Szepes Mária, akit legtöbben a Vörös Oroszlán és a Pöttyös Panni-könyvek írójaként ismernek, fordulatos életet tudhat magáénak, melyről nem egy budapesti helyszín mesél és őriz emlékeket. Tartsatok velünk, ha a fővárost ezúttal Szepes Mária élete mentén barangolnátok be!
Szepes Mária élete során Budapest több kerületéhez és helyszínéhez is kapcsolódott, otthonai és iskolái Pesthez és Budához egyaránt kötötték. A kezdetektől írónak készült, alig tízévesen már verseket és novellákat írt, ez azonban nem szabott gátat annak, hogy számos területen kipróbálja tehetségét.
Családja révén kisgyerekkorától kezdve színészkedett, sikeres balettvizsgával és kereskedelmi érettségivel a kezében művészettörténetet, irodalmat és pszichológiát is hallgatott.
Írói hivatása eredményeképp forgatókönyvektől újságcikkeken át regények és nagy sikerű gyerekkönyvek viselik nevét, alkotói sokoldalúsága tehát vitathatatlan.
Gyermek- és fiatalkori évek Pesten
Szepes Mária, aki Scherbak Magdolnaként látta meg a napvilágot, 1908. december 14-én született Budapesten, Terézvárosban. Napjainkban a terézvárosi Jókai téren található Vörös Oroszlán Teaház – mely nevével tiszteleg az írónő egyik fő műve előtt – talán nem véletlenül lelt épp ebben a kerületben otthonra.
Terézvárost követően, gyerekkorának első éveit előbb Újpesten, azt követően pedig Józsefvárosban, a Rákóczi út 51. szám alatt töltötte. A művészcsaládba született Mária mellett egy évvel idősebb bátyja, Viktor hozzá hasonlóan sokoldalú alkotóként vált ismertté és nagyban inspirálta húga szerzeményeit is.
Újpesten édesapja alapította meg az Újpesti Népszínházat, alig néhány évesen itt volt lehetősége gyerekszínészként debütálni. Mária ötéves korában költöztek Rákóczi úti otthonukba, általános iskolai tanulmányait pedig a Rökk Szilárd utcában kezdte meg.
Józsefvároshoz köti menyegzője is, melyet 1930 karácsonyán tartottak Szepes Bélával. A friss házasok házasságkötésük után nem sokkal, 1931 első napjaiban elhagyták Józsefvárost, Budapestet és vele együtt Magyarországot is, hogy három évre Berlinbe költözzenek.
Berlinből Budára
Berlint követően Mária és férje 1933-ban költöztek vissza Budapestre, ekkor azonban már nem Józsefvárosba és nem is Pestre, hanem a budai Szentimrevárosba, vagyis a mai Újbudára. Újdonsült budapesti életüket a Budafoki út 55. szám alatt kezdték meg, és egészen 1938-ig e ház falai közt élték mindennapjaikat.
A Budafoki út 55. szám alatt lévő otthonukból az ugyancsak a XI. kerületben található Kökörcsin utcába költöztek. Itt kezdték meg egyetlen kisfiukkal, Szepes Miklós Bélával új életüket 1938-ban, immár családként. Az idill azonban nem tarthatott sokáig, gyermekükkel ugyanis mindössze 7 hónap adatott meg együtt, akitől decemberben fájdalmas búcsút kellett venniük.
Szepes Mária és Szepes Béla kisfiuk távozásával maga mögött hagyta a Kökörcsin utcát, és a szomszédos Ulászló utcába költözött, a 72-es szám alá.
Ekkor már 1939-et írunk, küszöbön a második világháború, melyet Mária és testvére Leányfalun vészeltek át. Mária és Viktor zsidó családba születtek és nevelkedtek, és bár Mária 1930-ban tért át az evangélikus, testvére pedig 1938-ban a római katolikus vallásra, ez nem óvta volna meg őket az elhurcolástól.
Szepes Mária a második világháború alatt már dolgozott egyik fő művén, a Vörös Oroszlánon, mely öt év alatt novellából regénnyé nőtte ki magát.
A háború végével Szepes Mária, férjével együtt egy helyreállításra váró, pasaréti villalakásba költözött, a később Szabó Magda által is lakott és híressé vált Júlia utcába. A helyreállított villa rövid időn belül kulturális mozgalmuk központjává vált.
Ezidőtájt születtek tollából a Pöttyös Panni-sorozat kötetei és a Vörös Oroszlánhoz hasonlóan több évig írt Raguel hét tanítványa című könyv is. Élete utolsó pillanatáig írt és alkotott, 98 éves korában, 2007-ben lelt végső nyugalomra.