Ugyan a háttérben a kommunista ideológiára való nevelés folyt, a legtöbben mégis a közös játékokra és szórakozásra emlékeznek: a nyár beköszöntével felidézzük az úttörőtáborok utánozhatatlan hangulatát.
A várva várt nyári tábor
Míg az első úttörőcsapat a Tanácsköztársaság idején alakult, ismét 1945-ben indult be, azzal a céllal, hogy a fiatalokat a párt iránti szeretetre és a közösség fontosságára nevelje.
Az egyes korosztályok között komoly hierarchia volt: az általános iskolai alsó tagozatosok voltak a kisdobosok, a felsősök az úttörőőrs, vagy raj tagjai, a középiskolásokból lettek az ifivezetők, a raj-vagy úttörővezetők pedig a párt iránt elkötelezett felnőttekből kerültek ki.
Természetesen év közben is számos közös kirándulás, program és találkozó biztosította azt, hogy összekovácsolódjanak a fiatalok, a legemlékezetesebb események azonban kétségkívül az egész évben várt nyári úttörőtáborok voltak.
Az 1950-es évek elején a táborok helyszínéül katonai sátrak szolgáltak, későbbre már a nagy állami cégeknek és a budapesti kerületeknek is volt saját úttörőtábora a Balaton mellett.
Népszerű volt a szárszói, a lellei és az alsóőrsi tábor is, ám semmi sem überelte az 1969 és 1975 között megépült zánkai tábort, aminek egyes épületei a mai napig szolgálnak különböző táborok helyszínéül.
A híres Zánkai Úttörőtábor
A magyarországi úttörőtáborok történetének kihagyhatatlan fejezete a Zánkai Úttörőtábor megalakulása, ami valósági ifjúsági centrum lett, a balatoni településre pedig sokan csak úttörővárosként hivatkoztak.
Az évente több, mint 30.000 gyereket fogadó létesítményben rendszeresen megfordultak orosz, kelet-német, csehszlovák és jugoszláv úttörők is, akikkel oroszul kommunikálva a magyar fiatalok is megismerkedhettek.
A 30 holdnyi üdülővárosban különböző szálláslehetőségek voltak, épültek faházak szobákkal és apró konyhával és fürdőszobával, de a legtöbb gyereket a kívülről szállodának tűnő, belülről már kevésbé komfortos épületekben szállásolták el.
A tábor területén állt a rengeteg közösségi programnak is helyszínt adó, 1500 férőhelyes étterem, egy színházterem, egy szabadtéri színpad és számos közösségi tér is, illetve a zánkai létesítmény saját vasútállomással és buszpályaudvarral is büszkélkedhetett.
Reggeli harsonaszótól az esti tábortűzig
Az úttörőtáborok reggelei hangos harsonaszóval indultak, ami után nem maradhatott ki a reggeli torna sem és a nagy étteremben a lekváros kenyér és reggeli kakaó elfogyasztása sem.
A vörös nyakkendőben díszelgő gyerekekre napközben számos különböző program várt, hol a vízben lubickolhattak, hol különböző csapatversenyeken mérhették össze magukat és kötelező elem volt a számháború és a színdarabok előadása is.
Esténként a tábortűz mellett, szalonnasütögetés közben mozgalmi dalok szóltak, éjszakánként pedig nem volt ritka az éjjeli riadó sem, a legbátrabbakra pedig minden tábor végén egy éjjeli túra várt.
Ha még többet nosztalgiáznál a balatoni nyarakról: