Kevés olyan lenyűgöző, festői szépségű településrészt tudnánk felsorolni hazánkban, mint Lillafüred, ahol gond nélkül eltölthetünk akár több napot is, teljesen feltöltődve távozva. Mutatjuk, milyen látnivalókért és programlehetőségekért érdemes ellátogatni a térségbe!
Palotaszálló
Lillafüredről elsőre mindenkinek a Palotaszálló jut eszébe, amely a három hegy által körbeölelt festői vidéken bújik meg, kilátással a Szinva-patak völgyére és a Hámori-tóra. A neoreneszánsz stílusban épült szálloda igazán mesebeli hangulatot kölcsönöz a településnek, melynek körbejárása során valóban úgy érezhetjük, mintha egy különleges történet főszereplői lennénk. Amennyiben szeretnétek néhány éjszakát eltölteni Lillafüreden, a szálló 131 kényelmes szobája, wellness- és fürdőrészlege garantálja a feltöltődést.
3517 Miskolc-Lillafüred, Erzsébet sétány 1. | Weboldal | Facebook

Hámori-tó
A szálló körül fekvő, 9 méter mély, mesterségesen megnagyobbított Hámori-tó Lillafüred másik jellegzetes látványossága. Elsődleges szerepe a vízellátás és a vízingadozás mérsékelése, de emellett búvárkodásra és csónakázásra is alkalmas. A gyönyörű Palotaszállótól alig 100 méterre pedig akár vízre is szállhatunk, az itt található csónakkölcsönző jóvoltából. Egy biztos, ezt az élményt nem szabad kihagyni, hiszen még lenyűgözőbb látvány tárul elénk a kastélyra és annak zöldellő környezetére.

Zsófia-kilátó
Tavaly augusztus óta újra látogatható a Zsófia-kilátó, amely igazán lenyűgöző kilátással kecsegteti a kirándulókat. Nevét a Borsodi Bükk Egylet alapítója, báró Vay Béla Borsod vármegyei főispán felesége, gróf Teleki Zsófia tiszteletére kapta. A régi kilátó túlélt két világháborút, majd 1950-ben lebontották és a helyére antennát telepítettek, a Dolka-hegy oldalába. A kilátók királynőjének is nevezett, felújított torony legtetején, 390 méteres tengerszint feletti magasságból csodálhatjuk meg a patinás Palotaszállót, a Hámori-tavat és a völgykarokat.

Lillafüredi-vízesés
Magyarország legmagasabb mesterséges vízzuhataga 20 méter magasból ontja magából a vizet. A Szinva-patak táplálta vízesés korábban a Hámori-tóba torkollott, de a Palotaszálló építésekor a vizet elterelték, így kialakítva a vízesést, mellette hangulatos, teraszos sétánnyal. A sétányról könnyedén megközelíthető a vízesés lábánál található Anna-barlang bejárata. Mindemellett még egy József Attila-szobor is várakozik a zuhatag előtt, ugyanis a költő Óda című versét a Lillafüreden eltöltött idő ihlette.

Lillafüredi kisvasút
Ha ránk hallgattok, semmiképp sem szabad kihagyni az egynapos kirándulás programtervéből a lillafüredi kisvasutazást, hiszen a zakatoló szerelvények a környék leglátványosabb pontjain vezetik végig a látogatókat, erdőkön, alagutakon átsuhanva. A Miskolcról induló erdei kisvasút a városi környezetből érkezik meg a Szinva és a Garadna völgyébe, ahol először a Hámori-tó partján kanyarog, majd elvisz minket az Újmassai őskohóig, a pisztrángtelepig, és végül Garadnánál fejezi be az útját.

Lillafüredi pisztrángtelep
Lillafüredtől néhány kilométerre bukkanhatunk rá a kellemes hangulatú erdei halsütödére, amely 1991-ben nyitotta meg kapuit, majd hamar országszerte ismertté vált. Az egész évben nyitva tartó étteremben a klasszikus, egyben sült pisztrángok mellett pontyból, kecsegéből és harcsából készült ételeket is találhatunk, olykor teljesen új köntösbe csomagolva. Az isteni fogásokat mind saját kezűleg készítik el nektek, a fűszerezésért pedig az étterem fűszerkertjének növényei felelnek.
3517 Miskolc III.ker Újmassa 01177/1 hrsz. | Weboldal | Facebook

Lillafüredi libegő
Amennyiben már földön, sínen és vízen is megcsodáltuk Lillafüredet, akkor jöhet a levegőben való szemlélődés. A libegő az üdülőövezetből indul, és a Jávorhegyre szállítja utasait, gyönyörű kilátást nyújtva a Bükk-hegység kincseire. Az 1080 méter hosszú útvonal körülbelül 16-18 percig tart, eközben pedig érinti a régió több, Natura 2000 védelem alatt álló látnivalóját is, ezért a térség egyik valódi turisztikai kuriózumának számít.
3517 Miskolc, Erzsébet Sétány 77. | Weboldal
