Budapesttől 25 kilométerre, a Monor-Irsai-dombság és az Alföld találkozásánál találjuk Monort, melynek legmagasabb pontja, a Strázsa-hegy 190 méterre magasodik a tengerszinttől.
A 190 méter magas, löszös-agyagos talajú Strázsa-hegy közel ezer pincéből és présházból álló, rendezett szőlőskertek által tagolt pincefaluja Monor féltve őrzött öröksége, a kunsági borvidék kapuja.
A legenda szerint a Strázsa-hegy csúcsa remek megfigyelőpontként szolgált a török korban, onnan kémlelték a környéket a helyiek, portyázó török katonákat lesve.
A borkultúra a 15. században jelent meg a környéken, maga a pincefalu pedig az 1800-as évek során alakult ki, mai összterülete nagyjából 180 hektár.
A borházak között hatféle épülettípust különböztethetünk meg, jellemző szőlőfajtái között pedig ott találjuk a rizlinget, a kékfrankost, a zweigeltet és az ezerjót is, melyeket a vendégváró pincékben lehet megkóstolni minden hétvégén.
A helyi borok mellett fedezzétek fel a pincefalu szépségeit, a helyi jellegzetességeket és hazánk szőlő- és borkészítési hagyományait a Szent Orbán és a Bacchus tanösvények bejárásával!
Elérhetőség Monori Pincefalu Nyitott pincék novemberben Nyitvatartás: szombat 11-18, vasárnap 13-18 info@monoripincefalu.eu