6 hangulatos őszi úti cél Solymáron, ha Budapest közelében túráznátok

Nem kell messzire mennetek a belvárosból, ha kirándulnátok egyet a csodás színekben tündöklő erdőben: Hűvösvölgyből könnyen Solymáron találjátok magatokat, ahol rengeteg kirándulóhely közül választhattok.

Jegenye-völgyi-vízesés

Az Alsó-Jegenye-völgyben futó Paprikás-patak egyik sziklalépcsőjén található a Budai-hegység legnagyobb, majdnem öt méter magas vízesése, amit fentről és lentről egyaránt érdemes megcsodálni. A vízesés nincs feltűnően kitáblázva, úgyhogy érdemes figyelmesnek lenni, legegyszerűbben az aljához levezető falépcsőt lehet kiszúrni. A patak partján egy jól kialakított, akár babakocsival is könnyen járható sétaút vezet, amin végighaladva az erdő többi látnivalója is megközelíthető, a helyenként fahidakon kialakított közlekedés pedig még izgalmasabbá teszi a kirándulást. A kisebb megpihenéshez sem kell messzire menni, a vízeséstől nem messze található a Millennium-emlékkőnek otthont adó Jegenye-völgyi nagytisztás, ami tökéletes helyszín a szendvicsetek elfogyasztásához vagy egy kis szusszanáshoz az erdei túra közben.

Fotó: Majdán István

Ördöglyuk-barlang

Az Ördöglyuk a Budai-hegység északi szélén, a Solymár és Nagykovácsi között emelkedő Zsíros-hegy északkeleti oldalában, a felhagyott kőfejtő felső peremén található. A 352 méter magasságban nyíló sziklaüreg nevét titokzatos, az őszi borzongós hangulathoz passzoló mivoltáról kapta: a helyiek félelmetesnek és ijesztőnek találták a titokzatos mélységbe vezető, sötét barlangot, így sokan az ördög birodalmának tartották. A barlang felkutatása 1868-ban kezdődött, ám az öt kilométer hosszú járatot csak teljes feltárása után, 1942-ben nyilvánították védetté. A barlangot jelenleg kizárólag barlangi túravezetővel, megfelelő felszereléssel, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága engedélyével lehet látogatni, ám főbejárata egy rövid kirándulással is elérhető a Zsíroshegyi tisztásról, így mindenképpen lessétek meg, ha erre jártok!

Fotó: Wikipédia

Jági tanösvény

Pilisszentiván határában, a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található a Jági tanösvény, ami könnyű, mégis változatos útvonalat kínál, akár kezdő túrázók számára is. A tanösvény teljes hossza mindössze 3,5 kilométer, a szintemelkedés pedig minimális, így akár két óra alatt bejárható, könnyedsége miatt pedig kiváló célpont lehet kisgyermekes családok, babakocsisok és idősek számára is. A túra a Vadász-réti-patak völgyéből indul, és érinti az ősszel különösen szép látványt nyújtó Jági-tavat, valamint egy kis út menti kilátót is, utolsó szakasza pedig a közeli falu mesebeli házai mellett vezet vissza a kiindulási ponthoz.

blank
Fotó: Wikipédia

Rózsika-forrás

A Jegenye-völgy egyik legbájosabb forrása a fővárosból is egyszerűen megközelíthető a Hűvösvölgyből induló buszjáratokkal, míg a jól kiépített sétaútvonal kisgyerekekkel, akár babakocsival is könnyen felfedezhető. A forrás már az 1910-es években is népszerű úti cél volt, a környék rendezésére azonban csak 1965-ben került sor, ekkor kapta nevét a környéken sokat kiránduló munkásnő, Rózsi után. Jelenlegi formáját 2002-ben érte el, amikor felavatták a forrás mellett található, vizet öntő lányalakot ábrázoló szobrot is, ami Rumán Sándor szobrászművész alkotása. A forrás vize ugyan nem minősül ivóvíznek, az őszi színekben pompázó erdei tájért mindenképp érdemes elsétálni.

blank
Fotó: Zsenits Gyula

Solymári vár

A település egyik leghíresebb látványossága kétségkívül a solymári vár, ami egy kisebb, de meredek domb tetején áll. Története egészen a középkorig nyúlik vissza, a népnyelvben Szarkavárként emlegetett kővárról az 1300-as évek közepétől esik említés a korabeli oklevelekben. A törökök és a tatárok ellen használt erődítményt az 1500-as évek elejétől sok támadás érte, azonban 1541-ig, Buda ostromáig tartotta magát, ekkor azonban teljesen megsemmisült. Az egykori építmény feltárására csak az 1930-as években került sor, helyreállítása pedig még jóval később, csak az 1990-es években kezdődött meg. A felújított vár jelenleg is látogatható, körbejárása során információs táblák tájékoztatnak a környék és az építmény részletes történetéről, kilátópontjáról pedig lenyűgöző panoráma nyílik a Pilis dombjaira.

Weboldal >>

blank
Fotó: Györkő Zsombor

Kálvária-hegy

A Budai-hegység Hármashatár-hegyi tömbjéhez tartozó csúcsok közé tartozik a Les-hegy, a Szarvas-hegy, illetve a 384 méter magasra nyújtózó Kálvária-hegy is, ami egy kaptatós, de annál látványosabb túra úti célja lehet. A tetején található Golgota-keresztjeihez egy meredek keresztút vezet fel az erdő sűrűjében, azonban a fenti kilátás mindent kárpótol. A kopár csúcsról elképesztő panoráma nyílik a környékre, látható például az egész Solymári-völgy, a Budai-hegység és a Pilis jelentős része is, tiszta időben pedig a főváros több ikonikus épületét is kiszúrhatjuk. Kultúrtörténetileg is érdekes úti cél: ugyan a jelenlegi, V. Majzik Mária képeivel díszített keresztutat Pesthidegkút katolikus lakói építtették, bizonyos források szerint már az 1700-as évek végén is idejártak a helyi hívek a nagyböjti időszakban.

blank
Fotó: György Mária

Fedezzetek fel még több kirándulóhelyet idén ősszel: