5 új kiállítás Budapesten januárra, amit kár kihagyni idén télen

Lebilincselő állandó kiállításokkal és izgalmas időszaki tárlatokkal is bővült Budapest kulturális palettája, így az új évben sem maradunk emlékezetes múzeumi élmények nélkül.

TECHNO ZEN // Ludwig Múzeum (2025. március 8-ig)

A 2024. évi Velencei Képzőművészeti Biennálén a Ludwig Múzeum Nemes Márton Techno Zen című kiállítását mutatta be. A multimédiás, több érzékre ható projekt vizuális, akusztikus és interaktív tartalmai a fény- és színtartomány, a tárgy- és fénymozgás, a hang, a fényfrekvencia és légáramlás együttes hatásában bontakoztak ki. Az immerzív environmentként, festészeti alapokon nyugvó Gesamtkunstwerkként megálmodott projekt jól példázza a festészet műfajának – a művész alkotói módszerére egyre jellemzőbb – kitágítását, más médiumokra való kiterjesztését. A budapesti kiállításon a velencei anyag kiegészül egy válogatással a művész elmúlt tíz évben készült alkotásaiból.

További részletek >>

Fotó: Ludwig Múzeum

Józsefváros-univerzum – Tárgyak és történetek a körúton innen és túl // Józsefvárosi Múzeum (új állandó kiállítás)

November végén megnyitott a Józsefvárosi Múzeum a Nagykörút és a Nap utca sarkán, melynek állandó kiállítása a kerület történetének különböző korszakaiba enged bepillantást. Három éves előkészítő munka után nyílt meg a Józsefváros múltját és jelenét feltáró tárlat, a kerület lakóinak emlékeivel és történeteivel a középpontban. Az 1870-es években kezdődő időutazásban keddtől szombatig lehet részetek a József körút 70. szám alatt.

További részletek >>

Fotó: Józsefvárosi Múzeum

Frida Immersive Exhibition // Lumiere Hall (2025. január 23. – május 4.)

Habár még igen kevés részletet lehet tudni a Lumiere Hall új immerzív kiállításáról, az már biztos, hogy Frida Kahlo mexikói származású művész kap rivaldafényt január 23-tól. Várhatóan egy eddig nem tapasztalt múzeumélmény keretében ismerhetjük meg Frida életét és művészetét, egészen május 4-ig bezárólag. Bővebb infóért kövessétek a Facebook-eseményt!

Facebook-esemény >>

Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók a Petőfi Irodalmi Múzeumban (2025. augusztus 31-ig)

Halálom esetén elégetendő! címmel írók naplóiról nyílt kiállítás az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban, a múzeum alapításának 70. évfordulójának alkalmából. A tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté. A tárlat elsősorban a PIM Kézirattárában őrzött naplókat mutatja be. A múzeum gyűjteményében található a magyar irodalom legendás naplóírói közül Csáth Géza, Fodor András, Füst Milán, Móricz Zsigmond, Cs. Szabó László, Szentkuthy Miklós és Lesznai Anna kéziratos naplója, de naplószerű feljegyzések, időszakosan vezetett naplók és határidőnaplók szinte minden hagyatékban vannak. 

Bővebb infó >>

blank
Fotó: Birtalan Zsolt/PIM

Bartók csendje // Bartók Emlékház (új állandó kiállítás)

Új állandó kiállítással várja látogatóit a pasaréti Bartók Emlékház, ahol a világhírű zeneszerző 1932 és 1940 között élt és dolgozott. A kiváló akusztikájú hangversenyteremmel kiegészített emlékházban egy modern, interaktív tárlat jött létre, amely az egyik leghíresebb magyar örökségét tárja az érdeklődők elé. Megismerhetjük Bartók valódi arcát, népzenegyűjtői munkásságát, ugyanakkor arra is fény derül a kiállításon, milyen is volt a pasaréti villa akkor, amikor a zeneszerző itt élt. 

Bővebb infó >>

blank
Fotó: Bartók Emlékház / Bartók Memorial House

A Néprajzi Múzeum új kiállítását sem érdemes kihagyni: