9 felfedezésre váró miniszobor Budapesten, amit történelmi alak ihletett

Kolodko Mihály imádnivaló budapesti miniszobrai közül most azokat gyűjtöttük egy csokorba, amelyeket egy-egy híres történelmi alak ihletett.

Ferenc József

2021 májusában egy aprócska szobor költözött a Szabadság hídra, jelenlétével pedig mondhatni hidat képezett a múlt és a jelen között. A függőágyban üldögélő Ferenc József alakja a híd Fővám téri hídfőjénél, jobb oldalon található, elhelyezkedésének köszönhetően pedig sorsa szinte teljesen egybefonódott a hídéval. Az aprócska alkotás utal a viadukt 1896. évi átadására, ami ötven kerek évig maga az uralkodó, Ferenc József nevét viselte, függőágya pedig szimbóluma egyben a fővárosiak és sétálók körében nagy népszerűségnek örvendő Szabihíd kezdeményezésnek.

Fotó: Kolodko Art Facebook

Liszt Ferenc

Sokunk kedvenc gerillaszobrásza, Kolodko Mihály évekkel ezelőtt egy kivételes alkotással örvendeztette meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. A repülőtér névadóját ábrázoló bronzszobor előkelő gránitoszlopon foglal helyet és bőröndjén üldögélve várakozik a repülőtér 2A Terminál buszmegállójától alig néhány lépésre. A rejtélyesen és már-már meglepetésszerűen kihelyezett Kolodko-szobrokkal ellentétben az aprócska Liszt Ferencet 2018-ban ünnepélyes keretek közt avatták fel.

Fotó: Setéth Fazekas Hajnalka

Drakula

2023 májusa óta egy igazi rejtély tartja lázban a miniszobrok rajongóit. Ekkor bukkant fel ugyanis a Városligetben, a Vajdahunyad várának árnyékában, a Hunyadi szobor társaságában egy apró, Lugosi Bélára erősen hasonlító Drakula szobrocska. A rejtély abból fakad, hogy Kolodko Mihály még nem erősítette meg, hogy az ő alkotása lenne, elnézve azonban a lábát lógató és békésen olvasgató Drakula alakját, kétség sem fér hozzá, hogy a művész alkotása.

blank
Fotó: László Orsolya

Szenes Hanna

2020. március 8-án, nőnapon egy minden tekintetben fontos miniszobor került a helyére a VII. kerületi Szenes Hanna parkban. A magát, Szenes Hannát ábrázoló szobrocska emléket állít a zsidó származású hősnőnek, aki mindösssze 18 évesen emigrált Magyarországról, majd a II. világháború alatt a brit hadsereg ejtőernyőseként tért vissza, hogy megakadályozza a magyar zsidók deportálását. Kolodko Mihályt ennek az igen fontos szobrocskának a megalkotására a városi sétákat szervező Hosszúlépés. Járunk? csapata kérte fel.

blank
Fotó: László Orsolya

Róth Miksa

Kevesen tudják csak, hogy a VII. kerületi Róh Miksa Emlékházban, a művész egykori dolgozószobájában egy aprócska miniszobor is tiszteleg a művész neve,  munkássága és élete előtt. A magyar üvegművészet legismertebb alakját ábrázoló alkotás egy lámpabúra alá van rejtve, ahol a miniszoborba öntött művész szüntelenül azon törheti a fejét, vajon milyen üveggel díszítse a kezében tartott, üres ablakkeretet?

blank
Fotó: Róth Miksa Emlékház Facebook

Seress Rezső

A VII. kerületi önkormányzat megbízásából készült a zongorázó Seress Rezső-miniszobor, amely az öngyilkosok himnuszaként elhíresült, Szomorú vasárnap című világsláger zeneszerzőjének állít emléket. A zenész egykor a Dob utcában lakott, majd élete végén, 1958 és 1968 között gyakran zongorázott a mára már bezárt Akácfa utcai Kispipa Vendéglőben, többek között itt kereste fel őt Cziffra György zongoraművész és John Steinbeck amerikai író.

blank
Fotó: Gyenis-Sutus Dolli

Dreher Antal

Azok, akik már jártak a Dreher Sőrgyárak kapuin belül, tudhatják, hogy 2020 májusában két Kolodko Mihály készítette miniszoborral lett gazdagabb az üzem területe. Természetesen nemcsak a gyár, de egyben Kőbánya első miniszobrai is ezek, melyek közül az egyik, az eredeti söröshordón büszkén álldogáló id. Dreher Antal előtt tiszteleg, akinek a találmánya, a ma ismert Vienna Láger sör virágoztatta fel az 1854-ben alapított kőbányai sörfőzdét. Dreher Antal miniszobrának megtekintésére a tárlatvezetés alkalmával van lehetőség sort keríteni.

blank
Fotó: Dreher Sörgyárak Facebook

Herzl Tivadar

A cionista politika atyjaként számontartott, zsidó származású osztrák-magyar író, Herzl Tivadar miniszobra egykori szülőháza közelében, egy villanyoszlopon kapott helyet. Az egységes zsidó állam megálmodója 1860-ban született egy Dohány utcai házban, melyet azóta elbontottak, helyén ma a Magyar Zsidó Múzeum áll. A minifigura egy kerékpáron támaszkodik, akárcsak Herzl Tivadar tette egykor, legalábbis egy kiránduláson készült fotó alapján. A műalkotás a Dohány utcai zsinagógától nem messze, a Károly körúton várja csodálóit.

blank
Fotó: Gyenis-Sutus Dolli

Harry Houdini

Kolodko Mihály első budapesti alkotásainak egyike a K11 Művészeti és Kulturális Központ első emeletén otthonra lelt, Harry Houdinit ábrázoló miniszobrocska. Az Erzsébetvárosnak ajándékozott alkotás a híres szabadulóművészt formálja, aki Weisz Erik néven látott napvilágot, az erzsébetvárosi Csengery utcában és aki eztuán Amerikában, Harry Houdini néven vált világszerte híressé, hajmeresztő és egyben bravúros szabadulásaival.

blank
Fotó: K11 Művészeti és Kulturális Központ Facebook

Fedezzétek fel a főváros legújabb miniszobrait is: