Téli kísértethistóriák: 5 rejtélyes hófödte és zúzmarás helyszín hazánkban, amit érdemes felfedezni

A tél nemcsak a hóesés és a forró italok időszaka, hanem a rejtélyek és misztikumok is megelevenedhetnek. Ebben a cikkben 5 különleges, zúzmarás kirándulóhelyet mutatunk be, amelyek titokzatos hangulatot árasztanak.

Visegrádi Fellegvár

A visegrádi Fellegvár Magyarország egyik legismertebb középkori vára, amely a Dunakanyar fölött magasodik, lenyűgöző panorámát nyújtva a környező tájra. Az erődítményt IV. Béla építtette a tatárjárás után, hogy a királyságot erősebb védelmi rendszerrel lássa el. Később Nagy Lajos és Mátyás király idején is jelentős szerepet töltött be mint királyi rezidencia és stratégiai központ. Nem kérdés, hogy a településre érkezők legkedveltebb kirándulóhelye a Fellegvár, amely a téli időszakban még robusztusabbnak tűnik a kisvárost körülvevő sejtelmes köd és zúzmarás fák látványa miatt.

Fotó: Jenes András és Holló fotói

Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak

A Megyer-hegyi tengerszemet és környékét Magyarország egyik legszebb természeti csodájaként emlegetik, az egykori malomkőbánya pedig nemcsak izgalmas kirándulóhely, hanem földtani érdekességeket is rejt. A bánya gödrében jelentős mennyiségű csapadékvíz gyűlt fel, aminek következtében megszűnt a termelés és 1907-ben be is zárták. Így született meg a mára népszerű kirándulóhely: a 6,5 méter mély, 4000 köbméter össztömegű, kék színben tündöklő, káprázatos tó. A tó önmagában impozáns látványt nyújt télen is: az itt-ott jeges víztükröt magas, deres sziklafalak törik meg, a környék felfedezéséről pedig több túraútvonal is gondoskodik.

Fotó: Piószeghy Zsanett

Magos-kő, Miskolc

A Bükk északi sziklabérceinek egyik leglátványosabb képviselője a 635 méter magas Magos-kő, amely télen mesebeli látvánnyal várja a természet szerelmeseit. A hóval borított mészkősziklák és a fagyott táj különleges hangulatot áraszt, miközben a kényelmes erdei ösvényeken sétálva a Kis-fennsík platójáról nyíló panorámában gyönyörködhetünk. A Magos-kő kilátópontja egyenesen a Garadna-völgy felé tekint, ahonnan tiszta időben lenyűgöző kilátás nyílik a környező hegyekre és völgyekre. A téli hónapokban a hóval borított táj és a csendes erdő különleges élményt nyújt a túrázóknak, akik a jól jelzett ösvényeken biztonságosan fedezhetik fel a Bükk ezen varázslatos részét.

blank
Fotó: Pószeghy Zsanett

Dobogókő, Visegrádi-hegység

Dobogókő a Pilis egyik legmagasabb pontja, 699 méteres magasságával pedig népszerű célpontja a kirándulóknak. Sokan úgy tartják, hogy Dobogókő a Föld szívcsakrája, egy spirituális energiaközpont. Természetfeletti energiáin túl a hely számos túraútvonal kiindulópontja, az itt található kilátóról pedig gyönyörű panoráma nyílik a Dunakanyarra. Télen igazán misztikus hangulat jellemzi a térséget a kopár fák sötét hangulata miatt, azonban ilyenkor is megér egy látogatást.

blank
Fotó: Lőte Lehel

Kék kápolna, Balatonboglár

A balatonboglári Temetődomb szolgál otthonául a déli part két emblematikus műemlékének: a hangulatos Szent Erzsébet Emlékpark által összekötött, neogótikus stílusú Kék és Vörös kápolnákat a környék két befolyásos, evangélikus felekezetű családjának köszönhetjük. Előbbit Körmendy Lajos építtette 1856-ban (más források szerint 1891-ben), míg utóbbi Bárány Pál nevéhez fűződik, aki 1857-ben húzta fel a szemrevaló sírkápolnát. Ezt a gótikus hangulatot nagy mértékben fokozza a téli időszak adta zúzmara, ami még sejtelmesebbé teszi a színes kápolnák látványát.

blank
Fotó: Aranyos Blanka

Téli mesevilágok várnak rátok hazánkban: