Demeter Mártonnak pénzügyi elemzőként sokáig nem sok köze volt a hangszerekhez, mégis ő volt az, aki elhozta Budapest közterületeire a zenét a közösségi zongoráival együtt. Ismerjétek meg az itthon szinte egyedülálló civil kezdeményezést és annak legújabb dobását!
Minden ellene volt, mégis sikert aratott
Dugóba került zongoraszállító teherautó, hömpölygő karácsonyi forgatag, majd Murphy által küldött másnap reggeli hó. 2021 decemberében e kalandok közepette, és megannyi kétséggel övezve helyezték el az első közösségi zongorát a budapesti Városháza parkban, ahol aztán sorra jelentek meg a lelkes vállalkozók, akik lelket csiholtak a 30–50 éves szovjet hangszerbe.
A zongoraszó városszerte továbbterjedt, s ez idáig összesen 8 helyen színesítette Budapest tereit. A Budapest Park, a Keleti pályaudvar, a Fővám tér, valamint ezen a nyáron a Hősök tere is megtelt zenével néhány napra a Coldplay tiszteletére. Jelenleg pedig a Fény utcai piacon és a Népligetben kérdezik tőlünk Demeter Marci közösségi zongorái, hogy „Akarsz-e játszani”.
Mi inspirálta a BudapestPianót?
A kezdetben egyfős művészeti projekt ötlete már 2017-ben megfogalmazódott, amikor Marci egy máltai reptéren meglátott egy zongorát. Majd a következő években sem maradt impulzusok nélkül, 2019-ben a római reptéren játszott egy hangszeren, s ekkor elhatározta, hogy Magyarországra is el szeretné hozni ezt az élményt. Mint a BudapestPiano minden pianínóját, az elsőt is maga vette meg, illetve az azok fenntartásához szükséges költségek nagy részét a mai napig ő fedezi.
Civil támogatók álltak a projekt mellé
A civil kezdeményezés – amelynek jellegéhez ragaszkodik Marci – mára szinte másodállássá nőtte ki magát. Ugyanis a tárgyalások, engedélyek beszerzése, a hangszerek karbantartása, takarítása, hangolása, a social media felületek kezelése mind a projekt feladatai közé tartoznak. Mindezzel azonban nincs egyedül, egy mostanra baráti társasággá vált közösség önkéntes alapon segíti a munkáját. De arra is akadt már példa, hogy ismeretlen jótevők hangolták fel vagy takarították le a zongorákat, akár kottákat helyeztek el a hangszeren.
Az emberekért megéri csinálni
A pozitív visszajelzések folyamatosan igazolják, hogy a munkának megvan a gyümölcse, a BudapestPiano pedig szépen lassan beivódott a köztudatba. Mindeközben a közösségi zongorák környékét nemcsak az éppen arra járók töltik meg zenével, hanem kórusok, énekkarok, minizenekarok is szívesen adnak gyors koncertet a hangszerek mellől.
Még felfedezettje is akad a BudapestPianónak: Katerina Parhomenko ukrán zongoraművész és zongoratanár sokáig saját zongora hiányában a pesti közösségi zongorákon gyakorolt. Majd miután megismerkedett Marcival, lehetősége adódott egy Presser-koncert után, illetve saját darabjaival a Jedermann kávézóban is játszani. Az pedig már csak hab a tortán, hogy Presser Gábor, Buka Péter, Kocsis Paulina, Thomas Krüger, Oláh Krisztián és Tálas Áron is végigszántotta a közösségi zongorák billentyűit. Sőt, pár éve még a japán állami TV is forgatott a BudapestPianóról.
A BudapestPiano már online is szárnyal
Néhány hete a BudapestPiano egy saját podcasttal debütált, amelyben Marci negyedmagával tárgyal ki mindent, ami zene, koncert és zongora. Az újítások és a további tervek nem állnak meg itt, hisz Marci egyik szíve vágya, hogy Pest belvárosát is bevegyék.
A BudapestPiano azonban csak akkora lépésekben tud fejlődni, amennyi anyagi támogatást kap a projekt. Ezenfelül a már meglévő zongorák karbantartása, hangolása is kiadásokkal jár. Így a jelenlegi, év végéig tartó közösségi gyűjtés e törekvéseket célozza. Ezzel kapcsolatban még több információt a budapestpiano.hu oldalon találhattok.