Budapest forgalmas, néhol többsávos autóútjai mellett, alig néhány utcára a nyüzsgéstől, kisvárosi hangulatot idéző lakótelepek és negyedek bújnak meg, ahol egy tavaszi séta keretében ti is elmerülhettek a vidéki hangulatban.
Gázgyári lakótelep, Óbuda
Különleges sétára és nem kevésbé emlékezetes felfedezésre invitál a III. kerületben, Óbudán található Gázgyári lakótelep. A forgalmas, sok sávos Szentendrei út felől megközelítve a lakótelepet, az ember eleinte nem is gondolná, micsoda ékszerdoboz bújik meg itt fák, sárga épületek és a karnyújtásnyi közelségben lévő Duna ölelésében. Az Almási Balogh Lóránd által tervezett lakótelep 1913-ban, mire elkészült, korszerűségével kontinensszerte híres volt. A mézeskalácsházakhoz is hasonlító épületek, az Almáskerti Óvoda bájos létesítménye, az utakat szegélyező platánfák, a kiskerttel ölelt aprócska családi házak egytől egyig idilli hangulattal ajándékozzák meg az arra sétálókat.
1031 Budapest, Gázgyári lakótelep

Jancsi-telep, Kőbánya
Időutazás, egy másik dimenzió, egy külön világ – csak néhány kifejezés, amivel próbáljuk körülírni, milyen érzés Budapest nyüzsgéséből a családias, vidéki idillt sugárzó kőbányai Jancsi-telep utcáira lépni. A hivatalos nevén kőbányai MÁV-telep 1894 és 1896 épült fel nem is másért mint, hogy épületei otthont nyújtsanak a vidékről a fővárosba költöző, helyi vasútnál dolgozóknak és családjaiknak. A Hungária körút, Salgótarjáni út és Zách utca által közrefogott lakótelepen minden adott volt, amire csak szükség lehetett: a Kőbánya-MÁV-telepi Kisboldogasszony-templom, bolt, mészárszék, éléskamra, valamint közös fürdőházak is – akkoriban ugyanis nem minden lakásban alakítottak ki fürdőszobákat.
1101 Budapest, Hungária körút – Salgótarjáni út – Zách utca

Wekerletelep, Kispest
A köznyelvben Wekerletelepként ismert, hivatalos nevén azonban a Kispesti Munkás és Tisztviselőtelep 1908 és 1930 között épült az akkori miniszterelnök, Wekerle Sándor kezdeményezésére. A népszerű televíziós sorozat, a Barátok Közt forgatási helyszínének is otthonául szolgáló lakótelep nemcsak, hogy utánozhatatlan hangulattal bír, de a szakavatottak észrevehetik harmóniáját, hogy rend és változatosság, a természet és az építészet tökéletes egysége jellemzi a környéket. A nyüzsgő Határ úti közlekedési csomóponttól egy karnyújtásnyira, forgalmas utak szorításában megbújó lakótelep igazi idilli kikapcsolódással, vidéki hangulattal várja a sétálni, kikapcsolódni és a fővárosi zsongástól elszakadni vágyókat.
1192 Budapest, Wekerletelep

MÁV-telep, Rákospalota
Budapest XV. kerületében, Rákospalotán bújik meg egy sokat megélt MÁV-lakótelep, mely az eddigiekhez hasonlóan bájos kisváros hangulatát kelti a főváros forgatagában. A Széchenyi út, Rákos út, Wesselényi utca és Vasutastelep utca által határolt lakótelep jóval nagyobb volt, a területen történt átalakítások, a fejlesztések és építkezés nyomán azonban mára egy kisebb terület őrzi a valaha közel kétezer ember otthonául szolgáló lakótelep hangulatát. A telep az 1910-es években épült fel és az ezt követő két évtizedben élte fénykorát. A kertes családi házak helyét később két- és háromemeletes lakóházak, ezt követően pedig panelházak vették át. Az egykor nagy kiterjedésű lakótelep sorsát végül az M3-as autópálya megépítése pecsételte meg: a bevezető autóút ugyanis kettévágta a lakótelepet. Szerencsére maradt azonban emlék és hangulat az utókornak, az itt található két templomot például mindenképp érdemes megcsodálni.
1155 Budapest, Széchenyi út, Rákos út, Wesselényi utca és Vasutastelep utca

Gyáli úti lakótelep, Ferencváros
A Ferencvárosi pályaudvar mögött, a Népligettől egy karnyújtásnyira kertes házakkal tagolt, állomásépületekre megszólalásig hasonlító lakóépületek varázsolnak kisvárosi hangulatot. A IX. kerületi Péceli utca és Zombori utca által közrefogott területen még az utcanevek is a vasútról mesélnek:Szerelvény köz, Vasbakter köz, Szemafor köz és Váltó köz. A lakótelepet legtöbben talán mégis a Víztorony közben magasodó toronyépület miatt ismerik. A lakótelep az 1800-as évek utolsó évtizedében épült fel, épületei a MÁV-típustervek stílusában születtek. A rendezett kertekkel tagolt százéves épületek mai napig lakottak és nem mindennapi időutazásra csábítják a kertvárosi hangulatra vágyókat.
1097 Budapest, Gyáli út – Péceli út – Szerelvény köz – Zombori utca által határolt terület

Ófalu, Békásmegyer
Igazi fővárosi kuriózum a Békásmegyer panelépületeinek árnyékában megbújó, nevéből fakadóan is falusi hangulatot keltő Ófalu. Ezt a többszáz éves fővárosi falut sváb telepesek népesítették be és tették elragadóvá még a 18. század derekán. A mai napig megmaradt talpalatnyi múlt és történelem ezekben a rendezett sváb házikókban maradt fenn, Ófalu történetét azonban szomorú események sorozata lengi körbe. Előbb a már említett panelépületek építése tizedelte meg a bájos sváb házakat és kerteket, később pedig a II. világháborút követő német kitelepítés tette tönkre a virágzó közösséget. Napjainkban az itt tapasztalható közösségi erő és összefogás talán még erősebb, mint egykor volt, ennek köszönhető, hogy üdítő élmény ezeken a bájos utcákon sétálgatni és elmerülni a múlt kincseiben.
1039 Budapest
