10 imádnivaló miniszobor Budapesten, amit mese- és rajzfilmfigurák ihlettek

Budapest számtalan miniszobra közül ezúttal a mese- és rajzfilmfigurák ihlette alkotásokat gyűjtöttük nektek egy csokorba. Kutassátok fel őket egy rendhagyó tavaszi hétvége alkalmával!

Paddington és Mása medvéje

2024 decemberében különleges karácsonyi felfedezésre invitálta a fővárosiakat Kolodko Mihály gerillaszobrász, amikor december 24-én elhelyezte egyik legújabb alkotását a II. kerületi Vitéz utca és Medve utca sarkán. A helyszínválasztás persze ezúttal sem a véletlen műve, mondhatjuk azt is, hogy tökéletesebb helyet elképzelni sem lehetne a két, miniatűr bronzszoborba öntött, medvét ábrázoló mesehősnek. A két utca találkozásánál egy fa alatt találhatunk rá a legfrissebb remekre, amiben Mása és a medve című rajzfilmsorozat medvéjét, valamint az azon ülő Paddington mackót ismerhetjük fel.

1027 Budapest, Medve utca – Vitéz utca sarka

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

L’ecsó

2021 augusztusában egy Pixar animációs filmből már jól ismert, kedves karakter jelent meg a budai rakparton, az Erzsébet híd lábánál. A 2007-ben bemutatott L’ecsó egyik főszereplője, Remy, a gasztropatkány öltött ezúttal miniszobor testet és költözött a rakpartra Kolodko Mihálynak köszönhetően. A többszörösen díjazott animációs film főhősét egy árulkodó L’ecsó felirat is segít felismerni, megközelítése és megtalálása sem nehéz, akár egy rakparti séta alkalmával is meglátogathatjátok.

1013 Budapest, Döbrentei tér rakpart felőli részén

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

Mr. Bean mackója

A belváros szívében, a Harmincad utcában, méghozzá a 6-os szám alatt az egykori brit nagykövetség épületét találjuk. Korábban nem kevesebb mint 72 éven át működött itt az Egyesült Királyság budapesti kirendeltsége. 2020 novemberében – többek között a Brexitre is reagálva – azonban az immár üres épület falán új élet fakadt, hiszen ekkor költözött ide Mr. Bean legjobb barátja, semmivel és senkivel sem összetéveszthető plüssmackója, Teddy bronzszoborba öntött mása.

1051 Budapest, Harmincad u. 6.

Fotó: Németh Kriszti – Egy jó kép rólad

Breki

Néhány perces belvárosi sétát követően, a Nádor utcán egyenesen haladva egészen a Szabadság térig kell sétálunk, meg sem állva a tér közepéig. A díszkorlát alatt találjuk a Muppet Show-ból már jól ismerős, békésen üldögélő Brekit, aki kétségkívül olyannyira szerethető figura, hogy egyszer már megpróbálták innen elvinni – sikertelenül. A miniszobor különlegessége, hogy az eredetije Kárpátalján, Kolodko Mihály szülőhazájában található, ami annak emlékére készült, hogy a környéken a XIX. század második felétől étlapra került a békacomb.

1054 Budapest, Szabadság tér

Fotó: Szabó Hajnalka

„Egyszer volt Budán kutyavásár”

Aprócska, bronzszoborba öntött kutyusok költöztek egy mesés májusi napon az első kerületi Hattyú utca és Batthyány utca által közrefogott zsebkendőnyi kis térre. Kolodko Mihály ezúttal is kitett magáért és egyetlen alkotás helyett egy miniatűr szoborcsoportban örökítette meg az „Egyszer volt Budán kutyavásár” című mese imádnivaló karaktereit. A különböző fajtájú kutyusok felkutatása után érdemes még kézre keríteni a Mátyás királynak szentelt plakettet is, hogy kerek lehessen ez a sokak által ismert mese.

1015 Budapest, Batthyány utca és Hattyú utca által közrefogott téren

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

Vuk

2023 januárjában, egy szürke, álmos, téli hétköznapot pezsdített fel Kolodko Mihály akkoriban legújabb alkotása. A Rudas Gyógyfürdő mögött, a Szent Gellért rakpart szegélyezte Forrásbarlang sziklafalába ékelődött ugyanis a legújabb miniszobor, a kis Vukkal a főszerepben. Fekete István regényének karakterét és az abból készült nagy sikerű rajzfilm aprócska hősét 1981-es debütálása óta generációk sora zárta már szívébe a legkisebbektől a legnagyobbakig.

1016 Budapest, Rudas Gyógyfürdő mögötti sziklafal oldalában

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

Micimackó

2023 júniusában a Damjanich utcába Koldko Mihály keze nyomán egy igen apró, de annál aranyosabb Micimackó költözött. Gyerekkorunk meghatározó mackóhőse a magyar fordításban segédkező Karinthy Frigyes egykori szülőházán, kedvenc mézescsuprán csüng szüntelen. Az 1935-ben magyar fordításban megjelent meseregény medvebocsáról tudni érdemes továbbá, hogy nevét a nyersfordítást készítő, Miciként is becézett Karinthy Emíliától örökölte.

1071 Budapest, Damjanich u. 27.

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

Kockásfülű nyúl

A Budavári Sikló végállomásánál, a várfalon, távcsővel a kezében találjuk a Pannónia Filmstúdió által készített sorozat főhősét, a Kockásfülű nyulat, aki erről a magaslatról figyeli szüntelenül a fővárost. A 1977-79-es évek szombat estéitől elválaszthatatlan Kockásfülű nyúl történetét két évadon át élvezhették a nézők. Évtizedekkel később, 2018 nyarán a harmadik évadot is bemutatták, még ez év novemberében a miniszobor fel is költözött a várba.

1014 Budapest, Budavári Sikló végállomás

Fotó: Szabó Hajnalka

Főkukac

A Budai Várban meglátogatott Kockásfülő nyúl után érdemes az irányt a rakpart felé venni, hiszen a Lánchíd és a Batthyány tér közt félúton egy újabb rajzfilmhős vár felfedezésre. Kolodko Mihály első magyarországi miniszobrainak egyike a népszerű A nagy ho-ho-ho horgász című magyar rajzfilmsorozatból ismert Főkukac, aki a rakpart falán időzve kémleli folyton-folyvást a Dunát. A televíziós rajzfilmsorozat két évadon keresztül, 26 darab, egyenként 8 perces epizóddal szórakoztatta a ’80-as évek televíziónézőit.

1011 Budapest, Bem rakpart

Fotó: Kolodko Art Facebook-oldala

Mekk Elek

Az éjjel-nappal nyüzsgő Széll Kálmán térre vezető keskeny lépcső korlátja mellett egy ugyancsak mesekarakter ihlette miniszobrot találunk, mégpedig a miniatűr Mekk Eleket. A 2018-ban a téren otthonra lelt bábfilmsorozat főszereplője 1974-ben dobogtatta meg először kicsik és nagyok szívét. Az ügyetlen ezermester kezében táblát tart, rajta a tér régi nevével, Moszkva tér felirattal. Talán nem is olyan véletlen egybeesés, hogy maga a karakter tervezője is csaknem egy emberöltőn át élt itt, ezen a téren.

1024 Budapest, Széll Kálmán tér

Fotó: Szabó Hajnalka

Keressétek fel a főváros történelmi karakterek ihlette miniszobrait is: