7 inspiráló könyvújdonság nőknek borongós, őszi napokra

Őszi könyvajánló sorozatunk folytatásaként, olyan lelkesítő történeteket gyűjtöttünk össze, melyekből erőt meríthetünk a komor őszi estéken.

Sándor Anikó: Falusi Camino

Lehetnék máshol, járhatnám a világot, nyüzsöghetnék a budapesti forgatagban, barátkozhatnék, találkozhatnék, tangózhatnék, ehelyett itt ülök egyedül egy csöppnyi vályogház kertjében, távol mindentől, ami idáig az életemet jelentette, és a virágzás utáni rózsametszés szabályairól olvasgatok. Már szinte csak az állataimhoz beszélek, és naphosszat bámulom a sütimorzsát cipelő hangyákat, vagy a magam ültette cseresznyefa ágainak apró görbületeit. Farkasszemet nézek a kéményen ücsörgő bagollyal, és nem izgat, ha rossz az internet. Megint egyfajta Caminót járok, másfélét, mint anno Spanyolországban, de zarándoklat ez is, kétség nem fér hozzá.

Tovább a Jaffa Kiadó oldalára >>

inspiráló könyvek
Fotó: Jaffa Kiadó

Szabó Magda: Füveskönyv

A régi füveskönyvek arról mesélnek, hogyan használhatjuk fel a növényeket és a gyógyfüveket az életünkben, hogy elkerüljük a bajt, és hogy meggyógyuljunk, ha betegnek érezzük magunkat. Szabó Magda e kötetben összegyűjtött gondolatai is olyanok, mint egy kert gondosan ápolt gyógynövényei: rávilágítanak azokra a kérdésekre, amelyekkel mindannyian szembesülünk, és tükröt tartanak nekünk, amelyben megláthatjuk a saját kérdéseinket, kétségeinket. Aki ismeri Szabó Magdát, tudja, hogy munkáiban, egyedülállóan ötvözi az érzékenységet, a mély emberismeretet, a nagy felismeréseket és az apró igazságokat. Az új kiállítású életmű első darabjában összesűrűsödik Szabó Magda 90 évének bölcsessége, gondolatainak mélysége és színes érzelemvilága.

Tovább a Jaffa Kiadó oldalára >>

Szabó Magda: Füveskönyv
Fotó: Jaffa Kiadó

Stéphanie Bonvicini: Louis Vuitton – Egy francia család története

Louis Vuitton, a Jura-hegységből származó molnárfiú a 19. század első felében, tizennégy évesen gyalogszerrel Párizsba indul, ahol csomagoló-ládakészítő inasnak áll. Tehetségének köszönhetően korának leggondosabb mesterlegényeként bejut a császárné lakosztályába, ahonnan egyenes út vezet az első saját üzlet és a máig működő asnieres-i műhely megnyitásáig. Stéphanie Bonvicini újságíró történelmi freskóba ágyazott, a korabeli művészetre, utazási kellékekre és szokásokra vonatkozó hivatkozásokkal tarkított műve egy kivételes család és a ma is fénykorát élő Vuitton-márka születését és felemelkedését követi nyomon.

Tovább a GABO Kiadócsoport oldalára >>

Louis Vuitton története
Fotó Gabó Kiadócsoport

Mörk Eleonóra: Saját utakon

Lánynak születtek, de meg sem fordult a fejükben, hogy emiatt be kellene érniük a fiúkénál szűkebbre szabott lehetőségekkel. Ha kellett, elfogadták, hogy csak függöny mögé rejtve vehetnek részt az egyetemi előadásokon, hogy kigúnyolják őket a férfiak, hogy álruhába kell bújniuk, hogy megállás nélkül gyereket várnak, mégsem tévesztették szem elől a céljukat. Nem mindig jártak sikerrel, de soha nem adták fel. Valóban a saját útjukon jártak, tanítottak, írtak, festettek, muzsikáltak, gyógyítottak, dolgoztak. A kötet lapjain 15 nő portréja bontakozik ki, az 1500-as évek elejétől az 1800-as évek közepéig.

Tovább a Jaffa Kiadó oldalára >>

Mörk Elenonóra: Saját utakon
Fotó: Jaffa Kiadó

Magyari Hajnalka: Trendi nő a szocializmusban

Traktoroslányból jól öltözött dolgozó hölgy, majd menő csaj: hosszú utat járt be a trendérzékeny nő a szocializmus évtizedei alatt, amíg az ötvenes évek puritán mintájától eljutott a rendszerváltás időszakának szexi poszterlány-imázsáig. Sokszor kellett kreatívnak lennie, ügyesen egyensúlyoznia a ráerőltetett női szerepek és a folyamatosan változó nőideálok között, hogy ne váljon sem államellenséggé, sem a társadalom által megbélyegzett rosszlánnyá. Egy azonban biztos: olykor szélsőséges divathóbortjaival, mai szemmel viccesnek látszó frizuráival, susogó szoknyája alól kibukkanó nejlonharisnyás lábával színesebbé tette a szürke szocialista hétköznapokat.

Tovább a Jaffa Kiadó oldalára >>

Nők a szocializmusban
Fotó: Jaffa Kiadó

Carolyn McHugh: Taylor – Korunk ikonja

Taylor Swift a zene nemzetközi világát uraló királynő – ám emellett olyan kulturális jelenség is, amelynek hatásai messze túlmutatnak a fülbemászó dallamokon és a listavezető albumokon. Kivételes tehetségének, kifinomult üzleti érzékének és rendíthetetlen bátorságának köszönhetően a kitartás, a női önrendelkezés és az innováció jelképévé vált, egyben újradefiniálta a modern kori híresség fogalmát. Rendkívül okos és bátor, a saját történetének írója és egyben hőse – emellett önerőből sikeresen építkező vállalkozó, elkötelezett emberbarát, aki a nők jogaitól a zenészek díjazásáig rengeteg ügy előmozdítására használja a befolyását. A hatása mára már olyan elképesztő, hogy a Time magazin 2023-ban őt választotta „Az év emberének”.

Tovább a Gabo Kiadócsoport oldalára >>

Taylor Swift története könyv
Fotó: Gabó Kiadócsoport

Gillian Anderson: Vágy – Anonim levelek Gillian Anderson válogatásában

Amikor a szexről beszélünk, női létről és anyaságról, hűtlenségről és kizsákmányolásról, beleegyezésről és tiszteletről, igazságosságról és egyenlőségről, szerelemről és gyűlöletről, gyönyörről és fájdalomról beszélünk. Sokan azonban egyáltalán nem beszélünk róla. Ebben az úttörő könyvben a világ különböző pontjain élő nők anonim leveleit olvashatjuk szexuális fantáziáikról, Gillian Anderson válogatásában és előszavával (valamint a saját anonim levelével). A kendőzetlenül őszinte beszámolók egyaránt szólnak vágyakról és félelmekről, intimitásról és szégyenről, kielégülésről és felszabadulásról. A könyv több száz levele ablakot nyit a női elme féltve őrzött titkaira.

Tovább a Gabo Kiadócsoport oldalára >>

nők szexről könyv
Fotó: Gabó Kiadócsoport

Borítókép: Shutterstock

Lélekmelengető receptgyűjtemények őszre: