Az egyik legrangosabb amerikai fesztiválon, az 50. AFI Festen (az Amerikai Filmintézet fesztiválja) mutatkozott be az amerikai közönség előtt a napokban Enyedi Ildikó Arany Medve díjas filmje, a Testről és Lélekről, ahol elragadtatással fogadta a közönség, majd az Oscar és Golden Globe tagoknak tartott első hivatalos vetítésen is kedvező fogadtatásban részesült.
A filmet Enyedi Ildikó rendező Mécs Mónika és Mesterházy Ernő producerek kísérték el az amerikai premierre. A világ eddig 91 országa vásárolta meg a filmet, melyre a hazai mozikban eddig közel 90 ezren váltottak jegyet.
A múlt héten tartották Enyedi Ildikó díjnyertes alkotásának premierjét az Egyesült Államokban. Erős presztízs értékkel bír, hogy a legrangosabb fesztiválok egyike, az idén 50. születésnapját ünneplő AFI Fest meghívására mutatkozhatott be az amerikai közönség előtt a Testről és Lélekről. Los Angelesben, a Hollywood Boulevardon található Grauman’s Chinese Theatre-ben, november 12-én és 15-én két teltházas vetítésen debütált a film. Az AFI vetítés után a Screenanarchy munkatársa kritikájában „kiemelkedő metafizikai mestermunkának” nevezte a filmet.
Ezt követően a Bunyik Béla által Los Angelesben, immár tizenhetedszer ,megrendezett Magyar Fesztiválon is hangos siker fogadta a filmet, ahol a nézők között sok, Amerikában élő magyar is jelen volt. Végül a Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók szervezete (HFPA), a Golden Globe és az Oscar szavazók számára is megtartották az első hivatalos vetítést. Hasonló szakmai vetítésekből még több várható az elkövetkezendő hetekben. Mécs Mónika producer az amerikai fogadtatásról elmondta:
„Aki látta, az mind a film hatása alá került. Nem csak, hogy teltházzal futottak a vetítések, de mindegyik után ottmaradtak a nézők a közönségtalálkozón is, és elragadtatással beszéltek a filmről.”
A Testről és Lélekről első magyar alkotásként a Netflix mutatja majd be az USÁ-ban. A 18 év után új nagyjátékfilmmel visszatérő Enyedi Ildikó alkotása februárban elnyerte a Berlinale fődíját, az Arany Medvét, a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) rangos díját, az ökumenikus zsűri díját és a Berliner Morgenpost című lap olvasói zsűrijének díját is. Júniusban – első magyar filmként – elhozta a Sydneyi Filmfesztivál fődíját.
Azóta 91 országba vették meg a filmforgalmazók és világszerte több díjat nyert jelentős filmfesztiválokon. Németországban, Nagy-Britanniában és Svédországban szeptember végén, Norvégiában, Franciaországban és Svájcban októberben, Kanadában pedig a napokban kerül sor a mozibemutatóra. A Filmalap támogatásával készült film versenyben van az Európai Filmdíjakért, a legjobb idegennyelvű film Golden Globe-díjért, valamint Magyarország hivatalos nevezettjeként a legjobb idegennyelvű fim Oscar-díjáért is.