Az elmúlt hónapok méltóképp varázsolták zölddé és virágossá az ország számtalan pontját. A tavasz természetesen nem kerülte el a Fejér megyei Martonvásáron található Brunszvik-kastélyt sem: a tavaszba öltözött angolparkba ezúttal is Györkő Zsombor fotóin keresztül nyerhetünk bepillantást.
Az ország egyik legszebb kastélyának, legismertebb főúri rezidenciájának tartott martonvásári Brunszvik-kastély építése a 18. század végén vette kezdetét, míg mai neogótikus alakját az 1870-es években nyerte el.
A kastély eredetileg a régi nemesi Beniczky család tulajdonát képezte, amit a birtokkal együtt Mária Terézia Brunszvik Antalnak adományozott.
Martonvásári utunk alkalmával feltétlenül érdemes tehát felkeresni a Brunszvik-kastélyt és annak hatalmas, 70 hektáros angolparkját, ahol nemcsak a virágszőnyegben, magában a romantikus hangulatot keltő kastélyban is gyönyörködhetünk.
A kastélyban nem egyszer tiszteletét tette maga Beethoven is, látogatásairól, a Brunszvik család hölgytagjainak írt leveleiről az Agroverzum Tudományos Élményközponthoz tartozó Beethoven Emlékmúzeumban őriz emlékeket.
A kastélyt körbeölelő angolkertet a Városligetet is tervező Heinrich Nebbien segítségével Brunszvik Antal fia, Ferenc álmodta újra az 1820-as években. A kastélyparkban található tó, a benne zöldellő sziget és annak árnyas fái, valamint az oda vezető hangulatos fahíd jócskán szolgáltat néhány órányi természetben eltöltött programot és feltöltődést.
Az egyemeletes kastélyt körbeölelő édenkertben találunk mocsári ciprust, páfrányfenyőt, juhart és platánt, amerikai szivarfát, de még balkáni vadgesztenyét is.
A kastély az utolsó kisebb változtatásokon az 1920-as években esett át, ami ekkor már a Dreher család tulajdonában állt.
A kastélypark tavasztól őszig 9 és 18 óra között látogatható, a jegypénztárban megváltott 900 Ft-os belépővel, de ha szeretnénk bepillantani a Beethoven Emlékmúzeumba is, úgy kombinált belépővel 2000 Ft-ért tehetjük ezt.
Elérhetőség: Brunszvik-kastély 2462 Martonvásár, Brunszvik u. 2.