felesége, a névadó Cziráky Margit grófnő álmodta meg, akinek biztosan elnyerné tetszését a betelepített, közel 8000 rózsabokor. A pagoda felé vezető, 200 méter hosszú lugas alatt sétálva pillanatok alatt magával ragad a mesés rózsaillat, a színpompás virágkavalkád pedig garantálja a vizuális élményt. A kert májusban és júniusban tündököl teljes pompájában.

9431 Fertőd–Eszterháza, Joseph Haydn út 2. | Weboldal

Fotó: Szekeres Anikó

Levendulavirágzás országszerte

Számos oka van, hogy egyre több helyen jelennek meg kisebb-nagyobb levendulamezők szerte az országban. A sokoldalú lila növényt, amiből több mint 200 fajta létezik, aromás illata mellett nyugtató hatásáért is szeretjük, a gasztronómiai célokra történő felhasználásáról már nem is beszélve. Júniusban a Balaton környékén, a Velencei-tó körül, az Alföldön, Pannonhalmán, és az ország sok más pontján, szedd magad napokon gyűjthettek belőle néhány csokorra valót. Ideális körülmények mellett a növény késő őszig virágzik, így szépségét sokáig élvezhetjük.

Weboldal >>

Fotó: ART Piknik

Bánáti bazsarózsa a Mecsekben

Május-júniusban virágzik az 1982 óta fokozottan védett bánáti bazsarózsa. A Mecsek gyöngyszemének tartott növény megcsodálására rendszeresen szerveznek élménytúrákat, amelyeken felhívják a résztvevők figyelmét a piros szirmú növényritkaság jelenleg 250 000 forintos természeti értékére is. A Zengő gerincén élő, mecseki bazsarózsaként is emlegetett virág állományának körülbelül 90%-a hazánkban él becslések alapján, és botanikai kutatások szerint már a jégkorszak előtt jelen volt a Mecsekben. Ha megnéznétek, legyetek óvatosak és vigyázzatok rá!

Weboldal >>

Fotó: mEGYA. Wikipédia

Nősziromvirágzás, Soroksári Botanikus Kert

Létezik Budapest déli részén egy titkos botanikus kert, amit – ha eddig kimaradt az életetekből, idén nyáron meg kell látogatnotok. Május végén-június elején virágzik ugyanis a szibériai nőszirom, az 1963-ban létrehozott Soroksári Botanikus Kert jelképe. Festményre illő látványt nyújt, amikor tengernyi élénk lila virág festi meg a zöldellő rétet, míg a tóparton sárga nőszirom vonzza a tekinteteket. Mivel a botanikus kert a belvárosi zöldterületekhez képest kevésbé látogatott, a természetközeli élményen kívül a csend és a nyugalom is garantált.

1238 Budapest, Soroksár-Péteri major | Weboldal

Fotó: Soroksári Botanikus Kert

Ezeket a csodálatos tóparti településeket érdemes felfedezni: