Hogyan működik egy merevlemez?

Átlagos felhasználóként sokan nem ismerjük a merevlemezünk pontos működési módját. Ugyan minden számítógépben van egy, hiszen az adatok tárolásához szükség van egy ilyen eszközre, mindennapi használat során nincs szükségünk bármit is tudni róla.

A merevlemez maga

Ezek nagy tárolókapacitással rendelkező elemek, melyek az operációs rendszert és minden egyéb fájlunkat tárolják. Ezek nélkül nehéz elképzelni egy gépet. A merevlemezek, angol rövidítésükkel HDD-k mechanikai komponensekből állnak, melyet egy fémdoboz véd a külső behatásoktól.

Ezen belül egy olvasófej, valamint egy forgó lemez található. Erre történik az írás, ezt olvassa be a fej, és erről lehet törölni az adatokat. Azonban mivel kis helyen van minden alkatrész, és a belső motorok mozgása is folyamatos, jelentős melegedéssel kell számolnunk.

Magát a mozgást az eszköz elektronikája vezérli. Az olvasófej néhány századmilliméter távolságban van a lemeztől, ezért a legkisebb szennyeződések is problémát okozhatnak. Egy légpárna dolgozik ezek távol tartásán, összeszerelésük pedig a lehető legtisztább környezetben folyik.

Maga a védődoboz alumínium ötvözetből, kerámiából és üvegből készül, mérete pedig többféle szabvány szerinti lehet, attól függően, hogy asztali gépbe, laptopba vagy külső használatra szánják. A külső merevlemezek még annyiban térnek el, hogy egy extra műanyag vagy fémvázat kapnak, ami védelmet biztosít és dizájnosabbá teszi az eszközt.
A Gigaplaza Webáruháznál adattárolók széles választékát találod, érdemes körülnézni a kínálatban.

Működéséről röviden

A HDD lényegi része egy vagy több korongból áll. Ezek a lemezek egyik vagy mindkét felületükön mágneses tulajdonságú anyaggal vannak bevonva, amire a tárolásra szánt adatok kerülnek. Minden korongfelszínhez egy-egy író-olvasó fej tartozik, amelyek magukat az adatokat a lemezekre ráírják, leolvassák, vagy éppen törlik.

A lemezek egy közös tengely mentén forognak egy előre meghatározott fordulatszámon, valamint a fejek is a korongok irányába mozognak. Az ezt végző motorok adják lényegében a merevlemez működése során fellépő folyamatos zajt.

Maguk a korongok sávokra vannak osztva, melyeket pedig szektorok tagolnak tovább. Ez leginkább a helymegadás és a tárhely fájlok számára történő lefoglalása során játszik nagy szerepet. Maga a processzor és a merevlemez egy lemezvezérlőn keresztül kommunikálnak.

Amit érdemes tudni

Általános felhasználóként a HDD-k legfontosabb tulajdonsága azok tárhelyének mérete. Manapság ritka a 250 gigabájt alatti verzió, hiszen az idő előrehaladtával egyre több helyet foglalnak az egyes programok.

Amit szintén érdemes észben tartani, hogy a merevlemezek a védőburkolat ellenére is sérülékenyek. Mivel mozgó alkatrészekről van szó, melyek relatív helyzete igen fontos, egy ütődés is nagy károkat okozhat. Éppen ezért érdemes velük óvatosan bánni, és fontos adatainkról biztonsági másolatot készíteni.