A közösségi média már ezrével ontja magából az okosabbnál okosabb tanácsokat, hogyan spóroljunk. Sokak számára ez pont ellentétes hatású, és negatívan állnak hozzá a pénzügyeik ilyen módon történő befolyásolására.
Vannak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy bármire költsenek. De még az anyagilag jól állóknak is fontos, hogy tisztában legyenek néhány szemponttal.
Jusson is, maradjon is!
“Tegyél félre!” – ezt a mondatot gyerekkorunk óta hallhatjuk, de nehéz fiatalkorban előrelátóan gondolkodni. Ráadásul szeretnénk jól is érezni magunkat a bőrünkben, néha utazni, szórakozni. Van azonban néhány egyszerű tipp, amelyeket gyorsan be tudunk építeni a mindennapi szokásaink közé. Észre sem fogjuk venni, és néhány hónap után már sikerül valamennyit takarékoskodni.
- 50/30/20-as arány: havi bejövő pénzeink felét költsük el a rezsi és egyéb kötelező kifizetésekre, 30% maradjon szórakozásra, és tegyük félre bevételünk 20%-át.
- Havi előfizetéseink: bizonyos időszakonként nézzük át, milyen havi számlákat fizetünk. Előfordulhat, hogy telefon-, internet- vagy TV-előfizetésünket le tudjuk cserélni egy kedvezőbbre. Lehetnek olyan szolgáltatások, amelyeket jóval korábban fizettünk elő, de valójában már nincs rá szükségünk.
- Megtakarítások hónapról hónapra: léteznek olyan banki szolgáltatások, melyek révén el tudsz minden hónapban különíteni egy adott összeget, amelyhez nem nyúlsz hozzá. Így észrevétlenül elkezd gyarapodni egy pénzmennyiség a megtakarítási számládon. Mindeközben pedig nem érzed azt, hogy bármiről is lemondtál volna.
- Pontgyűjtő szolgáltatások, akciók: unalmas lehet már egy idő után, mégis érdemes időnként átböngészni, mit tudunk kedvezőbben beszerezni egy másik üzletben. Akciók esetében előfordulhat, hogy sokkal olcsóbban jutsz hozzá egy számodra szükséges termékhez.
Vásárlási szokásaink újragondolása
Az utóbbi évtizedekben sokan rászoktak a meggondolatlan költekezésre. Ha nincs is szükség rá, megveszik az újabb telefont, újabb ruhát, újabb konyhai eszközöket, holott nem a mennyiség a fontos. Több ugyanolyan gép helyett, amely nagyjából ugyanazt el tudja végezni, érdemes beruházni csak egy multifunkcionális Bonus Shop konyhai robotgépre, ráadásul így kevesebb helyet is foglal.
Egy minőségi anyagból készült ruhadarab előállítása többe kerül. Ha egy kicsit többet szánsz rá, később kell lecserélned, kevesebbet fogsz vásárolni, csökkented a környezeted szennyezését, az évente több millió tonna ruhaszemetet.
A mobiltelefonok, okoseszközök vásárlását is gondold át. Inkább egyszer vegyél jobbat, mint többször olcsóbb, silány minőséget. A nem használt termékeket a kijelölt visszavételi pontokra juttasd el, ne a kukákban végezzék az akkumulátorok!
Gondoljuk át, hogy a már nem hordott ruhadarabokat át tudjuk-e alakítani számunkra hasznos holmivá, vagy el tudjuk-e ajándékozni állatmenhelyeknek. Vannak olyan holmik, ételek, amit mi magunk is el tudunk készíteni, nem kell minduntalan betérni egy kávézóba, hogy igyunk valamit.