Kár lenne letagadni: mindannyian töltöttünk már le internetről zenét. Ennek ellenére azonban kevesen tudják, hogy mindez milyen jogi következményekkel járhat. Az online zeneletöltést büntető szankciókba a Funi ügyvédje, Dr. Szentkláray Bence avat be minket.
Az internetes zeneletöltés minden módja illegális?
Elsőkén különbséget kell tennünk a polgári jogi és a büntetőjogi következmények között, magánszemély és jogi személy általi letöltés, valamint a saját célú és a kereskedelmi célú letöltések és felhasználás között. Most a magánszemélyek általi internetes zeneletöltéssel foglalkozunk, ami a mai fiatalság körében mondhatjuk, hogy szinte mindennapos.
Mi tartozik pontosan ebbe a kategóriába?
Ide sorolhatjuk a torrentezést, a DC (direct connect) fájlcserét, zenék letöltését szoftver segítségével.
A magáncélú zeneletöltés is büntetendő cselekedet?
Általánosságban elmondható, hogy nem, és bár polgári jogi értelemben kárt okozhat, és ezért jogellenes, nem valószínű, hogy bármely szerzői jog jogosultja igényt érvényesítsen a magánszeméllyel szemben.
Vagyis az internetes zeneletöltés elsősorban a szerzői jogok megsértése miatt kényes kérdés?
A büntetőjogi tényállás megvalósításának feltétele nem csupán a szerzői jog megsértése, hanem az is szükséges, hogy ez vagyoni hátrányt is okozzon. Amennyiben ez nem bizonyítható, úgy a zene letöltése nem büntethető.
Akkor nyugodtan fellélegezhetünk, és nyugodtan folytathatjuk a netes zeneletöltést?
Ne feledjük, hogy azért, mert nem követünk el bűncselekményt, még nem jelenti azt, hogy nem okozunk kárt! A károkozás pedig polgári jogi kategória, és a károsult követelheti, hogy a kárát megtérítsük.
Összességében elmondható, hogy zenék saját szórakozásunk céljából történő letöltésével nem válunk bűnözőkké, nem követünk el bűncselekményt és valószínűleg még mérhető kárt sem okozunk, ugyanakkor manapság, amikor a zenék szinte fillérekért kiváló minőségben és gyakorlatilag korlátlanul elérhetők, nem is érdemes engedély nélküli letöltésekkel bíbelődni.