Kirándulás Kőszegen: 5 téli látnivaló a varázslatos városkában

Az Alpokalja lábánál fekvő Kőszeg nemcsak az ország műemlékekben leginkább bővelkedő települése, hanem különösen varázslatos úti cél, amikor téli ruháját felölti.

Kőszeg / Fotó: Egy jó kép az utazásról

Írott-kő kilátó

A Kőszegi-hegység, a Dunántúl és egyben Burgenland legmagasabb csúcsán, a 882 méter magas Írott-kőn álló kilátó Trianon óta egyszerre Ausztria és Magyarország büszkesége. A környék méltó módon legnépszerűbb kirándulóhelye a terméskőből emelt, háromszintes építészeti alkotás, ami már több mint 100 éve várja a Kőszegi-hegység turistáit. A kilátó földszintjén, a két oldalsó helyiségben egy minikiállítás tárja fel előttünk az osztrák-magyar határ kialakulásának történelmi hátterét, az ámulatba ejtő kilátásért pedig a harmadik emeletig kell fellépcsőznünk. Tiszta idő esetén a Rax, a Hohe Wand és a Kamniki-Alpok csúcsai, a Bakony széle, valamint a Balaton-felvidéki tanúhegyek is láthatóvá válnak a kilátó panorámateraszáról, lefelé nézve pedig az alattunk elterülő téli látványban gyönyörködhetünk.

Fotó: Egy jó kép az utazásról

Jurisics Miklós Vármúzeum

Kőszeg legfőbb nevezetessége a város szimbólumaként szolgáló vár, ami a híres várvédő, Jurisics Miklós nevét viseli. A tatárjárás után emelt erősség 1532-ben 25 napon át tartotta magát Szulejmán szultán török hadai ellen, akik végül kénytelenek voltak megelégedni az oszmán zászlók szimbolikus kitűzésével. A vár védműveinek nagyobb részét egy tűzvész emésztette fel 1777-ben, műemléki helyreállítására a múlt század ötvenes éveiben került sor, legutóbbi ráncfelvarrása pedig 2013-ban történt meg. Falain belül a „A kőszegi vár évszázadai” című állandó kiállítást tekinthetjük meg, ahol mindent megtudhatunk az építmény és a város történetéről.

9730 Kőszeg, Rajnis utca 9.  | Weboldal

blank
Fotó: Egy jó kép az utazásról

Hétforrás

Ha kirándulnátok a környéken, vegyétek célba az osztrák határhoz közeli, vadregényes völgykatlanban fakadó Hétforrást, amelynek foglalatát még a millennium évében, 1896-ban alakították ki. Ekkor nevezeték el a hét magyar vezérről, akiknek neveit a csobogó víz feletti kőtáblákon láthatjuk, a legenda szerint pedig, ha mind a hét ágból kifolyó kristálytiszta vízből gyűjtünk, akkor a vezérek teljesítik egy kívánságunkat.

blank
Fotó: Wikimedia Commons

Kálvária templom

A mesébe illő, magaslaton található Kálvária templom már messziről kitűnik a város látképéből, így nem meglepő módon ajtajából pazar panoráma nyílik a városra. A Kálvária-hegy tetején a jezsuiták állították az első fakeresztet 1686-ban, majd ennek a helyére épült 1715-ben egy kápolna. Az 1712-es pestisjárványkor tett fogadalmakból a jezsuiták kezdeményezésére 1729-ben elkezdődött a jelenleg is álló templom építése, amihez a hagyomány szerint a szükséges építőanyagot kézben hordták fel. Az 1735-ben elkészült templom páratlan külsőt kapott, ami tökéletes összhangban áll a tájjal. A stációfülke épületeit 1890-ben építették, a bennük ma látható sorozatgyártott öntetek az 1910-es években kerültek ide.

blank
Fotó: Egy jó kép az utazásról

Csónakázótó

Ha egy könnyedebb túrát tennétek, a város központjából, a Jurisics térről negyedórás sétával elérhetitek a Csónakázótavat, ahol egy kellemes téli sétát tehettek. A Gyöngyös-patak által táplált, 1978-ban társadalmi munkával kialakított tavat elsősorban csónakázási és horgászati céllal hozták létre, azonban a meghitt környezete sokakat kicsalogat a természetbe. 2008-ban az egyesület a tó körüli sétaúton 20 táblából álló halismereti tanösvényt, majd az ösvényhez kapcsolódó bemutatóházat is létesített, így mindent megtudhatunk az itteni élővilágról.

blank
Fotó: Egy jó kép az utazásról

Még több csodálatos téli kirándulóhely: