A szecesszió Budapesten

Budapest nemcsak megannyi melegvízű forrása, hányattatott sorsú történelme, a különféle kultúrákhoz tartozó kulináris élvezetek széles tárháza és romkocsmái révén kontinensünk egyik legvonzóbb fővárosa, de a városképet jellemző építészeti stílusok eklektikája is kiemeli az átlag mocsarából. Az egyik legszebb, és Lyka Károly művészettörténész által a legmagyarabbnak titulált építészeti stílus, a szecesszió, az 1890-es évektől az első világháború végéig örvendett nagy népszerűségnek, és ez alatt az egész Osztrák-Magyar Monarchia területén gyönyörű példái születtek, nem csekély számban Budapesten. Ezekből szedtünk össze nektek egy csokorra valót, a legszebbek közül válogatva.


A szecesszió Budapesten II. rész

Iparművészeti múzeum

A Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei szerint épült, és 1896-ra befejezett palota a már 1872 óta létező magyar iparművészeti gyűjtemény elszállásolására és közszemlére tételére lett megrendelve a Milleniumi ünnepségek fináléjára. A József körút és az Üllői út sarkán álló, egy keleti mesebirodalomból szalajtott épületet maga Ferenc József osztrák császár és magyar király avatta fel, és máig az európai szecesszió egyik legsikerültebb, legkiemelkedőbb alkotásaként tartják számon. A majolikás kerámiaburkolatú kupoláját a pécsi Zsolnay-gyárnak köszönhetjük, és zöld-aranyos színezése messze távolról könnyedén felismerhetővé teszi a múzeumot, amely keleties architektúrájával belülről is ugyanolyan pompás látványt nyújt, mint kívülről.


Kőbányai Szent László templom

Az eklektikus-szecessziós stílusban épült Szent László templom szintén Lechner Ödön munkája, és Kőbánya egyik ékköve. Az átlag Budapestre érkező turista, de még az átlag városlakó sem gondolná, hogy a belváros történelmi magjától ennyire távol is találni csodálatra és több tucat fénykép készítésére méltó épületet, pedig nemcsak Kőbánya, de Budapest többi külső kerülete is rejt gyönyörű kincseket. A román, gótikus, barokk, perzsa és magyar népi stílusokat egységes egésszé ötvöző templom öt év alatt, 1899-re épült meg, és bár az országnak csak a 13. legmagasabb épülete, ha az egyházi épületeket vesszük, akkor csupán az esztergomi bazilika és a Szent István-bazilika előzik meg. A templommal pontosan szemben áll Szent László, a lovagkirály szobra, ám a templomnak helyet adó téren egy másik fontos magyar emlékműve is megtalálható: Lechner Ödöné, a szecessziós építészet világhírű alkotójáé.
Ha pedig már úgyis a közelben vagyunk, látogassunk el a Szent László Gimnázium épületébe és a Kozma utcai zsidó temetőbe is, ahol még temérdek remek példáját találjuk a hazai szecessziónak, köztük nem keveset Lajta Béla, Lechner Ödön tehetséges követőjének munkái közül.

Fotó: Станковић Миломир / Panoramio.com


Bedő-ház

A Magyar Szecesszió Háza néven is ismert mézes-mázas, vidám, almazöld színű Zsolnay majolikás csoda az Amerikai Nagykövetség és a Postatakarékpénztár szintén szecessziós stílusban megálmodott épületeinek közelében található, ám közvetlen környezetébe sehogyan sem illik bele, hiszen mindkét oldalról visszafogottabb homlokzatú épületek határolják. Így viszont még lenyűgözőbb hatást kelt a kortárs francia és belga építészetből kölcsönző, Vidor Emil által Bedő Béla számára építtetett bérház. Remek példája ez a burzsoázia nem is olyan diszkrét bájának. Az épület aljában egy kávézóval egybeépített magángyűjteményt találunk, de érdemes a fém ajtórácson keresztül a kapualjba is vetnünk egy pillantást.


Thonet-ház

A Váci utca már a török időkben fontos helyet képezett Pest városában, és ez az azóta eltelt évszazadok alatt sem változott meg, így hát nem érhet minket meglepetésként, ha úton-útfélen gyönyörű épületekbe botlunk shopping túránk során. A négyemeletes, két belső udvarral is rendelkező Thonet-ház egy eredetileg 1867-ben felhúzott kétemeletes, romantikus stílusban épült épület át- és beépítésével jött létre, a híres Thonet család megrendelésére, akik innen irányították bútorvállalatukat, melynek termékei a lendületes és kecses vonalvezetésről híresek a mai napig. Szintén Lechner Ödön munkáját dícséri az épület búzavirágkék, Zsolnay kerámiás homlokzata, amely a reneszánsz motívumkészletéből kölcsönözve ad okot a gyönyörködésre. Az aljában ma egy Douglas parfümériát találunk.

Fotó: Attila 98 / Panoramio.com


Gellért Hotel és gyógyfürdő

Ahol ma a Gellért áll, ott már az Árpád-korban is fürdő volt. II. András királyunk alapította a helyén álló kórházat és gyógyfürdőt, aminek vízében később a törökök is előszeretettel merítkeztek meg. Később, Buda visszafoglalása és a török kiűzése után finom iszapja miatt Sárosfürdőnek nevezték el, amíg aztán a Szabadság híd építésének idején azt le nem bontották, és 1912 valamint 1918 között, orosz hadifoglyok munkájának segítségével fel nem húzták a főváros első luxus szállóját (minden szobához saját telefonkészülék tartozott!), benne Európa legmodernebbnek számító gyógyfürdőjével. A barokkos kupolák alatt szecessziós épület bújik meg, melyet az íves főbejárat két oldalán a gyógyulás folyamatát jelképező szoborcsoport díszít. A Gellért letaglózóan szép előcsarnoka tíz, Róth Miksa műhelyében készült díszablakkal van kidekorálva, melyek az Arany-féle Buda halála jeleneteit ábrázolják. A Zsolnay-gyár ehhez az építészeti műremekhez is hozzájárult kerámiáival: a termál részleg falait gazdagon kimunkált, színes porcelánok díszítik. Nem csoda hát, hogy a szálloda vendégei között találhatjuk többek között Nixon elnököt, XII. Pius pápát, vagy Julianna holland királynőt, aki férjével a Gellértben töltötte mézesheteit.


Zara Continental Budapest


Avagy a régi Hungária fürdő. Egy újabb remek szecessziós csoda. A Dohány utcában egykoron közfürdőként működő épület helyére 1910-ben emelték a bécsi szecesszió jegyeit magán tudó épületet, Ágoston Emil tervei alapján. 2008-ban az egyre romlóbb állapotú régi szálloda megmaradt romjait elbontották, majd pedig a Zara szállodalánc új, a régivel egyenrangúan impozáns hotelt emelt a helyén, a Hungária fürdő eredeti, díszes kapuzatát és belső csarnokát teljes pompájában visszaállítva. Az épület a szűk és nem éppen a makulátlan tisztaságú, frissen renovált házairól híres Dohány utcában magával ragadó látványt nyújt. Üröm az örömben, hogy bár a homlokzat és a lobby a régi szép időket idézi, a fürdőt  nem sikerült megmenteni.